Էրդողանն անդրադարձել է Հայաստանին և ԼՂ խնդրին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սեպտեմբերի 22-ին երկու տարբեր ելույթներում անդրադարձել է Հայաստանին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Ելույթի ընթացքում նա հայկական թեմային անդրադարձել է Եվրոպա/Արևմուտք-Թուրքիա քաղաքակրթական հակադրության համատեքստում։ Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
Էրդողանը հետևյալ շեշտադրումն է արել․ «Մեկ անգամ էլ կրկնում ենք, որ Սիրիայում, Լիբիայում, Յեմենում և բազմաթիվ այլ մարդկային ճգնաժամներում կեղծավորություն, անսկզբունքայնություն, շահադիտականություն ցույց տվող երկրները աշխարհում իրավունք և արդարություն չեն հաստատելու։ Այն, որ Ադրբեջանի վրա հուլիսին Հայաստանի հարձակումները կանխելու համար որևէ քայլ չի արվել, ասվածի օրինակներից է»։
Էրդողանի մյուս անդրադարձը Հայաստանին ՄԱԿ-ի 75-րդ տարեդարձի կապակցությամբ ելույթում էր՝ հետևյալ դիտարկումներով․
«Հուլիսին Ադրբեջանի հողերի վրա հարձակված Հայաստանը մեկ անգամ էլ ապացուցեց, որ Հարավային Կովկասում մնայուն խաղաղության և կայունության առաջ կանգնած ամենամեծ խոչընդոտն է։ Մենք կողմ ենք, որ տարածաշրջանի հակամարտությունները մասնավորապես ԼՂ խնդիրը վայրկյան առաջ լուծվեն Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքային ամբողջականությանը, ինքնիշխանությանը և ՄԱԿ-ի ու ԵԱՀԿ որոշումներին համապատասխան»։

Эрдоган затронул тему Армении и Нагорно-Карабахского конфликта
22 сентября президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган упомянул об Армении в двух своих разных выступлениях, передает Ermenihaber.
СТЕПАНАКЕРТ, , АРЦАХПРЕСС: Эрдоган произнес свою первую речь после встречи с турецкими министрами. В ходе выступления он затронул армянскую тему в контексте цивилизационного противостояния Европа-Запад-Турция. Эрдоган подчеркнул следующее: «Мы еще раз повторяем, что страны, проявляющие лицемерие, беспринципность и корыстные интересы в Сирии, Ливии и Йемене, а также во многих других человеческих кризисах, не смогут установить в мире право и справедливость. Тот факт, что не было предпринято никаких шагов для предотвращения «нападения» Армении на Азербайджан в июле, является одним из примеров сказанного».
Другое упоминание Эрдогана об Армении было по случаю 75-летия ООН со следующими замечаниями: «Армения, «напавшая» в июле на земли Азербайджана, еще раз доказала, что является самым большим препятствием на пути к прочному миру и стабильности на Южном Кавказе. Мы выступаем за разрешение конфликтов в регионе, особенно Нагорно-Карабахского конфликта, секундой раньше в соответствии с территориальной целостностью, суверенитетом, Азербайджана и Грузии, решениями ООН и ОБСЕ».