ԱՄՆ 20-ից ավելի կոնգրեսականները դատապարտել են Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի ագրեսիան
ԱՄՆ Կոնգրեսի բազմաթիվ անդամներ՝ ինչպես Սենատից, այնպես էլ Ներկայացուցիչերի պալատից, հայտարարություններ են տարածել, որոնցով դատապարտում են Ադրբեջանին եւ Թուրքիային՝ ազատ եւ անկախ Արցախի Հանրապետության դեմ ռազմական հարձակման համար, հարձակում, որն ընդլայնվեց նաեւ դեպի Հայաստան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը ԱՄՆ Կոնգրեսին կոչ է անում անհապաղ քայլեր ձեռնարկել Բաքվում Ալիեւի ռեժիմին տրամադրվող ԱՄՆ ռազմական օգնությունը դադարեցնելու եւ Թուրքիայի դեմ լայն ռազմական եւ տնտեսական պատժամիջոցներ կիրառելու համար»,-ասել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Րաֆֆի Համբարյանը:
Հարձակումից հետո առաջին 48 ժամվա ընթացքում Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը եւ իր աջակիցները ավելի քան 100 000 նամակ են ուղարկել Սպիտակ տուն, մասնավորապես, հորդորելով դադարեցնել ԱՄՆ ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին, պատժել ՆԱՏՕ-ի «դաշնակից» Թուրքիային:
Ստորեւ ներկայացնում ենք հայկական կողմին քաջալերող եւ աջակցող Կոնգրեսականների հայտարարությունները, միաժամանակ փաստելով, որ մինչ օրս ամերիկյան որեւէ օրենսդիր չի պաշտպանել Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի նախագահներին:
Ռոբերտ Մենենդեզ, ԱՄՆ Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողով
«Ես խստորեն դատապարտում եմ Լեռնային Ղարաբաղի վրա Ադրբեջանի հարձակումը՝ ագրեսիայի եւս մեկ այլ գործողություն, որն աջակցվում է Թուրքիայի կողմից: Թրամփի վարչակազմը պետք է դադարեցնի անվտանգության աջակցությունը Ադրբեջանին եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջոցով ներգրավվի հրադադարի ռեժիմի հաստատման խնդրում»:
ԱՄՆ Սենատոր Էդ Մըրքի
«Ես սատարում եմ Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին: Թուրքիան ռազմական օգնությամբ եւ սադրիչ հայտարարություններով աջակցում է Ադրբեջանին Հայաստանի դեմ։ Դրանք խաթարում են միջնորդական ջանքերը: ԱՄՆ-ը պետք է աջակցի տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու ջանքերին»:
Սենատոր Ջեք Ռիդ, Սենատի Զինված ուժերի հանձնաժողով
«Հայերն իրավունք ունեն պաշտպանվելու, երբ նրանք ենթարկվում են հարձակման:  Ես խորապես մտահոգված եմ Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական ուժերի եւ հայկական զորքերի միջեւ ծանր մարտերի սրմամբ: Ես զսպվածության եւ անհրաժեշտ քայլերի ձեռնարկման կոչ եմ անում ՝ կանխելու քաղաքացիական անձանց հետագա վնասները: Նախագահ Թրամփը պետք է հետամուտ լինի ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցմանը եւ հնարավոր դարձնի վեճի խաղաղ կարգավորումը: Բացի այդ, տարածաշրջանի բոլոր երկրները պետք է աշխատեն այս ճգնաժամը մեղմելու ուղղությամբ եւ չփորձեն բորբոքել լարվածությունը»:
ԱՄՆ Սենատոր Քորի Բուքեր
«Հուլիսին սենատոր Մենենդեզը եւ ես կոչ արեցինք Թրամփի վարչակազմին դադարեցնել ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին, եւ ես կրկին կոչ եմ անում վարչակազմին դադարեցնել այդ օգնությունը: Թուրքիան խրախուսում եւ հնարավորություն է տալիս տարածաշրջանում այս բռնություններին, այն պետք է դադարեցվի»:
ԱՄՆ կոնգրեսական Դոն Բեյեր
«Եթե իրականում տարածված են այն տեղեկությունները, որ Թուրքիայի կողմից խոցվել է հայկական գրոհիչ, ապա դա վտանգավոր սրացում է: ԱՄՆ-ն մեր ուժերի ներածին չափով պետք է ամեն ինչ անի բռնությունները դադարեցնելու համար: Մենք պետք է դեմ լինենք Լեռնային Ղարաբաղում ագրեսիվ միջոցառումներին եւ խաղաղություն հաստատենք »:
