ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի հայկական հանձնախմբի անդամները չեն կիսում պետքարտուղարության կարծիքն Ադրբեջանի հարցում
Պետքարտուղարությունը պատասխանել է հայկական հանձնախմբի կոնգրեսսկանների մտահոգություններին ՝ կապված Ադրբեջանի խոշոր զորավարժությունների ու Բաքվին տրամադրվող ռազմական օգնության հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնն անդրադարձել է այս հարցին, հաղորդում է Ամերիկայի Ձայնը։
Հունիսի վերջին ԱՄՆ պետքարտուղարությունը պատասխանեց ԱՄՆ կոնգրեսական Ֆրենք Փալոնի ու Կոնգրեսում հայկական հանձնախմբի մի շարք այլ կոնգրեսականների՝ պետքարտուղար Պոմպեոյին ու պաշտպանության նախարար Էսփերին հասցեագրված նամակին, ուր կոնգրեսականները մտահոգություն էին հայտնում Ադրբեջանի մայիսի 18-22-ի խոշոր զորավարժությունների ու Ադրբեջանին տրամադրվող ավելի քան 100 միլիոն դոլարի ամերիկյան ռազմական օգնության շուրջ: Կոնգրեսականները վտանգավոր և ապակայունացնող են որակել, հատկապես համավարակի պայմաններում անցկացվող այս զորավարժությունները: Անգամ նորմալ պայմաններում դրանք անընդունելի են՝ ելնելով զորավարժությունների հարձակողական բնույթից և ծավալից, նշել են կոնգրեսականները, ովքեր մեղադրել են Ադրբեջանին ԵԱՀԿ-ի 2011 թվականի Վիեննայի փաստաթղթի դրույթները խախտելու մեջ: Փաստաթուղթը սահմանում է նման ռազմական ակտիվության կանոնակարգը և տեղեկացման դրույթները:
Պատասխան նամակում ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Մերի Էլիզաբեթ Թեյլորը նշել է, որ ԱՄՆ նախկինում իր մտահոգություններն է հայտնել Ադրբեջանին խոշոր զորավարժությունների թափանցիկության բացակայության վերաբերյալ: Ըստ նրա, Վաշինգտոնը կշարունակի Ադրբեջանի ուշադրությունը հրավիրել ռազմական ակտիվության ողջ տեղեկատվության տրամադրման կարևության վրա:
Պետքարտուղարությունը, սակայն, ընդգծում է՝ իրենց ձեռքում եղած տեղեկության ուսումնասիրությունը չի բացահայտում, որ ադրբեջանական զորավարժությունները խախտել են Վիենայի փաստաթղթի դրույթները: Թեյլորն ընդգծել է, որ ԱՄՆ կարևորում է Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ գործընկերության ամրապնդումը, որը ներառում է Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի ներքո հայկական և ադրբեջանական զորամիավորումների ներգրավվածությունը: Պետքարտուղարությունը հավելել է՝ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության ռազմական ծրագրերը Ադրբեջանի հետ բխում են ԱՄՆ-ի, Ադրբեջանի և տարածաշրջանային գործընկերների ազգային շահերից՝ օգնելով ահաբեկչության, թմրամիջոցների շրջանառության, զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման կանխարգելմանը: Դրանք չեն իրականացվում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջազգային սահմանների կամ շփման գծի մոտ, չեն նպաստում Ադրբեջանի հարձակողական հնարավորությունների մեծացմանը և չեն սպառնում Հայաստանին ու տարածշրջանին, նշված է պետքարտուղարության պատասխան նամակում:
«Ադրբեջանի զորավարժություններին մասնակցել է 10 հազարանոց զորաբանակ՝ չհաշված զրահատեխնիկան, տանկերը և հրետանին: Պետքարտուղարության պատասխանը, որ դա չի պահանջում տեղեկացում, ըստ Վիենայի փաստաթղթի, սխալ է: Զորավարժությունների մակարդակն ու ծավալը ակնհայտ պահանջում են դա»,- ասում է Փալոնը:
Ռազմական օգնության տրամադրումը Ադրբեջանին, ըստ Կոնգրեսում հայկական հանձնախմբի համանախագահի, կողմնակալության վառ դրսևրում է, որը խախտում է ուժերի հարաբերակցության շուրջ համաձայնությունը, որով անկախ վարչակազմից, Հայաստանին ու Ադրբեջանին մշտապես տրամադրվել է նույնաչափ ռազմական օգնություն:
«Անգամ եթե տրամադրվող այդ միջոցները չեն ծախսվում Հայաստանի դեմ հարձակողական նպատակներով, հարյուր միլիոն դոլարի ռազմական օգնության շնորհիվ Ադրբեջանը հնարավորություն է ստանում ազատված միջոցներով Թուրքիայից կամ այլ երկրից գնել հարձակողական զենքեր»,- կարծում է կոնգրեսականը:
Փալոնը տեղեկացրեց, որ այժմ հայկական հարցերով հանձախումբը փորձում է որոշակի դրույթներ ներառել հուլիսի վերջին Ներկայացուցիչների պալատի օրակարգում ներառվող Ազգային պաշտպանության հատկացումների օրինագծում (National Defense Authorization Bill), որով մարդու իրավուքները խախտող երկիրը պետք է զրկվի ռազմական օգնություն ստանալու հնարավորությունից: Ըստ կոնգրեսականի, Ադրբեջանը հայտնի է մարդու իրավունքների պաշտպանության խախտումներով և ռազմատենչ քաղաքականությամբ, ուստի չպետք է ներառվի պաշտպանական այն ծրագրում, որով ստացել է 100 միլիոն դոլարի ռազմական օգնություն:

Члены Комиссии по армянским вопросам Конгресса США не разделяют мнения Госдепа по Азербайджану
Государственный департамент США ответил на обеспокоенность конгрессменов Комиссии по армянским вопросам в связи с крупномасштабными военными учениями Азербайджана и предоставляемой Баку военной помощью.
