Արթուր Դավթյանն Արցախում դատախազների հետ քննարկել է ԶՈՒ-ում հանցավորության հակազդման խնդիրները
Աշխատանքային այցով Արցախի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը խորհրդակցություն է անցկացրել Արցախում տեղակայված կայազորների դատախազների հետ, որին մասնակցել են ԱՀ պաշտպանության նախարար-պաշտպանության բանակի հրամանատար Ջալալ Հարությունյանը, ՀՀ զինվորական դատախազ Վահե Հարությունյանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից։
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ԱՀ պաշտպանության բանակում հանցավորության օպերատիվ վիճակին, հանցագործությունների բացահայտմանը, զինվորական գործերով նախնական քննության օրինականության նկատմամբ դատախազական հսկողության արդյունավետությանը։
Մանրամասն քննարկվել է հատկապես այս տարվա փետրվարին ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի՝ Արցախ կատարած այցի ընթացքում Պաշտպանության բանակի հրամանատարության, միավորումների, զորամասերի հրամանատարների ու ռազմաիրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների հետ կայացած հանդիպման ժամանակ զինված ուժերում ծանր հանցագործությունների, ինքնասպանությունների կանխարգելմանը, կարգապահական կանոնների խստիվ պահպանմանն ուղղված՝ ՊԲ-ի հետ համատեղ միջոցառումների իրականացման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը։
Չնայած նախորդ ամիսներին այս ուղղություններով կատարված աշխատանքների դրական արդյունքներին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը նշել է, որ կայազորների զինվորական դատախազությունների սպասարկման ներքո գտնվող զորամասերում առկա է նախանշված աշխատանքը հետևողականորեն շարունակելու անհրաժեշտություն։ Արթուր Դավթյանը շեշտը դրել է հատկապես զինված ուժերում հանցավոր ենթամշակույթին բնորոշ երևույթներն արմատախիլ անելու, ծառայակիցների, սպաների և շարքային զինծառայողների միջև կանոնագրքային հարաբերությունները խստագույնս պահպանելու նկատմամբ հսկողությունն ուժեղացնելու, որպես պոտենցիալ հանցածին գործոն՝զորամասերում զինծառայողների միջև տարբերակված մոտեցումները բացառելու վրա։
Գլխավոր դատախազը կայազորների դատախազներին հանձնարարել է անվտանգության կանոնների լիարժեք պահպանմամբ զորամասեր անակնկալ այցելություններով մշտական ուշադրության տակ պահել տեղերում իրավիճակը, իսկ քրեական վարույթների շրջանակներում ակտիվորեն կիրառել հանցագործությունները ծնող պայմանների և պատճառների վերացմանն ուղղված դատախազական ներգործության միջոցներ, հետևել դրանց իրականացմանը։
Խորհրդակցության ընթացքում արծարծվել է զորամասերից բացի նաև առաջնագծում հերթապահության ժամանակ կարգապահության ամրապնդման, զինված ուժերում հանցավոր դրսևորումների արձանագրման և բացահայտման հարցում հրամանատարական կազմի շահագրգռության առավել խթանմանմիջոցների խնդիրը։ Նախանշվել են վերոնշյալ, ինչպես նաև զորամասերի ղեկավարության, իբրև հետաքննության մարմինների, իրավական գիտելիքների ավելացման և հմտությունների զարգացման հարցում Դատախազության և ՊԲ-ի միջև համագործակցությանխորացման ուղղությամբ հիմնական անելիքները։
ԱՀ ՊԲ հրամանատարի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ավելի հաճախակի դարձնել նման, ինչպես նաև ավելի լայն ընդգրկմամբ հանդիպումների, կազմակերպումը։

Артур Давтян в Арцахе с прокурорами обсудил вопросы противодействия преступности в ВС
Генеральный прокурор Республики Армения Артур Давтян, находящийся с рабочим визитом в Республике Арцах, провел совещание с прокурорами гарнизонов, дислоцированных в Арцахе, в котором приняли участие министр обороны Республики Арцах - командующий Армией обороны Джалал Арутюнян, военный прокурор Республики Армения Ваге Арутюнян.
СТЕПАНАКЕРТ, 8  июля  АРЦАХПРЕСС: Об этом Арменпресс сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Генпрокуратуры Армении.
В ходе совещания стороны коснулись оперативного состояния преступности в Армии обороны Республики Арцах, выявления преступлений, эффективности прокурорского надзора за законностью предварительного следствия по военным делам.
В ходе встречи генерального прокурора Артура Артура Давтяна с командованием Армии обороны, объединениями, командирами воинских частей и представителями военно-правоохранительных органов был детально обсужден ход выполнения договоренностей, достигнутых в ходе визита генерального прокурора Артура Давтяна в Арцах в феврале этого года, направленных на предотвращение тяжких преступлений, самоубийств в Вооруженных силах и строгое соблюдение дисциплинарных правил.
Несмотря на положительные результаты работ по этим направлениям в предыдущие месяцы, генпрокурор  отметил, что в воинских частях, находящихся под обслуживанием военных прокуратур гарнизонов, есть необходимость последовательного продолжения намеченной работы. Артур Давтян особенно акцентировал на искоренении в Вооруженных силах явлений, характерных преступной субкультуре, усилении контроля за строжайшим соблюдением уставных отношений между сослуживцами, офицерами и рядовыми военнослужащими, исключении дифференцированных подходов между военнослужащими в воинских частях, как потенциального преступного фактора.
Генпрокурор поручил прокурорам гарнизонов на местах держать под постоянным вниманием  полное соблюдение правил безопасности, а в рамках уголовного производства активно применять меры прокурорского воздействия, направленные на устранение условий и причин, порождающих преступления, следить за их осуществлением.
В ходе совещания была затронута также проблема укрепления дисциплины во время дежурства на передовой, большей стимуляции заинтересованности командного состава в выявлении и фиксировании преступных проявлений в Вооруженных силах. Были намечены основные задачи по углублению сотрудничества между прокуратурой и АО в вопросе увеличения правовых знаний и развития навыков руководства воинских частей, как органов расследования.
С командующим АО Арцаха была достигнута договоренность чаще организовывать подобные встречи и также расширить формат этих встреч.