Արցախի մի շարք բնակավայրերի ուղղությամբ թշնամին ինտենսիվ կրակ է բացել․ ԱՀ Արտակարգ իրավիճակների ծառայություն
Ադրբեջանը շարունակում է կրակի տակ պահել Արցախի խաղաղ բնակավայրերը, խախտելով միջազգային կոնվենցիաների բոլոր դրույթները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին տեղեկացնում են Արցախի Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունից։
«Հոկտեմբերի 15-ի լույս 16-ի գիշերը, հատկապես լուսադեմին, թշնամին հրետանու կիրառմամբ ինտենսիվ կրակ է բացել Մարտունի քաղաքի և Կ.Շուկա բնակավայրի ուղղությամբ, իսկ առավոտյան` Բերդաշեն համայնքի ուղղությամբ։

Artsakh state emergency service: Azerbaijan continues to fire on peaceful settlements of Artsakh
Azerbaijan continues to fire on the peaceful settlements of Artsakh, violating all the provisions of international conventions, the Artsakh State Emergency Situations Service noted in a statement on October 16.
STEPANAKERT, OCTOBER 16, ARTSAKHPRESS: The State Service of Emergency Situations of Artsakh said the Azerbaijani forces opened intense artillery fire overnight October 15-16, especially at dawn, at the Karmir Shuka settlement of the town of Martuni, and also at the Berdashen community in the morning.
“The Togh village of Hadrut region, Tigranavan village of Kashatagh region, and the Aygehovit and Aghavno settlements were also shelled. Information about victims and damages is being specified,” the service reported.