ԱՄՆ կոնգրեսական Թոնի Քարդենաս
«Ես սատարում եմ Հայաստանի ժողովրդին` հաշվի առնելով վերջերս Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սահմանի երկայնքով ձեռնարկված ագրեսիայի գործողությունները: Այս անիմաստ բռնությունը վտանգի տակ է դնում անմեղ քաղաքացիական անձանց կյանքը: Պետք է ձեռնարկվեն դեէսկալացիոն քայլեր ՝ կյանքի հետագա կորուստները կանխելու համար: Ես կոչ եմ անում նվիրվել դիվանագիտական մոտեցմանը` հետագա ցանկացած բռնություն կանխելու համար»:
ԱՄՆ կոնգրեսական Ջուդի Չու
«Ժամանակն է, որ ԱՄՆ-ը դադարեցնի հայերի դեմ Ադրբեջանի բռնության ֆինանսավորումը: Կիրակի օրը վաղ առավոտյան Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի վրա հարձակումը պարզապես վերջին դեպքն էր այս տարվա ամռանն ադրբեջանական անկանխատեսելի ագրեսիայի, որն այժմ հանգեցրել է առնվազն 30 զոհի եւ ավելի քան 100 վիրավորի: Իմ սիրտը կոտրվում է այս հարձակումներից ահաբեկված Լեռնային Ղարաբաղի անմեղ ժողովրդի համար, եւ հատկապես նրանց, ովքեր կորցրել են իրենց հարազատներին: Բայց ԱՄՆ-ը կարող է շատ ավելին անել, քան պարզապես կողքից դիտելը: Մենք ունենք դերակատարություն այս հակամարտության դադարեցման գործում: «ԱՄՆ-ը պետք է դադարեցնի անվտանգության աջակցությունը Ադրբեջանին, քանի դեռ նրանք չեն համաձայնվել հրադադարի հաստատմանը եւ չեն պարտավորվում պահպանել այն: Այս նախագահի օրոք ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանին հատկացվող օգնությունը 2016-2017 թվականների մոտ 3 միլիոն դոլարից 2018-2019-ին հասել է մոտ 100 միլիոն դոլարի: Ֆինանսավորման այս ահռելի չափաբաժինը հնարավորություն տվեց Ադրբեջանին ազատել այլ ռեսուրսներ Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի վրա հարձակվելու համար, ինչպես բազմիցս տեսել ենք այս ամառ: Այդ է պատճառը, որ բացի Ադրբեջանին անվտանգության օգնության դադարեցման կոչից, ես նաեւ FY2020 House-ի կողմից ընդունված Ազգային պաշտպանության թույլտվության մասին օրենքում (NDAA) ներառեցի առաջարկներ, ներառյալ կրակոցների ֆիքսման հնարավորություն, միջազգային դիտորդների աճ եւ շփման գծի երկայնքով դիպուկահարների, ծանր զենքերի եւ նոր սպառազինությունների տեղակայման բացառում: Ի մեծ հիասթափությունս, այնուամենայնիվ, Սենատը հեռացրեց այս առաջարկները, եւ այժմ մենք տեսնում ենք դրա հետեւանքները: Ադրբեջանը, Թուրքիայի օգնությամբ, ի վիճակի է հարձակվել ինչպես Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի վրա, այնպես էլ մերժել իրենց սեփական պատասխանատվությունը: Այս ագրեսիան չի կարող շարունակվել: ԱՄՆ-ը պետք է անհապաղ ճնշում գործադրի Ադրբեջանի վրա, մեր Պետդեպարտամենտը պետք է քայլեր ձեռնարկի ՝ կյանքեր փրկելու համար ՝ կոչ անելով Ադրբեջանին դադարեցնել հարձակումն ու ուժի կիրառումը, ինչպես նաեւ պետք է նախազգուշացնի Թուրքիային՝ զենք կամ մարտիկներ չուղարկել Ադրբեջանի ագրեսիային նպաստելու համար»:
ԱՄՆ կոնգրեսական Դեյվիդ Քիքիլին
