Ուկրաինայի Պոլտավա քաղաքում տեղի հայերը ծածանել են Հայաստանի 30-մետրանոց դրոշը
Ուկրաինական Պոլտավա քաղաքի «Պոբեդա» մշակույթի եւ հանգստի քաղաքային զբոսայգում «Ուրարտու» հայկական հասարակական կազմակերպությունը տոնական միջոցառում է անցկացրել՝ նվիրված Հայաստանի Անկախության օրվան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ AnalitikaUA-ն հայտնում է, որ միջոցառմանը մասնակցել է մարզային պետական վարչակազմի ղեկավարի տեղակալ Եկատերինա Ռիժեչենկոն:
«Մենք հարգանքով ենք վերաբերվում հայ ժողովրդի սովորույթներին և տոներին: Բարեկամական կապեր ենք պահպանում հայկական սփյուռքի հետ: Հայ ժողովուրդը փոխօգնության, միասնության, համերաշխության, իր ավանդույթների նկատմամբ հարգանքի օրինակ է: Ոմանց համար Ուկրաինան արդեն Հայրենիք է դարձել: Շնորհակալություն յուրաքանչյուրին` Պոլտավայի շրջանի զարգացման գործում ունեցած ներդրման, ակտիվ դիրքորոշման համար: Շրջանային պետական վարչակազմի եւ շրջանի ղեկավարի անունից մենք կշարունակենք աջակցել ձեր նախաձեռնություններին ցանկացած ոլորտում եւ համագործակցել ձեզ հետ»,- ասել է Եկատերինա Ռիժեչենկոն:
«Ուրարտու» տարածաշրջանային հայկական համայնքի նախագահ Գենադի Աղաջանյանը նշել է, որ, ամեն տարի հայկական սփյուռքը տարբեր կերպ է նշում այս օրը:
«Յուրաքանչյուրը կարող է գալ մեր տոնին: Այսօր մեր հյուրերը վրացական, չեչենական, գերմանական, հրեական եւ բուլղարական համայնքներն են: Ժամանել են մեր կազմակերպության մասնաճյուղերի ներկայացուցիչները Չուտովոյից, Պիրյատինից եւ տարածաշրջանի այլ շրջաններից, ինչպես նաեւ հյուրեր Խարկովից»,- նշել է Գենադի Աղաջանյանը: Միջոցառումներին մասնակցել է Ուկրաինայի հայերի միության գործադիր տնօրեն Հովակիմ Հարությունյանը:
Ուկրաինայի հայերի միությունը` նախագահ Վիլեն Շատվորյանի գլխավորությամբ, շնորհավորել է բոլորին տոնի առթիվ: «Հայաստանի Անկախության օրը ամենակարևոր պետական տոնն է ինձ համար և սփյուռքի շատ հայերի համար: Այս օրը ես ցանկանում եմ մաղթել իմ երկրին բարգավաճում և խաղաղ երկինք: Մեզանից յուրաքանչյուրը պետք է ուրախանա Հայաստանի հաղթանակներով և թույլ չտա պարտություն: Չնայած այն հանգամանքին, որ մենք ապրում ենք մեր պատմական հայրենիքից հեռու, մեզանից շատերը չեն մոռանում մեր արմատները և աշխատում են հանուն Հայաստանի և համայն հայության»,-նշել է Ուկրաինայի հայերի միության նախագահը:
Հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչները բացել էին Հայաստանի Հանրապետության 30-մետրանոց դրոշը: Միջոցառման մասնակիցները տոնական երթով շրջել են այգում: Հանդիսատեսի համար համերգային ծրագիրը նախապատրաստել էր «Պոլտավա» երգի-պարի համույթը:
Հայկական համայնքները և հայ երիտասարդական կազմակերպությունները Ուկրաինայի մարզերում անցկացրել են միջոցառումներ` նվիրված Հայաստանի Անկախության օրվան:

В украинском городе Полтава местные армяне пронесли 30-метровый флаг Армении
В Полтаве, в городском парке культуры и отдыха “Победа”, армянская общественная организация “Урарту” провела праздничное мероприятие, посвященное Дню независимости Армении.
СТЕПАНАКЕРТ, , АРЦАХПРЕСС:  Как передает «Арменпресс», в мероприятии приняла участие заместитель главы областной государственной администрации Екатерина Рыжеченко.
“Мы с уважением относимся к обычаям и праздникам армянского народа. Армянский народ является образцом взаимопомощи, единства, солидарности, уважения к своим традициям. Для некоторых Украина уже стала второй родиной. Спасибо всем Вам за Ваш вклад и активную позицию в развитии Полтавской области. От имени областной государственной администрации и главы района я говорю, что мы продолжим поддерживать Ваши инициативы в любой сфере и сотрудничать с Вами”, - сказала Екатерина Рыжеченко.
Председатель региональной армянской организации “Урарту” Геннадий Агаджанян отметил, что ежегодно армянская диаспора по-особому отмечает этот день.
“Каждый может присоединиться к нашему празднику. Сегодня у нас в гостях грузинская, чеченская, немецкая, еврейская и болгарская общины. Приехали представители филиалов нашей организации из Чутово, Пирятинского района и других районов области, а также гости из Харькова”, - представил Геннадий Агаджанян. В мероприятиях принял участие и исполнительный директор Союза армян Украины Оваким Арутюнян.
Союз армян Украины во главе с президентом Виленом Шатворяном поздравил всех с праздником. “День независимости Армении - самый важный государственный праздник для меня, для многих армян диаспоры. В этот день хочу пожелать моей стране процветания и мирного неба. Каждый из нас должен радоваться победам Армении и не допустить ее поражения. Несмотря на то, что мы живем вдали от нашей исторической родины, многие из нас не забывают наши корни и работают во имя Армении и всего армянства”, - отметил председатель Союза армян Украины
Представители армянской диаспоры пронесли по парку 30-метровый флаг Республики Армения.  Концертную программу подготовил ансамбль песни и танца “Полтава”.
Армянские общины и армянские молодежные организации в областях Украины провели мероприятия, посвященные Дню независимости Армении.