Human Right Watch-ը փաստագրել է Ադրբեջանի կողմից ԼՂ բնակիչների դեմ կասետային զենքի կիրառման դեպքեր
Ադրբեջանը բազմիցս օգտագործել է լայնորեն արգելված կասետային զինամթերք Լեռնային Ղարաբաղի բնակելի տարածքների ուղղությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հոկտեմբերիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Ադրբեջանը բազմիցս օգտագործել է լայնորեն արգելված կասետային զինամթերք Լեռնային Ղարաբաղի բնակելի տարածքների ուղղությամբ:  Այս մասին հայտնում է Human Rights Watch- ը՝ ամփոփելով Արցախում հետաքննության արդյունքները:
2020-ի հոկտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղում անցկացված հետաքննության ընթացքում Human Rights Watch- ը փաստագրել է Ադրբեջանի կողմից կասետային զինամթերքի օգտագործման չորս դեպք:
«Կասետային զինամթերքի շարունակական օգտագործումը, հատկապես բնակավայրերում, ցույց է տալիս, որ անտեսվում է խաղաղ բնակչության անվտանգությունը: Կասետային զինամթերքը երբեք ոչ մի պարագայում չպետք է որևէ մեկի կողմից օգտագործվի, առավել ևս քաղաքներում ՝ քաղաքացիական անձանց համար կանխատեսելի և անընդունելի վտանգի պատճառով»,- ասել է Human Rights Watch- ի զենքի բաժնի տնօրեն և «Կլաստերային զինամթերք» կոալիցիայի նախագահ Ստեֆեն Գուսը:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ընթացքում Human Rights Watch-ն ուսումնասիրում է, թե արդյոք հակամարտության բոլոր կողմերը հավատարիմ են միջազգային մարդասիրական իրավունքին, որը զինված ուժերից պահանջում է տարբերակել զինծառայողներին քաղաքացիական անձանցից և ռազմական օբյեկտները՝ քաղաքացիական օբյեկտներից: Արգելվում են այն հարձակումները, որոնք օգտագործում են մարտական մեթոդ կամ միջոց, որոնք չեն կարող ուղղված լինել միայն որոշակի օրինական ռազմական թիրախի: Human Rights Watch- ը բազմիցս խնդրանքներ է ներկայացրել Ադրբեջանի կառավարությանը ՝ տեղում հետաքննություն անցկացնելու թույլտվություն ստանալու համար, սակայն թույլատվություն դեռ չի տրվել:
Human Rights Watch-ն ուսումնասիրել է հրթիռների, հարվածների և զինամթերքի մնացորդները, որոնք պայթել են, ինչպես նաև չպայթածները Ստեփանակերտի մի քանի վայրերում: Human Rights Watch- ը նաև ուսումնասիրել է հրթիռի՝ Հադրութում արված լուսանկարները, պայթյունի հետևանքները և զինամթերքի մնացորդները, ինչպես նաև չպայթած զինամթերքը: Human Rights Watch- ը զրուցել է նաև վեց մարդու հետ, որոնք ականատես են եղել հարձակումներին:
Ստեփանակերտի բնակիչները Human Rights Watch- ին հայտնել են, որ կասետային զինամթերքի օգտագործմամբ հարձակումները սկսվել են սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գրասենյակից ոչ ավելի, քան 200 մ հեռավորության վրա գտնվող բնակելի տարածքում:

Azerbaijan has repeatedly used widely banned cluster munitions in residential areas in Nagorno Karabakh, Human Rights Watch said, summing up the on-site investigation in Nagorno Karabakh in October 2020.
Human Rights Watch: Azerbaijan used cluster munitions in Nagorno Karabakh
STEPANAKERT, OCTOBER 23, ARTSAKHPRESS: Human Rights Watch documented four incidents in which Azerbaijan used cluster munitions.
“The continued use of cluster munitions – particularly in populated areas – shows flagrant disregard for the safety of civilians,” said Stephen Goose, arms division director at Human Rights Watch and chair of the Cluster Munition Coalition. “Cluster munitions should never be used by anyone under any circumstances, much less in cities, due to the foreseeable and unacceptable harm to civilians.”
In the conflict over Nagorno Karabakh, Human Rights Watch is investigating whether all sides of the conflict adhere to international humanitarian law, which requires armed forces to distinguish between combatants and civilians, and between military objects and civilian objects, at all times. As such, indiscriminate attacks are prohibited, including attacks which employ a method or means of combat which cannot be directed at a specific legitimate military target. Human Rights Watch has made repeated requests to the Azerbaijani government for access to conduct on-site investigations, but access has not yet been granted.
Human Rights Watch examined remnants of the rockets, impacts, and remnants of submunitions that exploded, as well as dud submunitions that failed to function at several locations in Stepanakert, the capital of Nagorno Karabakh. Human Rights Watch also examined photographs taken in the town of Hadrut of a rocket, impacts, and remnants of submunitions that exploded, and a dud submunition that failed to explode. Human Rights Watch also spoke to six people who witnessed the attacks.
Residents of Stepanakert told Human Rights Watch that attacks using cluster munitions began on the morning of September 27 in a residential area no more than 200 meters from the office of the International Committee of the Red Cross.