«Այսօր վաղ առավոտյան Ադրբեջանի զինված ուժերը օդ-երկիր հրթիռային հարված են հասցրել Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի երկայնքով ՝ թիրախավորելով խաղաղ բնակավայրերն ու բնակիչներին, ներառյալ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Սա Հայաստանի հյուսիսային սահմանի նկատմամբ 2020-ի հուլիսին սկսված ագրեսիայի շարունակությունն է, երբ Ադրբեջանի իշխանությունները սպառնացին հրթիռակոծել Հայաստանում՝ Երեւանի մերձակայքում գտնվող Մեծամորի ատոմակայանը: Այս առավոտյան հարձակումը հերթական անգամ ցույց է տալիս Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի բացահայտ անտեսումը: Թուրքիայի նախագահի եւ Պաշտպանության նախարարի վերջին գործողությունները՝ կապված ադրբեջանցի զինվորներին նահատակ անվանելու հետ, կրոնական եւ ազգայնական արտահայտություններով խոսելով այն աջակցության մասին, որը Անկարան կարող է տալ եւ զգուշացնել Հայաստանին ՝ «կրակի հետ չխաղալ», անհանգստացնող են: Ես խստորեն դատապարտում եմ հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիան եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական գործողությունների բազմակի սրումը»:
ԱՄՆ կոնգրեսական Քաթերինե Քլարկ
«Ադրբեջանի անդրդվելի եւ շարունակական հարձակումները Արցախի վրա դատապարտելի են եւ պետք է դատապարտվեն ամենախիստ արտահայտությամբ: Այս ագրեսիայի գործողություններն արդեն կյանքեր են խլել եւ տեղի են ունեցել Հայաստանի հետ հրադադարի ռեժիմը խախտելուց ընդամենը երկու ամիս անց: ԱՄՆ-ը պետք է դադարեցնի Ադրբեջանին հատկացվող բոլոր ռազմական օգնությունները եւ Մինսկի խմբի մյուս անդամների հետ աշխատի խաղաղությունն ու կայունությունը վերականգնելու համար»։
ԱՄՆ կոնգրեսական Ջիմ Կոստա
«Ադրբեջանը հասկացրեց, որ չի հարգում հրադադարի մասին համաձայնագիրը, քանի որ շարունակում է բռնությունն ընտրել՝ խաղաղության ուղղությամբ առաջընթացի փոխարեն: Ադրբեջանը շարունակում է վառել այս կրակը ՝ չճանաչելով Արցախի Հանրապետության ինքնիշխանությունը, մինչդեռ Թուրքիան օգնում է Ադրբեջանին՝ թույլ տալով այդ ագրեսիան: Ես դատապարտում եմ Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված գործողությունները եւ պատրաստ եմ աջակցել հայ ժողովրդին: Ես բոլոր կողմերին կոչ եմ անում վերադառնալ բանակցությունների սեղան ՝ խաղաղ լուծման հասնելու համար»:
ԱՄՆ կոնգրեսական Թ․Ջ․ Քոքս
«Արցախի մայրաքաղաքի վրա Ադրբեջանի անհիմն հարձակումներն արդեն կյանքեր են խլել: Այս ագրեսիան եւս մեկ անգամ ապացուցում է, որ ԱՄՆ-ը պետք է դադարեցնի Բաքվին տրամադրվող ռազմական օգնությունը: Մենք պետք է համերաշխ լինենք Արցախի հայ համայնքներին եւ ամենախիստ կերպով դատապարտենք Ադրբեջանի թշնամանքը »:
ԱՄՆ կոնգրեսական Ջեյս Քրոու
«Ես դատապարտում եմ ադրբեջանական հարձակումները Արցախի վրա եւ կոչ անում անհապաղ դադարեցնել բռնությունները: Բացի այդ, Թուրքիան պետք է դադարեցնի ադրբեջանական հարձակման բոլոր աջակցություններն ու հնարավորությունները: ԱՄՆ-ը պետք է աշխատի Մինսկի խմբի մեր գործընկերների հետ`հրադադար հաստատելու համար, որն ապահովում է տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն։
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ, Էլիոթ Էնգել, Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողով
«Ես խորապես մտահոգված եւ անհանգստացած եմ Լեռնային Ղարաբաղում սրվող բռնություններով եւ մարդկային ողբերգական կորուստներով: Ես կոչ եմ անում Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարներին հստակ քայլեր ձեռնարկել իրավիճակը լիցքաթափելու, ռազմական գործողությունները դադարեցնելու եւ շփման գծի տարածքը զավթելուց զերծ պահելու համար: Յուրաքանչյուր երկիր պետք է վերահաստատի իր նվիրվածությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործընթացին: Երկխոսությունը, ոչ թե բռնությունը, տարածաշրջանում համապարփակ եւ կայուն խաղաղություն հաստատելու միակ միջոցն է: Բացի այդ, մտահոգիչ է արտաքին գործող դերակատարների ազդեցությունը, ինչպիսին է Թուրքիան, անխոհեմ խառնվելով հակամարտությանը: Միջազգային հանրությունը պետք է հավատարիմ մնա խաղաղ գործընթացին: Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ՝ Միացյալ Նահանգները չպետք է հանդուրժեն, որ Թուրքիան խաթարի խաղաղ գործընթացը եւ բորբոքի հակամարտությունը, որը արդեն զարգանում է դեպի կտրուկ սրացում»:
