ԱՄՆ-ի բյուջեի դեֆիցիտը հասել է ռեկորդային նշագծի
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Այդ մասին վկայում են ֆինանսների նախարարության տվյալները:
Դեֆիցիտն ավելի քան կրկնակի գերազանցել Է մայիսի համանման ցուցանիշը եւ գրեթե տասն անգամ՝ անցյալ տարվա հունիսի ցուցանիշը:
Բացի այդ, հունիս ամսին բյուջեի եկամուտների կրճատումը հասել Է գրեթե ողջ 2019 ֆինանսական տարվա դեֆիցիտի չափին: Ինչպես նշել են գերատեսչությունում, ցուցանիշի անկումը կապված Է կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարի համար դաշնային կառավարության աճող ծախսերի հետ, ինչպես նաեւ հարկային մուտքերի կրճատման հետ:
Ավելի վաղ ֆինանսների նախարարության նախկին ղեկավար Հենրի Փոլսոնը նախազգուշացրել Է, որ պետական պարտքի եւ բյուջետային դեֆիցիտի անվերահսկելի աճը կարող Է դոլարը զրկել արտոնյալ դրությունից՝ որպես հիմնական համաշխարհային պահուստային արժույթ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Дефицит бюджета США достиг рекордной отметки
Дефицит бюджета США в июне достиг рекордной отметки в 864 миллиарда долларов, следует из данных Минфина.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 июля  АРЦАХПРЕСС:  Дефицит более чем в два раза превысил аналогичный показатель в мае, и почти в десять раз – в июне прошлого года.
Кроме того, сокращение доходов бюджета в июне почти достигло размера дефицита за весь 2019 финансовый год, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Как отметили в ведомстве, падение показателя связано с растущими расходами федерального правительства на борьбу с распространением коронавируса, а также с сокращением налоговых поступлений.
Ранее бывший глава Минфина Генри Полсон предупредил, что бесконтрольный рост госдолга и бюджетный дефицит может лишить доллар привилегированного положения в качестве основной мировой резервной валюты.