Մնացականյանը մտահոգիչ է համարում, որ անուշադրության է մատնվում ցեղասպանությունների ժխտումը
Որպես ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի անդամ՝ Հայաստանն իր առաջնահերթությունների շարքում ընդգրկել է ցեղասպանության կանխարգելմանն ուղղված համաշխարհային ջանքերին և ՄԱԿ-ի ցեղասպանության կանխարգելման և պաշտպանության պատասխանատվության գրասենյակի ամրապնդմանը նպաստելը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին պաշտպանելու պատասխանատվության վերաբերյալ 12-րդ նախարարական հանդիպմանն ունեցած ելույթում ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Գրասենյակի կայուն և արդյունավետ գործունեությունն այսօր շարունակում է մնալ գերակա առաջնահերթություն: 2015թ.-ին Հայաստանն ուղղորդեց համաշխարհային ջանքերը՝ դեկտեմբերի 9-ը սահմանելու որպես Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության և այս հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր: Այս կերպ մենք միասնաբար ձևավորել ենք լրացուցիչ հարթակ՝ զարգացնելու և նպաստելու կանխարգելման օրակարգին ուղղված մեր հավաքական ջանքերին: Մենք հետևողականորեն ընդգծել ենք ինչպես ազգային, տարածաշրջանային, այնպես էլ միջազգային մակարդակներում կարողությունների ուժեղացման անհրաժեշտությունը՝ վերհանելու և հասցեագրելու վաղ կանխարգելման ազդակները, որոնք կարող են հանգեցնել զանգվածային ոճրագործությունների: Ընդգծել ենք նաև վաղ փուլերում ցեղասպանությունն ու այլ զանգվածային ոճրագործությունները կանխելու անհրաժեշտությունը: Բոլոր ցեղասպանությունները կարող էին կանխարգելվել՝ լինի դա Հայոց ցեղասպանությունը, Հրեաների հոլոքոստը, Ռուանդայի ցեղասպանությունը կամ այլ ոճրագործություններ:
Ատելության, անհանդուրժողականության, ծայրահեղականության, պատերազմի քարոզչության, ռասայական, ազգային, էթնիկ, կրոնական և այլ փոքրամասնությունների դեմ խտրականության տարածումը, ինչպես նաև քաղաքացիական բնակչության վրա թիրախավորված հարձակումները շարունակում են ձևավորել աշխարհի տարբեր անկյուններում ներկայիս իրականությունը։ Միջազգային հանրությունը, ՄԱԿ-ը և իր անդամ երկրները դեռևս լավ պատրաստված չեն այս ահազանգին ժամանակին և վճռական կերպով հակազդելու համար»,- ասել է Մնացականյանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ լուրջ մտահոգության տեղիք է տալիս այն, որ միջազգային հանրությունն անուշադրության է մատնում հնչեցվող սպառնալիքները, այդ թվում անցյալում տեղի ունեցած ցեղասպանությունների ժխտումը և արդարացումը՝ միահյուսված որոշ քաղաքական գործիչների կողմից զոհերի սերունդներին անցյալի «դասերը» հիշեցնելու մասին ագրեսիվ և վիրավորական բառապաշարով. Նախարարը սա չափազանց անհանգստացնող է համարում։ Նրա գնահատմամբ՝ ապագա հանցագործները քաղաքակիրթ աշխարհի նորմերի նկատմամբ նման բարբարոս խախտումների մասին լռությունը մեկնաբանում են որպես սպանության թողտվություն:
«Ոչ մի պարագայում ինքնիշխանությունը չի կարող արդարացում դառնալ մարդու իրավունքների ծանր և կոպիտ խախտումներ իրականացնելու համար նրանց հանդեպ, ովքեր խաղաղ իրացնում են իրենց մարդու իրավունքները, ներառյալ ինքնորոշման իրավունքը: Որևէ ազգի իրավունք վերապահված չէ սպանություն իրագործել ինքնիշխանության շղարշի ներքո: Այս առումով պաշտպանելու պատասխանատվությունը շատ կարևոր է, քանի որ այն հիշեցնում է, որ ինքնիշխանությունը ոչ թե անպատժելիության արտոնությունն է, այլ` պատասխանատվություն: Ինքնիշխանությունը պետք է լինի հենց պաշտպանելու պատասխանատվության արդյունավետ կիրարկման առաջնային և ամենագործնական մակարդակը: Պաշտպանության ազգային կարողությունները հզորացնելու ուղղությամբ միջազգային համագործակցությունը շարունակում է առավել քան երբևէ կարևոր լինել»,- նշել է Զոհրաբ Մնացականյանը:
Նա հավելել է, որ մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքը ժողովրդավարական հասարակության անքակտելի մասն է: «Կարևոր է իրականացնել մարդու իրավունքների վերաբերյալ ստանձնած պարտավորություններն ու հանձնառությունները և սերտորեն համագործակցել ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների հետ: Այս համատեքստում նույնքան կարևոր է ընդգծել քաղաքացիական հասարակության դերը պաշտպանության, վաղ նախազգուշացման, վերապատրաստման և կրթության գործում: Այս առնչությամբ ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել Համաշխարհային կենտրոնի ունեցած կարևոր դերակատարությունը։ Նման առաջնահերթություններն ամրագրվել են Ցեղասպանության կանխարգելման մասին բանաձևում, որը ներկայացվել է Հայաստանի կողմից և 2020թ. հունիսին միաձայն ընդունվել Մարդու իրավունքների խորհրդի կողմից»,- ասել է նախարարը:
Զոհրաբ Մնացականյանը հիշեցրել է, որ 2015թ. ի վեր Հայաստանը պարբերաբար հյուրընկալել է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումներ` համախմբելով ցեղասպանության կանխարգելման ոլորտում հայտնի գիտնականների և գործիչների ամբողջ աշխարհից: «Սա է մեր անսասան հանձնառությունն ու ներդրումը ցեղասպանության հանցագործության և այլ զանգվածային ոճրագործությունների դեմ համաշխարհային համայնք կառուցելու գործում»,- նշել է նա:

МИД Армении обеспокоено игнорированием отрицания геноцидов
Как член Совета ООН по правам человека, Армения в число своих приоритетов включила усилия по предотвращению геноцидов и содействие укреплению Офиса ООН по предупреждению и защите от геноцида.