ԱՄՆ կոնգրեսական Ջոշ Գոթեյմեր
«Ես դատապարտում եմ Ադրբեջանի անխոհեմ ռազմական հարձակումները տարածաշրջանում: Ադրբեջանը պետք է պատասխան տա իր ագրեսիվ գործողությունների համար, որոնք խաթարում են խաղաղությունը: Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ՝ ԱՄՆ-ը պետք է առաջ գնա հրադադարի ռեժիմի ձեւավորման եւ հակամարտության կանխման գործում՝ մինչ այս վտանգավոր իրավիճակի հետագա սրումը»։
ԱՄՆ կոնգրեսական Ջիմ Լանգեվին
«Հաղորդվում է, որ այսօր առավոտյան Ադրբեջանի ուժերը հարձակումներ են իրականացրել Լեռնային Ղարաբաղում: Զարգացումները մտահոգիչ են, քանի որ դրանք սպառնում են տարածաշրջանում կայունությանը: Ես կոչ եմ անում դադարեցնել հարձակողական գործողությունները, որոնք վտանգում են խաղաղ բնակիչներին, եւ դուրս բերել ադրբեջանական ուժերը»:
ԱՄՆ կոնգրեսական Բրենդա Լոուրենս
«Ես խորապես անհանգստացած եմ ռազմական գործողությունների բռնկմամբ եւ Լեռնային Ղարաբաղում մարդկային ողբերգական կորուստներով: Պետք է ձեռնարկվեն կոնկրետ քայլեր Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ իրավիճակի սրումը կանխելու եւ բանակցությունները վերսկսելու ուղղությամբ: Այս հակամարտությունը պետք է լուծվի ոչ թե բռնության, այլ երկխոսության միջոցով»:
ԱՄՆ կոնգրեսական Սյուզի Լի
«Ես դատապարտում եմ Ադրբեջանի անխոհեմ ռազմական հարձակումները Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի դեմ: Ադրբեջանը պետք է լիցքաթափի իրավիճակը եւ վերականգնի հրադադարի ռեժիմը: Եվ ամենակարեւորը, ԱՄՆ-ը պետք է աշխատի Ադրբեջանի եւ Հայաստանի հետ խաղաղ բանակցությունները վերսկսելու համար»:
ԱՄՆ կոնգրեսական Քարոլին Մալոնի
«Ես խստորեն դատապարտում եմ Ադրբեջանի ռազմական հարձակումները Լեռնային Ղարաբաղի վրա: Անհրաժեշտ է, որ Թրամփի վարչակազմը դադարեցնի ռազմական օգնությունը Ադրբեջանին եւ աշխատի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջոցով Բաքվին խաղաղության սեղանի շուրջ վերադարձնելու համար»:
ԱՄՆ կոնգրեսական Դեվին Նյունս, Կոնգրեսի հետաքննության հանձնաժողով
«Հայերը վաղուց Լեռնային Ղարաբաղում են, հազարավոր տարիներ ի վեր: Ադրբեջանցիները հավակնություններ ունեն դրա նկատմամբ. կարծում եմ, որ այս տարածաշրջանի մասին մարդկանց մեծ մասը գիտի, որ Արեւմտյան Հայաստանը չկա, այժմ Թուրքիայի մի մասն է, եւ սա այն փոքր տարածքներից մեկն է, որը գտնվում է Հայաստանի արեւելյան կողմում: Հայաստանը երկար տարիներ հակամարտության մեջ է, եւ հանգստյան օրերին թուրքերը, որ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցն են, ադրբեջանցիներին եւ հայերին բախման մեջ են ներքաշել»:
ԱՄՆ կոնգրեսական Ֆրանք Փալոն, Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ
«Ամիսներ շարունակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը եւ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ավելացրել են իրենց մարտական հռետորաբանության եւ սադրիչ գործողությունների օգտագործումը Արցախի եւ Հայաստանի նկատմամբ: Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախումբը հետեւողականորեն կոչ է անում՝ Պետդեպարտամենտի կողմից վճռական քայլեր ձեռնարկել այս վտանգավոր իրավիճակն կանխելու համար եւ ագրեսորներին` Ադրբեջանին եւ Թուրքիային, պատասխանատվության ենթարկելու՝ իրենց ապակայունացնող գործողությունների համար: Միացյալ Նահանգները կարեւոր դեր ունի այս բռնությունը կասեցնելու գործում, եւ մենք պետք է արագ եւ վճռականորեն գործենք՝ կասեցնելու համար ագրեսիայի ռազմատենչ ցուցադրումը եւ ագրեսորներին՝ Ադրբեջանին եւ Թուրքիային, պատասխանատվության ենթարկելու իրենց ապակայունացնող գործողությունների համար»:
