Ադրբեջանական ԶՈՒ-ն 120 մմ տրամաչափի ականանետից 3 արկ է արձակել Չինարիի ուղղությամբ. արկերից մեկն ընկել է տան վրա, երկուսը՝ բակում. ՊՆ մամուլի խոսնակ
Ադրբեջանական ԶՈՒ-ն 120 մմ տրամաչափի ականանետից 3 արկ է արձակել Չինարի բնակավայրի ուղղությամբ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը:
«Արկերից մեկն ընկել է տան վրա, երկուսը՝ բակում։ Տուժածներ չկան»,-գրել է Շուշան Ստեփանյանը:
Հիշեցնենք, որ երեկ՝ ժամը 12:30-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները, մեզ համար անհասկանալի պատճառով, ՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենայով Տավուշի ուղղությամբ ՀՀ պետական սահմանը խախտելու փորձ են կատարել: Հայկական կողմի նախազգուշացումից հետո Ադրբեջանի զինծառայողները, թողնելով ՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենան, վերադարձել են իրենց դիրք:
Հուլիսի 12-ին Ժամը 13:45-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները կրկնել են հայկական զինված ուժերի սահմանային դիրքը գրավելու փորձը, կիրառելով հրետանային կրակ, սակայն ճնշվել են հայկական կողմից և կորուստներ կրելով, հետ շպրտվել: Հայկական կողմից կորուստներ չկան:
Ադրբեջանական կողմը հրետանակոծությունը շարունակել էր նաև այսօր։
«Ադրբեջանի կողմից իրավիճակը սահմանին պարբերաբար սրվում է, այս պահի դրությամբ հրետակոծություններն ու հարվածային ԱԹՍ-ի կիրառման պարբերականությունը նվազել է։ ՀՀ ԶՈւ ամբողջությամբ վերահսկում են իրավիճակը։ Հայկական կողմը կորուստներ չունի»,-ավելի վաղ ասել էր Շուշան Ստեփանյանը։

Азербайджан в направлении Чинари выпустил три снаряда из миномета калибра 120 мм, один упал на дом
Азербайджанские ВС выпустили три снаряда из миномета калибра 120 мм в направлении населенного пункта Чинари.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 июля  АРЦАХПРЕСС: Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написала пресс-секретарь министерства обороны Шушан Степанян.
“Азербайджанские ВС выпустили три снаряда из 120 мм миномета в направлении населенного пункта Чинари. Один из снарядов упал на дом, два упали в дворы домов. Пострадавших нет”, - написала Степанян.
Ранее пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян сообщил, что ВС Азербайджана выпустили семь снарядов из миномета калибра 82 мм в направлении населенного пункта Чинари.
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян провел телефонный разговор с генеральным секретарем Организации Договора о коллективной безопасности Станиславом Засем по поводу действий, развязанных Азербайджаном в направлении Тавушской области Республики Армения.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил, что провокационные действия азербайджанских ВС крайне осуждаемы, а военно-политическое руководство Азербайджана понесет всю ответственность за непредсказуемые последствия региональной дестабилизации.
Генеральный секретарь Организации Договора о коллективной безопасности Станислав Зась инициировал внеочередное заседание Постоянного совета ОДКБ, в ходе которого будет обсужден вопрос обострения ситуации на армяно-азербайджанской границе.
Офис омбудсмена Армении направил в международные структуры первый промежуточный доклад об обстрелах 12 и 13 июля со стороны ВС Азербайджана в направлении Тавушской области Республики Армения.
Министерство иностранных дел Российской Федерации заявило, что дальнейшую эскалацию, угрожающую безопасности в регионе, считает недопустимой.