ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում նոյեմբերի 21-ին տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի և աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի գլխավորած պատվիրակությունների հանդիպումը` ընդլայնված կազմով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ  կապերի վարչությունիցհանդիպման ընթացքում քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակըառաջիկա անելիքները և հայ-ռուսական ռազմական համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:
Բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուն շնորհավորել է Վաղարշակ Հարությունյանին ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ:
Կողմերը բարձր են գնահատել Ռուսաստանի Դաշնության դերն ու ջանքերը՝ ուղղված տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակի կայունացմանըինչպես նաև Արցախում իրականացվող ՌԴ խաղաղապահ առաքելության ընթացքն ու արդյունավետությունը՝ համաձայն Ռուսաստանի ԴաշնությանՀայաստանի և Ադրբեջանի միջև նոյեմբերի 10-ին ստորագրված հայտարարությանՌԴ պաշտպանության նախարարն իրազեկել է այս ուղղությամբ արդեն իսկ կատարված աշխատանքների և առաջիկա ծրագրերի մասին:
Հայաստանի և Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարները կարևորել են զոհված զինծառայողներիգերիներիպատանդների և անհայտ կորածների հայտնաբերման և փոխանակման աշխատանքներըինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում ստեղծված ՌԴ միջգերատեսչական հումանիտար կենտրոնի աշխատանքըորն ուղղված է փախստականների վերադարձիքաղաքացիական ենթակառուցվածքների վերականգնմանզոհվածգերեվարված և անհայտ կորած անձանց որոնողական աշխատանքների և հումանիտար ոլորտում տարբեր կազմակերպությունների գործունեության համադրման հարցերին:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն ու ՌԴ պաշտպանության նախարարբանակի գեներալ Սերգեյ  Շոյգուն ստորագրել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի գործողությունների շրջանակը կարգավորող փաստաթղթերի փաթեթ:

The extended format meeting of the delegations of Armenia’s Defense Minister Vagharshak Harutyunyan and Defense Minister of Russia Sergei Shoigu was held at the Armenian defense ministry on November 21, the ministry stated.
Armenian, Russian defense ministers discuss situation around Nagorno Karabakh
STEPANAKERT, NOVEMBER 21, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: A broad range of issues relating to the current situation around Nagorno Karabakh, the future actions and the Armenian-Russian military cooperation were discussed during the meeting.
Army General Sergei Shoigu congratulated Vagharshak Harutyunyan on appointment as Armenia’s Defense Minister.
The sides highly valued Russia’s role and efforts aimed at stabilizing the military-political situation in the region, as well as the process and effectiveness of the Russian peacekeeping mission in Artsakh in accordance with the November 10 statement signed by Armenia, Azerbaijan and Russia. The Russian defense minister reported on the actions done so for in this direction and the future plans.
The Armenian and Russian defense ministers stressed the importance of work on finding and exchanging killed servicemen, prisoners of war and missing persons, as well as the work of the inter-agency humanitarian response center created in the territory of Nagorno Karabakh aimed at organizing the works of the return of refugees, restoration of civilian infrastructure, etc.
At the end of the meeting the Armenian and Russian defense ministers signed a package of documents regulating the framework of the actions of the Russian peacekeeping troops in the Nagorno Karabakh conflict zone.