ԱՄՆ կոնգրեսական Լինդա Սանչես, Հետաքննության հանձնաժողովի նախագահ
«Մեկ գիշերվա ընթացքում Ադրբեջանն անցավ վերջին տարիների ամենամեծ գրոհին Արցախի վրա, եւ վաղ տեղեկությունները վկայում են, որ զգալի զոհեր են եղել: Միացյալ Նահանգները պետք է շտապ աշխատի Մինսկի խմբի մյուս անդամների հետ՝ խաղաղությունը վերականգնելու եւ հետագա սրացումները կանխելու համար, որոնք ավելի շատ կյանքեր կվտանգեն: Այս հարձակումը տեղի է ունենում միջազգային սահմանի երկայնքով՝ Հայաստանի հետ լուրջ ռազմական բախումներից մի քանի ամիս անց: Ես օրենսդրական առաջարկություն եմ ներկայացրել, ինչն ԱՄՆ հետախուզական մարմիններից կպահանջի գնահատել, թե ով է նախաձեռնել այս եւ այլ փոխհրաձգությունները, ինչը անհրաժեշտ քայլ է Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու համար»:
ԱՄՆ կոնգրեսական Բռեդ Շերման
«Իմ ընտանիքի եւ կրոնակիցների համար անհանգստացած եմ՝ կապված վերջերս Արցախի վրա ադրբեջանական հարձակումների հետ: Մենք պետք է դատապարտենք այս ագրեսիան եւ հորդորենք Բաքվին դադարեցնել հարձակողական ռազմական գործողությունները եւ վերադառնալ խաղաղության սեղան: Մենք պետք է դադարեցնենք ռազմական օգնությունը Ադրբեջանին եւ հորդորենք Թուրքիային՝ ձեռնպահ մնալ զենք կամ մարտիկներ ուղարկելուց»:
ԱՄՆ կոնգրեսական Դինա Տիտուս
«Ես դատապարտում եմ Ադրբեջանի հարձակումները Լեռնային Ղարաբաղի վրա եւ Թուրքիայի աջակցությունն այս ագրեսիային: ԱՄՆ-ը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջոցով, պետք է առաջնորդի դիվանագիտական ջանքերը եւ հորդորի Թուրքիային դադարեցնել զենք ու մարտիկներ ուղարկել Ադրբեջան»։
ԱՄՆ կոնգրեսական Լորի Թրահան
«Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում երեք օր անընդմեջ ադրբեջանական ագրեսիայի մասին լուրերը չափազանց մտահոգիչ են: Տեղեկություններն այն մասին, որ Թուրքիան բորբոքում է այս հակամարտության բոցը, որն արդեն տասնյակ մարդկանց կյանքեր է խլել եւ հարյուրավոր մարդկանց վտանգել, վրդովեցնում է: Պետդեպարտամենտը պետք է լուրջ միջամտություն ունենա՝ կյանքեր փրկելու համար եւ անմիջապես վերջ տալու բռնություններին»:

Over 20 US Congressmen condemn Azerbaijan and Turkey for their aggression
The Armenian National Committee of America (ANCA) is reporting that a broad array of Members of Congress, from both the Senate and House, have issued statements condemning Azerbaijan and Turkey for their military offensive against the free and independent Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh) – an attack which expanded to Armenia earlier today.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 30, ARTSAKHPRES: “The ANCA calls on the U.S. Congress to immediately take steps to cut all U.S. military aid to the Aliyev regime in Baku and enact broad and overwhelming military and economic sanctions on Turkey,” remarked ANCA Chairman Raffi Hamparian. “Aliyev’s Azerbaijan and Erdogan’s Turkey are the modern-day sick men of Eurasia – warmongering in the midst of a global COVID-19 pandemic,” added Hamparian.
