Ադրբեջանը գաղտագողի մեծաքանակ ռազմամթերք և վարձկան-ահաբեկիչներ է տեղափոխում իր տարածք. ՀՀ ԱԱԾ
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը պաշտոնապես հերքում է Ադրբեջանի կողմից երկրի ղեկավարի մակարդակով շրջանառվող ստահոդ տեղեկությունները՝ իբր տարբեր երկրների օդային տարածքներով դեպի Հայաստան քաղաքացիական ինքնաթիռներով, մաքսանենգ ճանապարհով զինամթերք է տեղափոխվում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ներկայացնում է ՀՀ ԱԱԾ հայտարարությունը.
«Վերջին օրերին ադրբեջանական կողմից, տվյալ երկրի ղեկավարի մակարդակով, ակտիվ լուրեր են շրջանառվում տարբեր երկրների օդային տարածքներով դեպի Հայաստանի Հանրապետություն քաղաքացիական ինքնաթիռներով, մաքսանենգ ճանապարհով, իբր զինամթերք տեղափոխելու, ինչպես նաև համանման այլ ոչ հավաստի երևույթների վերաբերյալ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը պաշտոնապես հերքում է նմանօրինակ ստահոդ և հիվանդ երևակայության արդյունք հանդիսացող տեղեկությունները, որոնց տարածումը դարձել է թուրքա-ադրբեջանա-ահաբեկչական վարձկանների դաշինքի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների հիմնական բաղադրիչը և նպատակ ունի հարված հասցնել Հայաստանի Հանրապետության հեղինակությանը, ինչպես նաև գործընկեր ու բարեկամ երկրների հետ ձևավորված ջերմ հարաբերություններին:
Ըստ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տրամադրության տակ գտնվող կոնկրետ տվյալների՝ ադրբեջանական կողմը զբաղվում է դեպի իր տարածք զգալի քանակությամբ ռազմամթերք և վարձկան-ահաբեկիչներ գաղտագողի տեղափոխելու նենգ գործելաոճով, որի մասին են վկայում Բաքվի օդանավակայանից, ադրբեջանական «Սիլկ ուեյ» (Silk Way) բեռնափոխադրող ավիաընկերության «Բոինգ-747» և «ԻԼ-76» ինքնաթիռներով, դեպի տարբեր երկրների ռազմական օդանավակայաններ կատարվող և հետադարձ ուղղությամբ իրականացվող չվերթները. օրինակ՝ արձանագրվել է 2020 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Բաքվից դեպի Աֆղանստանի Բաղրամի օդանավակայան իրականացվող չվերթը, հոկտեմբերի 17-ին՝ Աֆղանստանի Բաղրամի օդանավակայան– Պակիստանի  Լաշկառ գահի օդանավակայան–Բաքու չվերթը: Նույն երթուղին նախատեսված է նաև հոկտեմբերի 18-ին: Նախատեսված են նաև Բաքվից միջանկյալ օդանավակայանով Կանդագարի օդանավակայան ու հետադարձ չվերթները:
Ավելին, նմանատիպ չվերթներ են կատարվելու նաև հոկտեմբերի 19-ից հետո:
Ընդ որում, նշված չվերթների մի մասը միջազգային չվացուցակների համակարգում բացակայում են և որոշ օդանավակայաններ չունեն միջազգային դասակարգում:
Ակնհայտ խոսուն և իրադրության մասին հստակ պատկերացում տվող այս տվյալները փաստում են, որ թուրքա-ադրբեջանա-ահաբեկչական դաշինքն այս գործողություններով փորձում է ընդլայնել ահաբեկիչներ և զինամթերք ներգրավելու աշխարհագրությունը, ինչպես նաև իր այդ չարամիտ գործելաոճը կոծկելու նպատակով սեփական հակաօրինական արարքները վերագրել հայկական կողմին՝ դրանով հանդերձ փորձ կատարելով նաև լարվածություններ ստեղծել միջազգային տարբեր հարաբերություններում:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը պաշտոնապես դիմելով միջազգային իրավասու կառույցներին՝ հորդորում է չտրվել ադրբեջանական սադրանքներին և հիմք չընդունել տարածվող ապատեղեկատվությունը:
Միաժամանակ կոչ ենք անում քննության առարկա դարձնել մեր կողմից տրամադրված հավաստի տեղեկությունները, բազմակողմանիորեն ստուգել դրանք և հետամուտ լինել պարզաբանելու հիշյալ չվերթներով ռազմական նշանակության բեռների և ուղևորների՝ Ադրբեջան տեղափոխելու իրական հանգամանքներն ու նպատակները»:

Azerbaijan smuggles armaments, mercenaries from Bagram Airfield on board covert flights – NSS intel
The National Security Service (NSS) of Armenia has officially denied Azerbaijani President Ilham Aliyev’s statement alleging armament smuggling into Armenia on board civilian aircraft over the airspaces of different countries.
STEPANAKERT, OCTOBER 17, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The NSS said this Azeri fake news is “the result of lies and sick imagination.” The Armenian intelligence agency added that the generation of such fake news has become the main component of the “Turkish-Azerbaijani-terrorist alliance’s military operations and aims at delivering a blow to the reputation of Armenia and its friendly relations with partner countries.”
In addition, the NSS said it has concrete intelligence data on Azerbaijan itself being engaged in covertly smuggling large amounts of armaments and mercenary-terrorists into its territory. The NSS cited data on the Azerbaijani Silk Way cargo airline’s two-way flights operated by a Boeing 747 and an IL-76 to military airbases of different countries: most recently on October 16, 2020 the Azeri cargo carrier carried out a flight from Baku to Afghanistan’s Bagram Airfield, then on October 17 from Bagram Airfield to Lashkar Gah airport and back to Baku, Azerbaijan. The same route is scheduled for October 18. Azerbaijan is also planning two-way flights from Baku via a transit airport to Kandahar. Moreover, such flights are scheduled in advance, even beyond October 19. Most of these flights are not recorded in international flight lists and some of the airports aren’t even internationally listed, the NSS said.
The NSS says the Azeri authorities are attempting to expand the geography of involving terrorist mercenaries and armaments and in order to conceal these illegal actions they are falsely accusing Armenia.
The Armenian NSS officially addressed international organizations to dismiss the Azeri fake news.
It also called on the international organizations to comprehensively study and validate the reliable information provided by them to explain the circumstances and goals of the military cargo and mercenaries’ transfer to Azerbaijan on board the abovementioned flights.