СТЕПАНАКЕРТ, , АРЦАХПРЕСС: Как передает «Арменпресс», об этом в своем выступлении на 12-ой министерской встрече сказал министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян.
“Стабильная и эффективная деятельность офиса сегодня продолжает оставаться приоритетом из приоритетов. В 2015 году Армения возглавила глобальные усилия по объявлению 9 декабря Международным днем памяти, достоинства жертв геноцида и предупреждения преступлений  геноцида. Таким образом, мы совместно создали дополнительную платформу для развития и внесения вклада в наши коллективные усилия по предупреждению. Мы постоянно подчеркивали необходимость укрепления потенциала как на национальном, региональном, так и на международном уровнях для раннего предупреждения, выявления и устранения сигналов, которые могут привести к массовым злодеяниям. Мы также подчеркивали необходимость предотвращения геноцидов и других массовых злодеяний на ранних этапах. Все геноциды можно было предотвратить, будь то геноцид армян, еврейский холокост, геноцид в Руанде или другие зверства.
Распространение ненависти, нетерпимости, экстремизма, военной пропаганды, расовой, национальной, этнической, религиозной и другой дискриминации меньшинств, а также целенаправленные нападения на гражданское население продолжают формировать нынешнюю реальность в различных частях мира. Международное сообщество, ООН и ее страны-члены пока не подготовлены к своевременному и решительному противодействию этим сигналам”, - сказал Мнацаканян.
Глава МИД Армении подчеркнул, что вызывает серьезную озабоченность то, что международное сообщество игнорирует озвучиваемые угрозы, в том числе отрицание и оправдание геноцидов прошлого, переплетенных агрессивным и оскорбительным лексиконом о напоминании потомкам жертв об “уроках” прошлого некоторыми политическими деятелями. Министр это считает крайне тревожным знаком. Из его оценки следует, что молчание о таких варварских нарушениях норм цивилизованного мира будущие преступники интерпретируют как попустительство в убийстве.
“Ни при каких обстоятельствах суверенитет не должен служить оправданием грубых нарушений прав человека в отношении тех, кто осуществляет свои права человека мирным путем, включая право на самоопределение. Ни одна нация не имеет права совершать убийства, прикрываясь суверенитетом. В этом отношении ответственность за защиту очень важна, поскольку она напоминает нам о том, что суверенитет - это не привилегия безнаказанности, а ответственность. Суверенитет должен быть основным и наиболее практичным уровнем эффективного обеспечения ответственности. “Международное сотрудничество в укреплении обороноспособности страны по-прежнему является более важным, чем когда-либо”, - сказал Зограб Мнацаканян.
Он добавил, что уважение прав человека является неотъемлемой частью демократического общества. Очень важно выполнять свои обязательства в области прав человека, тесно сотрудничая с механизмами ООН по правам человека. В этом контексте в равной степени можно подчеркнуть и роль гражданского общества в защите, раннем предупреждении, обучении и образовании. В связи с этим я хочу еще раз подчеркнуть важную роль Всемирного центра. Эти приоритеты закреплены в Резолюции о предотвращении геноцидов, принятой Арменией в 2020 году. Он единогласно был принят Советом по правам человека в июне 20020 г.”, - сказал министр.
Зограб Мнацаканян напомнил, что с 2015 года в Армении регулярно проводятся глобальные форумы “Против преступления геноцида”, на которые собираются всемирно известные ученые и деятели в области предотвращения геноцидов со всего мира. “Это наша непоколебимая приверженность и вклад в дело построения мирового сообщества против преступлений геноцида и других массовых злодеяний”, - заключил Зограб Мнацаканян.