“The fact is – not one U.S. Government dollar should be spent on Aliyev and Erdogan’s rabid and war-obsessed regimes in Baku and Ankara. American taxpayers must not be forced to subsidize Aliyev’s petro-dictatorship or support a NATO ally like Turkey using American warplanes to attack Armenia,” the ANCA Chairman emphasized.
In the first 48 hours after the attack, the ANCA and its supporters have sent over 100,000 letters to Capitol Hill and the White House calling for, among other key requests, the cutting of all U.S. military assistance to Azerbaijan.  On Tuesday, the ANCA issued a nationwide call alert to Congress – anca.org/call – urging them to 1) Withdraw Presidential Authority to Waive Section 907, 2) Stop All U.S. Military Aid to Azerbaijan, 3) Sanction NATO “ally” Turkey.
Below – please find a sample of the Congressional statements made criticizing Azerbaijan and Turkey for their attacks on Artsakh.
“I strongly condemn Azerbaijan’s attack on Nagorno Karabakh, yet another act of aggression supported by Turkey. The Trump Administration should suspend security assistance to Azerbaijan and engage through the OSCE Minsk Group to bring about a ceasefire.”
U.S. Senator Robert Menendez (D-NJ)
Ranking Member, U.S. Senate Foreign Relations Committee
“I stand with Armenia and the people of Nagorno-Karabakh. Turkey is emboldening Azerbaijan against Armenia with military aid & provocative statements that undermine mediation efforts. The US must support efforts to achieve peace in the region.”
U.S. Senator Ed Markey (D-MA)
“Armenians have a right to defend themselves when attacked. I am deeply concerned about the escalation of heavy fighting between Azerbaijani forces and Armenian troops in Nagorno-Karabakh. I urge restraint and steps to prevent further harm to civilians. President Trump must pursue an immediate cessation of hostilities and facilitate a peaceful settlement of the dispute. Additionally, all countries in the region should work to defuse this crisis and not seek to inflame tensions.”
U.S. Senator Jack Reed (D-RI)
Ranking Member, U.S. Senate Armed Services Committee
“In July, @SenatorMenendez & I called on the Trump Administration to suspend military assistance to Azerbaijan & I again encourage the administration to halt this assistance. Turkey is encouraging and enabling this violence in the region & must stop.”
U.S. Senator Cory Booker (D-NJ)
“If reports that an Armenian fighter was shot down by Turkey are true, this is a dangerous escalation. The U.S. should do everything in our power to stop the violence. We must oppose aggressive measures in Nagorno-Karabakh and push for peace.”
Congressman Don Beyer (D-VA)
“I stand in support of the people of Armenia in light of the recent disturbing acts of aggression taken by Azerbaijan along the Armenian border. This senseless violence puts the lives of innocent civilians at risk. De-escalatory steps must be taken to prevent further loss of life. I urge a dedication toward a diplomatic approach to prevent any further violence.”
Congressman Tony Cardenas (D-CA)
“It is time for the U.S. to stop funding Azerbaijan’s violence against Armenians. Sunday’s early morning assault by Azerbaijan on the people of Nagorno Karabakh was just the latest instance this summer of unprovoked Azeri aggression which has now led to at least 30 deaths and over 100 injured. My heart breaks for the innocent people of Nagorno Karabakh who are being terrorized by these attacks, and especially for those who have lost loved ones. But the U.S. can do so much more than simply watch from the sidelines. We have a role to play in ending this conflict. “The U.S. must end security assistance to Azerbaijan until they agree to a cease-fire and commit to upholding it. Under this President, U.S. aid to Azerbaijan has increased from about $3 million in 2016-17 to about $100 million in 2018-19. This massive amount of funding has enabled Azerbaijan to free up other resources to attack Nagorno Karabakh and Armenia, as we have seen repeatedly this summer. That is why, in addition to calling for a suspension of security assistance to Azerbaijan, I also included language in the FY2020 House-passed National Defense Authorization Act (NDAA) which would enforce the Royce-Engel peace proposals, including the use of shot locators, an increase in international observers, and the non-deployment of snipers, heavy arms, and new weaponry along the line of contact. To my great disappointment, however, this language was removed by the Senate, and now we are seeing the consequences. Azerbaijan, with Turkey’s assistance, is able to both attack the people of Nagorno Karabakh and deny their own responsibility. This aggression cannot continue. The Royce-Engel proposals can save lives and moreover, can prevent Azerbaijan from denying their own responsibility in this conflict. That is why the U.S. should immediately put pressure on Azerbaijan to accept these proposals by withholding security assistance. And our State Department must step in to save lives by calling upon Azerbaijan to cease all offensive uses of force, and must also warn Turkey against sending arms or fighters to contribute to Azerbaijan’s aggression.”