СТЕПАНАКЕРТ, 7  июля  АРЦАХПРЕСС: К данному вопросу обратился  член Палаты представителей Конгресса США, сопредседатель Комиссии по армянским вопросам Фрэнк Паллоне. Подробности представляет армянская служба «Голоса Америки».
В конце июня Госдепартамент США ответил на письмо конгрессмена США Фрэнка Паллоне и ряда других членов Комиссии по армянским вопросам в Конгрессе, адресованное Госсекретарю Майку Помпео и министру обороны Марку Эсперу. В письме конгрессмены выражают обеспокоенность в связи с крупными военными учениями 18-22 мая в Азербайджане и предоставляемой Азербайджану американской военной помощью в размере более 100 миллионов долларов.
Конгрессмены назвали эти учения опасными» и дестабилизирующими, особенно на фоне пандемии коронавируса. Даже в нормальных условиях эти учения неприемлемы, исходя из их наступательного характера и масштабов, заявили конгрессмены, обвинив Азербайджан в нарушении положений Венского документа ОБСЕ 2011 года. Документ устанавливает регламент такой военной активности и положения об уведомлении.
В ответном письме помощник госсекретаря США Мэри Элизабет Тейлор отметила, что США ранее выражали обеспокоенность Азербайджану по поводу отсутствия прозрачности крупных военных учений. По ее словам, Вашингтон продолжит привлекать внимание Азербайджана к важности предоставления всей информации о военной активности.
Однако Госдепартамент подчеркнул, что изучение информации, которой они располагают, не выявило того, что военные учения Азербайджана нарушили положения Венского документа. Тейлор подчеркнула, что Соединенные Штаты придают важность укреплению партнерство с Азербайджаном и Арменией, которое включает в себя участие армянских и азербайджанских контингентов в Афганистане под эгидой НАТО.
Госдепартамент добавил, что военные ппрограммы министерства обороны США с Азербайджаном отвечают национальным интересам США, Азербайджана и региональных партнеров, помогая в борьбе с терроризмом, незаконным оборотом наркотиков и распространением оружия массового поражения. Они не осуществляются вблизи международных границ между Арменией и Азербайджаном или линии соприкосновения, не способствуют увеличению наступательных возможностей Азербайджана и не угрожают Армении и региону, говорится в ответном письме Госдепа.
«В военных учениях Азербайджана приняли участие 10 тысяч военнослужащих, не считая бронетехники, танков и артиллерии. Ответ Госдепартамента о том, что это не требует уведомления, согласно Венскому документу, неверен. Уровень и масштабы военных учений, очевидно, требуют этого», – говорит Фрэнк Паллоне.
Предоставление военной помощи Азербайджану, по словам сопредседателя Комиссии по армянским вопросам Конгресса США, является ярким проявлением предвзятости, которая нарушает соглашение о балансе сил, которым, независимо от администрации, Армении и Азербайджану всегда предоставлялась равномерная военная помощь.
«Даже если эти средства не расходуются в наступательных целях против Армении, благодаря военной помощи в размере 100 млн долларов Азербайджан получает возможность закупать наступательное вооружие у Турции или другой страны», – считает конгрессмен.
Фрэнк Паллоне сообщил, что в настоящее время комиссия по армянским вопросам пытается включить некоторые положения в законопроект об ассигнованиях (National Defense Authorization Bill), который будет в повестке Палаты представителей в конце июля, согласно которым, нарушающая права человека страна должна лишиться возможности получения военной помощи.
По словам конгрессмена, Азербайджан известен своими нарушениями прав человека и милитаристской политикой, поэтому его не следует включать в программу, по которой он получил 100 миллионов долларов военной помощи.