Արցախի դեմ պատերազմի միջոցով ադրբեջանական ռեժիմը ցանկանում է կոծկել իր ներքին խնդիրները՝ փնտրելով «արտաքին թշնամի»:
Եվրոպան պետք է ստիպի Թուրքիային հարգել Ժնևի կոնվենցիան և դուրս գալ հակամարտությունից. Ռաֆայել Լարեյնա
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Բասկերի երկրի նախկին խորհրդարանի նախագահ Ռաֆայել Լարեյնան և ավելացրել, որ Ալիևի ռեժիմը թքած ունի երիտասարդ ադրբեջանցիների կյանքի վրա, որոնց ուղարկում է պատերազմում զոհվելու, ինչպես նաև հայ երիտասարդների վրա:
Ռաֆայել Լարեյնան մեզ հետ զրույցում անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության կարգավորման հնարավոր ուղիներին, եռակողմ բանակցային ձևաչափի հնարավոր վերականգնմանը և մի շարք այլ հարցերի:
-Պարո՛ն Լարեյնա, ի՞նչ եք կարծում, արդյո՞ք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունը կարող է կարգավորվել, քանի դեռ իշխանություն ունի ներկայիս ադրբեջանական ռեժիմը:
-Ոչ ժողովրդավարական ռեժիմները միշտ բռնություն են գործադրում: Որոշ դեպքերում նրանք դա անում են իրենց ժողովրդավարական քաղաքացիների, իսկ որոշ դեպքերում էլ՝ այլ երկրների քաղաքացիների դեմ: Իրականությունն այն է, որ Ադրբեջանի ներկայիս իշխանության ավտորիտար ռեժիմը բնութագրվում է իրենց երկրում լրագրողների հանդեպ հետապնդումների իրականացմամբ և եվրոպացի քաղաքական գործիչների կաշառակերությամբ: Ալիևը միայն մտահոգված է իր իշխանության և ընտանիքի կարգավիճակի պահպանմամբ: Ժողովրդավարական ռեժիմի պայմաններում, որտեղ հարգում են մարդու իրավունքները, մամուլի ազատությունը, ազատ կամքի արտահայտումը, այնտեղ բռնի ուժով բախումների տեղ չկա: Քաղաքական հակամարտությունները լուծվում են երկխոսության, բանակցությունների և, ի վերջո, քվեատուփում արտահայտված քաղաքացիների կամքը հարգելու միջոցով: Հուսանք, որ Ադրբեջանի քաղաքացիները վերջ կդնեն գործող ռեժիմին և կընտրեն ժողովրդավարական ռեժիմ, որը կձգտի խաղաղության:
-Արցախյան երրորդ պատերազմը ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ թշնամու կողմից դրսևորված ատելության նման բարձր մակարդակի պարագայում Ադրբեջանի ու Արցախի ժողովուրդների՝ կողք-կողքի բնակվելն անհնարին է: Ձեզ կարծիքով՝ արդյո՞ք Ադրբեջանի կողմից սանձազերված պատերազմը տրամաբանորեն չի հակասում այդ երկրի ղեկավարի հայտարարություններին:
-Ատելությունը սովորաբար առաջացնում են երկրների և կառավարությունների այն քաղաքական առաջնորդները, ովքեր ձգտում են կենտրոնանալ արտաքին «թշնամու» վրա, որոնց գործողություններն առաջացնում են զայրույթ սեփական քաղաքացիների շրջանում: Ժողովրդավարական կառավարության պայմաններում, որը սովորեցնում է հարգել մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրում ամրագրված մարդու իրավունքները՝ ներառյալ 15 և 21 հոդվածները, ատելությունը ծաղկելու քիչ հնարավորություն ունի: Ալիևը՝ որպես ինքնակալ, իր խոսքին հակասում է իր գործերով, երբ քարոզում է այլատյացության ցույցեր Ադրբեջանում և Եվրոպայի տարբեր վայրերում: Բացի այդ, նա պատասխանատու է պատերազմական հանցագործությունների համար, որոնք տեղի են ունենում այս պատերազմում`խախտելով Ժնևի կոնվենցիայի նորմերը: Օրինակ՝ նա հարձակվում է քաղաքացիական օբյեկտների վրա, ավերում գյուղերն ու քաղաքները առանց պատճառի և օգտագործում արգելված պատերազմական նյութեր, ինչպիսիք են կասետային ռումբերը կամ քիմիական զենքն ու ֆոսֆորը: Դրանք պատերազմական հանցագործություններ, որոնց համար նա պետք է պատասխան տա Հաագայի միջազգային քրեական դատարանում:
-Ըստ Ձեզ, ներկա իրողություններում որ պայմանները կարող են հանգեցնել բանակցությունների ամբողջական՝ եռակողմ (Հայաստան-Ադրբեջան-Լեռնային Ղարաբաղ) ձևաչափի վերականգնմանը:
- Նախ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները՝ Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում ընդգրկված եվրոպական մյուս պետությունները Գերմանիան, Իտալիան, Շվեդիան և Ֆինլանդիան, պետք է Ադրբեջանին ստիպեն դադարեցնել զինված գործողությունները՝ այնպիսի միջոցներով, որոնք միջազգայնորեն պարտադրվել են այլ կառավարություններին, ինչպես նախկինում Իրանի դեպքում: Այս միջոցառումների հետ մեկտեղ միջազգային հանրությունը պետք է պաշտոնապես ճանաչի Արցախի Հանրապետության անհերքելի իրողությունը: Եվրոպական ինստիտուտները պետք է դադարեցնեն մատների արանքով նայել հարցին և ավելի շատ գնահատեն հակամարտության պատճառով կորսված կյանքերն ու մարդկանց ոտնահարված իրավունքները, քան Ադրբեջանի գազի հետ կապված տնտեսական շահերը: Նրանք պետք է ճանաչեն Արցախի ժողովրդի՝ իրենց ապագան ժողովրդավարական ճանապարհով որոշելու իրավունքը:
-Թուրքիան ամեն կերպ փորձում է ներգրավվել արցախա-ադրբեջանական հակամարտության գործընթացում՝ այս պատերազմում օգտագործելով իր ողջ ներուժը: Ձեր կարծիքով՝ ի՞նչ գործոնների ազդեցության տակ Թուրքիան դուրս կգա հակամարտությունից:
-Թուրքիան ապակայունացնող գործոն է դարձել Միջերկրական ծովի արևելքում և Եվրոպայի դարպասում, որը Հայաստանն է: Այն բախումներ է առաջացնում Հունաստանի դեմ Էգեյան ծովում, Լիբիայում, Սիրիայում, Իրաքում և Քուրդիստանում՝ ընդդեմ քուրդ ժողովրդի և Արցախում գտնվող հայ ժողովրդի: Եվրամիությունը պետք է հավատարիմ մնա իր հիմնարար ժողովրդավարական ու հումանիտար սկզբունքներին՝ հրաժարվելով ընդունել Թուրքիայի շանտաժը, որը սպառնում է չխոչընդոտել փախստականների Եվրոպա տեղափոխմանը: Եվրոպական միությունը, դիվանագիտական խողովակներով և տնտեսական ճնշում գործադրելով, պետք է ստիպի Թուրքիային հարգել Ժնևի կոնվենցիան և դուրս գալ հակամարտությունից: Եվրոպան պետք է հետևողական լինի իր արմատներին և տնտեսական շահերի փոխարեն առաջնահերթ համարի մարդու իրավունքները: Այն պետք է գործի համերաշխ միջազգային հումանիտար արտակարգ իրավիճակների պայմաններում և ակտիվորեն գործի, որպեսզի հարյուր տարի անց եվրոպահայ ժողովրդի ցեղասպանությունը չկրկնվի:

The Azerbaijani regime wants to cover up their internal problems, looking for an “external enemy” to fight with.
The EU must force Turkey to respect the Convention of Geneva and withdraw from the conflict. Rafael Larreina
STEPANAKERT, NOVEMBER 1, ARTSAKHPRESS: Former vice president of the parliament of the Basque Country Rafael Larreina told ‘’Artsakhpress’’.
Rafael Larreina in an interview with “Artsakhpress” touched upon the possible ways of settling the conflict between Armenia and Azerbaijan, the possible restoration of the trilateral negotiation framework, and a number of other issues.
The interview with Rafael Larreina is presented below:
Mr Larreina, do you think that the conflict between Armenia and Azerbaijan can be settled as long as the current Azerbaijani regime is in power?
Non-democratic regimes always use violence. In some cases they do it against their own democratic citizens, and in other cases against citizens of other countries. The reality is that the current authoritarian regime in power in Azerbaijan is characterized by persecuting journalists in their own country, and by corrupting European politicians. Besides, through the war against Artsakh, the regime wants to cover up their internal problems, looking for an “external enemy” to fight with. The Aliyev regime does not care about the lives of the young Azeris that it sends to die in the war and neither those of the young Armenians. Aliyev is only concerned with maintaining his power and the status of his family. In a democratic regime that respects human rights, freedom of the press and of opinion, and the will of the citizenry expressed democratically and peacefully, there is no room for violent conflict. Political conflicts are resolved through dialogue, negotiation and, in the end, respecting the will of the citizens expressed at the ballot box. Let us hope that Azeri citizens put an end to the current regime and opt for a democratic regime that is committed to peace.
The third Artsakh war has once again proved that in case of such high level of hatred expressed by the enemy, it is impossible for the peoples of Azerbaijan and Artsakh to live side by side. In your opinion, is it possible that the war unleashed by Azerbaijan does not logically contradict the statements of the leader of that country?
First, the states that co-chair the OSCE Minsk Group - Russia, France and the United States - with the other European states that are included in it - Germany, Italy, Sweden and Finland - should force Azerbaijan to end armed activity, with measures similar to those that have been imposed internationally on other governments, as in the case of Iran in the past. Along with these measures, the international community must officialy recognize the undeniable reality of the Republic of Artsakh. The institutions of Europe must stop looking the other way, and value more the lives lost in the conflict and the rights of the people, than the economic interests linked to the gas of Azerbaijan. They should recognize the right of the people of Arsakh to decide democratically their own future.
Turkey is trying to get involved in the Artsakh-Azerbaijani conflict, using its full potential in this war. In your opinion, under what influence will Turkey withdraw from the conflict?
Turkey has become a destabilizing agent in the eastern Mediterranean and at the gateway to Europe, which is Armenia. It generates conflicts against Greece in the Aegean, in Libya, in Syria, Iraq, and Kurdistan against the Kurdish People, and against the Armenian People in Artsakh. The European Union must be faithful to its founding democratic and humanitarian principles, refusing to accept Turkey's blackmail, which threatens it not to contain the passage of refugees into Europe. The EU must force Turkey through diplomatic channels and economic pressure to respect the Convention of Geneva and withdraw from the conflict. Europe must be consistent with its roots, and prioritize human rights instead of economic interests. It should act in solidarity in the face of international humanitarian emergencies and actively commit itself so that the genocide of the European Armenian people does not take place again one hundred years later.