Congresswoman Judy Chu (D-CA)
“Early this morning, Azerbaijani armed forces launched an air-to-surface missile strike along the line of contact in Nagorno-Karabakh, targeting peaceful settlements and residents, including the capital Stepanakert. This is a continuation of military aggression against the northern border of Armenia which started in July of 2020, when Azerbaijani authorities threatened to fine a rocket at the Metsamor Nuclear Power Plant near Yerevan, Armenia. This morning’s attack once again shows Azerbaijan’s blatant disregard of international law. The recent actions of Turkey’s President and Defense Minister in referring to Azeri soldiers as martyrs, speaking in religious and nationalist terms about the support Ankara could give and warning Armenia not to “play with fire” are troublesome. I strongly condemn Azerbaijan’s aggression towards Armenians and its repeated escalation of hostilities against Nagorno Karabakh.”
Congressman David Cicilline (D-RI)
“Azerbaijan’s unprovoked and ongoing attacks on Artsakh are reprehensible and must be condemned in the strongest possible terms. These acts of aggression have already claimed lives and come just two months after violating its cease-fire with Armenia. The United States should suspend all military aid to Azerbaijan and work with the other members of the Minsk Group to restore peace and stability.”
Congresswoman Katherine Clark (D-MA)
“Azerbaijan has made it clear it does not respect the ceasefire agreement as it continues to choose violence over progress towards peace,” said Costa. “Azerbaijan has continued to fuel this fire by failing to recognize the sovereignty of the Republic of Artsakh, while Turkey has helped enable this aggression. I condemn the actions taken by Azerbaijan and stand ready to support the Armenian people. I call upon all parties to return to the negotiating table to reach a peaceful solution.”
Congressman Jim Costa (D-CA)
“Azerbaijan’s baseless attacks on the capital of Artsakh have already taken lives. This aggression proves yet again that the US must stop all military aid to Baku. We must stand in solidarity with the Armenian communities in Artsakh and condemn Azerbaijan’s hostility in the strongest possible terms.”
Congressman T.J. Cox (D-CA)
“I condemn the Azeri attacks on Artsakh & call for an immediate end to the violence. Also, Turkey must halt all support & enabling of the Azeri offensive. The U.S. must work with our partners in the Minsk Group to develop a ceasefire that provides for lasting peace in the region.”
Congressman Jason Crow (D-CO)
“I am deeply concerned and alarmed by the escalating violence and tragic loss of life in Nagorno-Karabakh. I call on leaders in Azerbaijan and Armenia to take concrete steps to de-escalate the situation, end hostilities, and refrain from seizing territory across the line of contact. Each country must renew its commitment to OSCE Minsk Group process. Dialogue, not violence, is the only way to bring a comprehensive and enduring peace to the region. In addition, the influence of external actors such as Turkey recklessly meddling in the conflict is troubling. The international community must remain committed to the peace process. As a co-chair of the OSCE Minsk Group, the United States should not tolerate Turkey disrupting the peace process and exacerbating a conflict already careening toward drastic escalation.”
Rep. Eliot Engel (D-NY)
U.S. House Foreign Affairs Committee Chairman
“I condemn Azerbaijan’s reckless military attacks in the region. Azerbaijan should be held accountable for its aggressive actions which undermine peace. As Co-Chair of the OSCE Minsk Group, the U.S. must take the lead in forging a ceasefire and preventing conflict before this dangerous situation escalates any further.”
Congressman Josh Gottheimer (D-NJ)
“It’s reported this morning Azerbaijan forces conducted assaults in Nagorno-Karabakh reigniting conflict. The developments are concerning as they threaten stability in the region. I urge a cessation of offensive operations endangering civilians & withdrawal of Azerbaijani forces.”
