Ղարաբաղյան հակամարտության կողմերն արդեն փոխանակել են 200 դի. ԿԽՄԿ նախագահ
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Պետեր Մաուրերը հայտարարել է, որ իր ստացած վերջին տեղեկությունների համաձայն՝ ղարաբաղյան հակամարտության կողմերն արդեն փոխանակել են 200 դի։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին հայտնում է Tert.am-ն։
Ինչպես նշել է Մաուրերը ՌԻԱ Նովոստի ի հետ զրույցում, կազմակերպությունը շարունակելու է ուժեր գործադրել այդ ուղղությամբ։
Մաուրերի խոսքով՝ ԿԽՄԿ-ի գործունեությունում առաջնահերթությունը տրվում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի տեղափոխության ու դիերի դուրսբերման հարցերում օգնության տրամադրմանը, ինչպես նաև գերիներին ացելելուն՝ հնարավոր բանակցություններին ու փոխանակմանը նախապատրաստվելու համար։
«Ինչ վերաբերում է դիերի դուրսբերմանը, ապա ուրախ եմ հաղորդել, որ ռուս խաղաղապահների ու ԿԽՄԿ-ի ներկայությամբ կողմերն սկսել են դիերի դուրսբերումն ու փոխանակումը։ Իմ ստացած վերջին տեղեկություններով՝ կողմերն արդեն փոխանակել են 200 դի։ Մենք շարունակում ենք ջանքեր գործադրել», - ասել է ԿԽՄԿ-ի նախագահը։
Հայտնի է, որ երեքշաբթի՝ նոյեմբերի 17-ին Մաուրերը Մոսկվայում հանդիպելու է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։ Ինչպես հայտնել է ՌԴ ԱՆԳ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, հանդիպման ընթացքում կողմերը մտադիր են քննարկել իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում ու հնարավոր փոխգործակցությունը կորոնավիրուսի պայմաններում։

In the presence of Russian peacekeepers and the International Committee of the Red Cross (ICRC), the parties to the Nagorno-Karabakh [(Artsakh)] conflict began retrieving the bodies of the dead and exchanging them, ICRC President Peter Maurer told RIA Novosti, news.am reports.
ICRC: Karabakh conflict parties exchanged bodies of 200 casualties
STEPANAKERT, NOVEMBER 17, ARTSAKHPRESS:  He added that according to his latest information, the parties have already exchanged 200 bodies, and the respective efforts will continue.
Maurer also noted that the ICRC's priorities are assisting displaced people in the region, searching for the bodies of the casualties, and visiting POWs in preparation for possible negotiations and exchanges.
On November 9, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Azerbaijani President Ilham Aliyev, and Russian President Vladimir Putin signed a joint statement on a complete cessation of hostilities in and around Artsakh. Accordingly, Russian peacekeepers will be deployed in the region to monitor the implementation of the ceasefire and the cessation of hostilities. But this statement also stipulates the handover of part of Artsakh lands to Azerbaijan.