Ադրբեջանի զինված ուժերի սադրանքի հետևանքով պայմանագրային զինծառայող է զոհվել
Վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում ադրբեջանական կողմը ցուցաբերել է ակտիվություն և փորձել ձեռնարկել ամրաշինական աշխատանքներ՝ նպաստելով առաջնագծում լարվածության աճին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը.
«Հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու և հետագա սրացումները կանխելու նպատակով ՀՀ ԶՈւ առաջապահ ստորաբաժանումները ստիպված են եղել ձեռնարկել համապատասխան գործողություններ:
Հակառակորդի հերթական սադրանքի հետևանքով սեպտեմբերի 16-ին հյուսիսարևելյան հատվածում տեղակայված զորամասերից մեկի մարտական դիրքում մահացու հրազենային և բեկորային վնասվածքներ է ստացել պայմանագրային զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Հովիկ Նելսոնի Թամազյանը։
Ստեղծված իրավիճակի և սահմանային լարվածության աճի ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

В последние дни на северо-восточном участке армяно-азербайджанской государственной границы азербайджанская сторона вновь проявляла активность и, способствуя росту напряженности на передовой, пыталась проводить укрепительные работы.
В результате провокации ВС Азербайджана погиб военнослужащий-контрактник
СТЕПАНАКЕРТ, , АРЦАХПРЕСС: Как передает Арменпресс, об этом сообщает Министерство обороны Армении.
“С целью подавления активности противника и предотвращения дальнейших обострений передовые подразделения ВС Армении были вынуждены предпринять соответствующие действия.
В результате очередной провокации противника 16 сентября на боевой позиции одной из воинских частей, дислоцированной в северо-восточном направлении, смертельные огнестрельные и осколочные ранения получил военнослужащий контрактной службы, младший сержант Овик Тамазян.
Министерство обороны Республики Армения разделяет тяжелую боль утраты и выражает свою поддержку членам семьи, родным и сослуживцам погибшего военнослужащего.
Всю ответственность за сложившуюся ситуацию и рост напряженности на границе несет военно-политическое руководство Азербайджана”, - говорится в сообщении министерства.