Congressman Jim Langevin (D-RI)
“I am deeply troubled by the outbreak in hostilities and the tragic loss of life in Nagorno-Karabakh. Concrete steps must be taken to de-escalate the situation & resume negotiations between Armenia & Azerbaijan. This conflict must be resolved through dialogue, not violence.”
Congresswoman Brenda Lawrence (D-MI)
“I condemn Azerbaijan’s reckless military attacks against Armenia in Nagorno-Karabakh. Azerbaijan must de-escalate the situation & restore the ceasefire. And most importantly, the US must work with Azerbaijan and Armenia to resume peace negotiations.”
Congresswoman Susie Lee (D-NV)
“I strongly condemn Azerbaijan’s military attacks on Nagorno Karabakh. It is imperative that the Trump Administration halt military assistance to Azerbaijan and work through the OSCE Minsk group to get Baku back to the peace table.”
Congresswoman Carolyn Maloney (D-NY)
“The Armenians have had that [Nagorno Karabakh] for a long time, going back thousands of years. Azerbaijanis have a claim to it, but as I think most people around here in this region know that Western Armenia is gone, it’s a part of Turkey now, so this is one of those small areas on the eastern side on the other side of Armenia that’s been at conflict now for many many years, but over the weekend it looks like the Turks, you know, a NATO ally no less, but it looks like they’re up to some shenanigans causing the Azerbaijanis and the Armenians into a conflict.”
Congressman Devin Nunes (R-CA), speaking on the Ray Appleton Radio Show
Ranking Republican, House Intelligence Committee
“For months, Azerbaijani President Ilham Aliyev and Turkish President Recep Tayyip Erdoğan, have increased their use of combative rhetoric and provocative actions toward Artsakh and Armenia. The Congressional Caucus on Armenian Issues has consistently urged assertive action from the Department of State to deescalate this dangerous situation and hold the aggressors – Azerbaijan and Turkey – accountable for their destabilizing actions. The United States has an important role to play in stopping this violence, and we must act quickly and decisively to halt this belligerent display of aggression and hold the aggressors – Azerbaijan and Turkey – accountable for their destabilizing actions.”
Congressman Frank Pallone (D-NJ)
Congressional Armenian Caucus Co-Chair
“This weekend’s attacks on the border of Artsakh and Azerbaijan are a dangerous and tragic escalation. Aggression by Azerbaijan, and backed by Turkey, is unacceptable. Such action is counter to the shared interest of peace and security in the Caucuses. I urge the State Department to work with other members of the Minsk Group to immediately de-escalate the conflict and prevent further loss of life. The US must continue to work with our allies to ensure stability in the region.”
Congresswoman Linda Sanchez (D-CA)
“Overnight, Azerbaijan launched the largest attack in years on Artsakh, and early reports suggest there have been significant casualties. The United States must urgently work with other members of the Minsk Group to restore peace and prevent any further escalation which will endanger more lives. This attack comes just months after a serious military exchange with Armenia along the international border. The aggression by Azerbaijan represents the failure of a policy of false equivalence that has looked the other way from Azerbaijan’s bellicose rhetoric and constant attacks. I have introduced legislation that would require U.S. intelligence agencies to assess who initiated this and other skirmishes, a necessary step to hold Azerbaijan accountable.”
Congressman Adam Schiff (D-CA)
Chairman, House Intelligence Committee
“At this sacred time for my family and co-religionists, I’m troubled by the recent Azeri attacks on Artsakh. We must condemn this aggression and urge Baku to cease offensive military action and return to the peace table. We should halt military aid to Azerbaijan and urge Turkey to abstain from sending arms or fighters.”
Congressman Brad Sherman (D-CA)
“I condemn Azerbaijani attacks on Nagorno Karabakh and Turkey’s support for this aggression. The U.S. must lead diplomatic efforts through the OSCE Minsk Group and urge Turkey to stop sending arms and fighters to Azerbaijan.”
Congresswoman Dina Titus (D-NV)
“The news of three consecutive days of Azerbaijani aggression in the Nagorno-Karabakh region is extremely troubling. Reports that Turkey is further fanning the flames of this conflict that has already killed dozens and wounded hundreds more is infuriating. The State Department must intervene in a serious way to save lives and put an immediate end to the violence.”