Մեծ Բրիտանիան առաջին պատժամիջոցներն է կիրառել ռուսաստանցիների դեմ
Մեծ Բրիտանիան առաջին պատժամիջոցներն է կիրառել ռուսաստանցիների դեմ սեփական «Մագնիտսկու ակտի» շրջանակներում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Սեւ ցուցակում հայտնվել են նրանք, ում Լոնդոնը մասնակից է համարում մարդու իրավունքների ոտնահարմանը: Այժմ նրանց արգելվելու է մուտք գործել երկիր, եւ նրանց ակտիվներն այնտեղ սառեցվելու են, news.am-ի փոխանցմամբ, հայտնում է Forbes-ը:
Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է մի շարք երկրների քաղաքացիների, այդ թվում նաեւ Ռուսաստանի քաղաքացիների նկատմամբ նոր պատժամիջոցների մասին՝ մարդու իրավունքների ենթադրյալ խախտումների համար: Սահմանափակումները մտցվել են այսպես կոչված «Մագնիտսկու օրենքի» բրիտանական վարկածի շրջանակներում, որն ընդունվել էր ԱՄՆ-ում 2012 թվականին: Այն անվանվել է Hermitage Capital ներդրումային հիմնադրամի աուդիտոր Սերգեյ Մագնիտսկու անունով, ով մահացել է 2009-ին՝ կալանքի տակ գտնվելու ընթացքում:
Ցուցակում ընդգրկված է ընդհանուր 47 մարդ, այդ թվում 25-ը՝ Ռուսաստանի քաղաքացիությամբ: Ցաննկում ընդգրկված են ռուսներ, ում Բրիտանիան մասնակից է համարում Մագնիտսկու մահվանը: Նրանց թվում են Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինը, Գլխավոր դատախազի տեղակալ Վիկտոր Գրինը, Մոսկվայի Տվերի դատարանի դատավոր Ալեքսեյ Կրիվորուչկոն, ով 2009-ին երկարաձգել էր աուդիտորի բանտարկության ժամկետը։
Պատժամիջոցներն անմիջապես ուժի մեջ են մտնում: Պատժամիջոցների տակ հայտնվածներին արգելվելու է մուտք գործել Մեծ Բրիտանիա, իսկ նրանց ակտիվները երկրում  սառեցվելու են: «Մագնիտսկու օրենքը» տարածվում է ոչ միայն ռուսների, այլեւ այլ երկրների քաղաքացիների վրա: Այդպես, ցանկում ներառվել են Սաուդյան Արաբիայի այն քաղաքացիները, ում Լոնդոնը ներգրավված է համարում սաուդցի լրագրող Ջամալ Հաշագջիի սպանությանը։
Բացի այդ, ցանկում ներառված են  Հյուսիսային Կորեայի պետական ​​անվտանգության նախարարությունը եւ սոցիալական ապահովության նախարարությունը:

Великобритания ввела первые санкции против россиян
СТЕПАНАКЕРТ, 7  июля  АРЦАХПРЕСС:  В черный список попали те, кого Лондон считает причастным к нарушениям прав человека. Им теперь запретят въезд в страну, а их активы там заморозят, передает Forbes.
Министерство иностранных дел Великобритании объявило о введении новых санкций против граждан нескольких стран, в том числе России, за предполагаемые нарушения прав человека. Ограничения введены в рамках британской версии так называемого «закона Магнитского», который был принят в США в 2012 году. Он назван в честь аудитора инвестфонда Hermitage Capital Сергея Магнитского, который умер в 2009 году, находясь под арестом.
Всего в списке 47 человек, в том числе 25 с российским гражданством. Список включает россиян, которых Великобритания считает причастными к смерти Магнитского. В их числе — председатель Следственного комитета России Александр Бастрыкин, заместитель генпрокурора Виктор Гринь, судья Тверского суда Москвы Алексей Криворучко, в 2009 году санкционировавший продление ареста аудитора.
Санкции вступают в силу незамедлительно. Попавшим под санкции будет запрещен въезд в Великобританию, а их активы на территории страны будут заморожены. «Закон Магнитского» применяется не только к россиянам, но и гражданам других стран. Так, в список попали подданные Саудовской Аравии, которых Лондон считает причастными к убийству саудовского журналиста Джамаля Хашагджи.
Кроме того, в списке присутствуют Министерство госбезопасности и Министерство социального обеспечения Северной Кореи.
Великобритания впервые после Брекзита вводит свои санкции самостоятельно, а не принимает их коллективно как часть ЕС. Британский вариант «закона Магнитского» был принят еще в 2018 году, но страна откладывала его вступление до выхода из Евросоюза. В ЕС санкционного режима, аналогичного «закону Магнитского», пока нет, но в декабре 2019 года страны союза договорились начать работу над созданием общеевропейского механизма санкций против нарушителей прав человека. Свой «закон Магнитского» приняла также Канада. В американский список с 2017 года, помимо Бастрыкина и Гриня, входят глава Чечни Рамзан Кадыров, а также сын бывшего генпрокурора Юрия Чайки Артем. МИД России называл документ недружественным и провокационным.