Ռազմական ճանապարհով խնդիրը լուծելու Ադրբեջանի քայլերն աշխատում են ի վնաս իրեն.Նարեկ Մինասյան
Հայաստանի սահմանին ուղղված սադրիչ գործողությունները, ըստ էության, Ադրբեջանում տեղի ունեցող զարգացումների ուղղակի հետևանք են:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց քաղաքագետ Նարեկ Մինասյանը:
«Դեռ ամիսներ առաջ Ադրբեջանում սկսած սոցիալ-տնտեսական խնդիրները, որոնք այս ընթացքում շարունակեցին խորանալ, ստիպեցին Ադրբեջանի իշխանություններին հանրային կոնսոլդիացիա ապահովելու և սոցիալ-տնտեսական խնդիրներից հանրության ուշադրությունը շեղելու համար թեժացնել ռազմատենչ հռետորաբանություն: Ու կարծես՝ դա բավարար չէ»,-ասաց Նարեկ Մինասյանը:
Քաղաքագետը նկատեց, որ տարիներ շարունակ Ադրբեջանի իշխանությունները սեփական ժողովրդին համոզել են, որ ցանկացած պահի կարող են խնդիրը լուծել ռազմական ճանապարհով, դրա արդյունքում հանրության մոտ ստեղծվել են չափազանցված ակնկալիքներ, և դա, ըստ էության, սկսել է աշխատել ի վնաս հենց Ադրբեջանի իշխանությունների:
«Այժմ նման սադրանքներով ադրբեջանական կողմը փորձում է ինչ-որ ձևով բավարարել սեփական հանրության մոտ ձևավորած ակնկալիքները, ինչպես նաև շեղել հանրության ուշադրությունը երկրի ներսում առկա խնդիրներից, և միևնույն ժամանակ ապահովել հանրային կոնսոլիդացիա իր շուրջ»,-ասաց քաղաքագետը:
Անդրադառնալով հայկական զինված ուժերի գործողություններին՝ Նարեկ Մինասյանը նշեց, որ բավական պրոֆեսիոնալ աշխատանք է կատարվել: Նա հիշեցրեց հայկական կողմի այն հայտարարությունը, ըստ որի, Ադրբեջանի կողմից ցանկացած սադրիչ գործողություն չի մնալու անարձագանք: Ավելին՝ Ադրբեջանի կողմից ցանկացած արկածախնդրություն ունենալու է հետևանքներ հենց Ադրբեջանի համար: Նարեկ Մինասյանի խոսքով, ինչպես արդեն շրջանառվում է որոշ աղբյուրներում, հայկական կողմն ունի ձեռքբերումներ, Ադրբեջանի կորուստները բավական շատ են թե մարդկային, թե ռազմական տեխնիկայի տեսանկյունից:
Ինչ վերաբերում է միջազգային հանրության հետ աշխատանքին, ապա Նարեկ Մինասյանը նշեց, որ վսստահաբար այդ ուղղությամբ աշխատանքներ իրականացվում են թե արտաքին գործերի նախարարության, թե պաշտպանության նախարարության մակարդակով: Մշտական կապի մեջ են Հայաստանի գործընկերների, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ՝ տեղեկություններ տրամադրելով Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունների վերաբերյալ:
Ավելի ու Շուշան Ստեփանյանը տեղեկացրել էր, որ Ադրբեջանական կողմը վերսկսել է հրետակոծել հայկական նույն դիրքի ուղղությամբ, որտեղի ժամեր առաջ փորձել էին ՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենայով անցնել հայ-ադրբեջանական սահմանը: «Ադրբեջաբական կողմը վերսկսել է հրետակոծել մեր նույն դիրքի ուղղությամբ 82 մմ ականանետից և տանկից: Իրավիճակի լարման հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունը կրելու է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը»,-հայտնել էր նա:
Առավոտյան արդեն Շուշան Ստեփանյանը հայտնել էր, որ երկու-երեք ժամվա դադարից հետո հակառակորդը վերսկսել է սադրիչ գործողությունները՝ շարունակելով հրետակոծել հայկական դիքերի ուղղությամբ։

Попытки Азербайджана решать проблемы военным путем работают ему во вред: Нарек Минасян
Провокационные действия на границе Армении, по сути, являются прямым следствием развитий, происходящих в Азербайджане.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 июля  АРЦАХПРЕСС:  б этом в разговоре с «Арменпресс» высказался политолог Нарек Минасян.
“Социально-экономические проблемы, начавшиеся в Азербайджане еще несколько месяцев назад, которые все более углублялись, вынудили власти Азербайджана для обеспечения общественной консолидации и для отвлечения внимания общества от социально-экономических проблем накалять милитаристскую риторику. Но, кажется, этого недостаточно”, - отметил Нарек Минасян.
Политолог сказал, что на протяжении многих лет власти Азербайджана убеждали собственный народ в том, что в любой момент они смогут решить проблему военным путем, в результате чего в обществе сложились преувеличенные ожидания, и это, по сути, начало работать во вред именно властям Азербайджана.
“Сейчас подобными провокациями азербайджанская сторона пытается каким-то образом удовлетворить ожидания, сформировавшиеся в собственном обществе, а также отвлечь внимание общества от существующих внутри страны проблем и в то же время обеспечить общественную консолидацию вокруг себя”, - сказал политолог.
Говоря о действиях армянских вооруженных сил, Нарек Минасян отметил, что была проведена довольно профессиональная работа. Он напомнил заявление армянской стороны о том, что любые провокационные действия со стороны Азербайджана не останутся без ответа. Более того, любая авантюра со стороны Азербайджана будет иметь последствия именно для самого Азербайджана. По словам Нарека Минасяна, в некоторых источниках уже сообщается, что армянская сторона имеет достижения, потерь Азербайджана довольно много как  человеческих, так и военной техники.
Что касается работы с международным сообществом, то Нарек Минасян отметил, он уверен что в этом направлении ведутся работы как на уровне Министерства иностранных дел, так и Министерства обороны. Они находятся в постоянной связи с сопредседателями Минской группы ОБСЕ, предоставляя информацию о провокационных действиях Азербайджана.