Իսրայելում ադրբեջանցիները մահակներով և քարերով հարձակվել են խաղաղ հայ ցուցարարների վրա
Իսրայելում մոտ 20 ադրբեջանցի մահակներով և քարերով հարձակվել է խաղաղ հայ ցուցարարների վրա, որոնք Հայաստանի և Արցախի դրոշներով ավտոերթ էին իրականացնում` Իսրայելի ու Ադրբեջանի միջև ռազմական համագործակցության դեմ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանի ներկայացուցիչ Հայր Տիրան Հակոբյանը:
«Ավտոերթի ընթացքում Իսրայելում բնակվող մոտ 20 ադրբեջանցիներ 3-4 մեքենաներով կտրել են մեր ցուցարարների ճանապարհը, մահակներով, քարերով սկսել են կոտրել մեքենաները, ինչպես նաև հարվածներ հասցնել մեքենաներում գտնվող հայերին: Մեր ցուցարարների ու իրենց միջև բախում է տեղի ունեցել, որի ընթացքում 4-5 հայ երիտասարդներ միջին և թեթև ծանրության վիրավորումներ են ստացել, իսկ մեր տարեց հայրենակիցներից մեկն ուշագնաց է եղել: Նրան տեղափոխել են հիվանդանոց: Այս պահին բոլորն էլ լավ են»,- ասաց Հայր Տիրանը:
Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանի ներկայացուցիչը նշեց, որ միջադեպի ընթացքում ադրբեջանցիների կողմից պատճառվել է 5-10 հազար դոլարի գույքային վնաս:
«Մեքենաներից մեկը, որն ամենամեծ վնասն է կրել, որովհետև առջևից գնացողն է եղել, որի մեջ եղել են նաև կին և երեխա, մոտ 5-10 հազար դոլարի վնաս է կրել ադրբեջանցիների հարվածների արդյունքում»,- նշեց նա:
Հայր Տիրանը հավելեց, որ բախման ընթացքում դեպքի վայր է ժամանել Իսրայելի ոստիկանությունը, որը ձերբակալել է սադրանքը հրահրած ադրբեջանցիներից մի քանիսին:

Azerbaijanis attack peaceful Armenians in Israel with sticks and stones
Nearly 20 Azerbaijanis attacked Armenian peaceful protesters with sticks and stones in Israel who were holding a motor march with the flags of Armenia and Artsakh against the military cooperation between Israel and Azerbaijan, representative of the Armenian Patriarchate of Jerusalem Father Tiran told Armenpress.
STEPANAKERT, OCTOBER 17, ARTSAKHPRESS: ‘’During the motor race nearly 20 Azerbaijanis with 3-4 cars blocked the way of our protesters, started to break the cars with stones and sticks, as well as hit the Armenians in the cars. Clashes started between our protesters and them, during which 4-5 young Armenians received minor injuries, while an elderly Armenian lost consciousness, who has been hospitalized. At the moment all feel well’’, Father Tiran said.
He noted that during the incident the Azerbaijanis caused property damage of 5-10 thousand dollars.
Father Tiran added that the Israeli Police arrived at the scene and arrested some of the Azerbaijanis, who had provoked the incident.