Թրամփը կընդունի առաջիկա ընտրությունների ցանկացած արդյունք, եթե դրանք անցնեն ազատ եւ արդար․ Սպիտակ տուն
Նախագահը կընդունի առաջիկա ընտրությունների ցանկացած արդյունք, եթե դրանք անցկացվեն ազատ եւ արդար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ասել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քեյլի Մաքենանին՝ ելույթ ունենալով ճեպազրույցում, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Պատասխանելով լրագրողի հարցին, որը մամուլի քարտուղարին հարցրել էր իշխանության խաղաղ փոխանցման հնարավորության մասին այն դեպքում, եթե գործող նախագահը ընտրություններում պարտվի, Մաքենանին ասել է․ «Նախագահը կընդունի ազատ եւ արդար ընտրությունների արդյունքները։ Բայց կարծում եմ՝ ձեր հարցն ավելի շատ համապատասխանում է, որ ուղղեք դեմոկրատներին, որոնք արդեն պաշտոնապես հայտարարել են, որ չեն ընդունի ընտրությունների արդյունքները․․․ Նախագահը ցանկանում է ազատվել փոստով զանգվածային քվեարկությունից։ Դա կարող է վնասել ցանկացած թեկնածուի հնարավորություններին, քանի որ այդ համակարգը խարդախության հեշտ է ենթարկվում»։
Սպիտակ տանը լրագրողների հետ զրույցում ԱՄՆ նախագահը եւս մեկ անգամ կրկնել է իր դիրքորոշումը, որ փոստով քվեարկությունը կարող է հանգեցնել քվեաթերթիկներով կատարվող խարդախության։
Սենատի մեծամասնության առաջնորդ Միթչ ՄըքՔոնելն ավելի վաղ այլ հանրապետական օրենսդիրներից հետո ընդգծել էր սահմանադրական կարգի պահպանման անհրաժեշտությունը այն բանից հետո, երբ չորեքշաբթի նախագահ Դոնալդ Թրամփը խուսափել էր նոյեմբերի 3-ի ընտրություններից հետո իշխանության խաղաղ փոխանցման երաշխիքների վերաբերյալ հարցի ուղիղ պատասխանից։
«Նոյեմբերի 3-ի ընտրություններին հաղթողի երդմնակալությունը տեղի կունենա հունվարի 20-ին։ Կլինի իշխանության կազմակերպված փոխանցում, ինչպես դա տեղի է ունենում 1792 թվականից ի վեր ամեն 4 տարին մեկ»,- նշել է ՄըքՔոնելը «Թվիթերում»։
Սենատում դեմոկրատների առաջնորդ Չակ Շումերն իր հերթին վստահություն է հայտնել, որ ընտրողները Թրամփին թույլ չեն տա դառնալու բռնապետ։ «Այդ մարդը չունի ազնվություն, պատիվ, արժեքներ կամ ամերիկյան համակարգի հանդեպ հավատ»,- ասել է նա CNN-ի հետ հարցազրույցում։

Белый дом: Трамп примет любой результат предстоящих выборов в случае, если они пройдут свободно и справедливо
Президент примет любой результат предстоящих выборов в случае, если они будут проведены свободно и справедливо. Об этом заявила пресс-секретарь Белого дома Кейли Макэнани, выступая на пресс-брифинге, передает «Голос Америки».
СТЕПАНАКЕРТ, , АРЦАХПРЕСС: Отвечая на вопрос журналиста, который спросил пресс-секретаря о возможности мирной передачи власти в случае, если действующий президент проиграет выборы, Макэнани сказала:
«Президент примет результаты свободных и справедливых выборов. Но я думаю, что Ваш вопрос больше подходит для того, чтобы задать его демократам, которые уже официально заявили, что не примут результаты выборов... Президент хочет избавиться от массового голосования по почте. Это может повредить шансам любого кандидата, потому что эта система легко поддается мошенничеству», - заявила пресс-секретарь Белого дома.
Во время беседы с журналистами в Белом доме, президент еще раз повторил свою позицию, что голосование по почте может привести к мошенничеству с бюллетенями.
Ранее лидер сенатского большинства Митч Макконнелл вслед за другими законодателями-республиканцами подчеркнул необходимость соблюдения конституционного порядка после того, как президент Дональд Трамп в среду уклонился от прямого ответа о гарантиях мирной передачи власти после выборов 3 ноября.
«Победитель выборов 3 ноября будет приведен к присяге 20 января. Будет организованная передача власти, как это происходит каждые четыре года с 1792 года», – написал Макконнелл в Твиттере.
В свою очередь лидер демократов в Сенате Чак Шумер выразил уверенность в том, что избиратели не позволят Трампу стать диктатором. «У этого человека нет честности, чести, ценностей или веры в американскую систему», – сказал он в интервью CNN.