ՀՀ-ի և Արցախի ՄԻՊ-երն ավարտել են հայ գերիների նկատմամբ Ադրբեջանի վայրագությունների մասին զեկույցը
Հայաստանի և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանները ամփոփել են չորրորդ փակ զեկույցը՝ նոյեմբերի 4-18-ն ընկած ժամանակահատվածում էթնիկ հայ գերիների ու դիակների նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի դաժանությունների, վայրագությունների վերաբերյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է Հայաստանի ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
«Ավարտեցինք էթնիկ հայ գերիների ու դիակների նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի դաժանությունների, վայրագությունների վերաբերյալ թվով 4-րդ փակ զեկույցը: Այն 4-րդն է միայն խոշտանգումների ու դաժանությունների հարցերով:
Վերաբերում է նոյեմբերի 4-18-ն ընկած ժամանակահատվածին, իսկ մենք արդեն սկսել ենք 5-րդ զեկույցի պատրաստման աշխատանքները»,-հայտնել է Թաթոյանը:
Զեկույցում կոնկրետ ապացույցներով ցույց են տրված բոլոր դաժանությունները, պատերազմական հանցագործությունները, որ կատարել են ադրբեջանական զինված ուժերը: ՄԻՊ-ը շեշտել է, որ այդ ամենը կատարվել է միայն այն բանի համար, որ գերեվարված անձինք էթնիկ հայ են: Այս ամենը նաև Ադրբեջանում պետական մակարդակով վարվող հայատյացության համակարգված քաղաքականության արդյունք է:
Զեկույցը ապացույցների ու վերլուծությունների ևս մեկ ժողովածու է, որ հաստատում է Արցախում ահաբեկչական մեթոդներով էթնիկ զտումների և ցեղասպանության ադրբեջանական քաղաքականության մասին:
Թաթոյանը նաև նշել է, որ նման զեկույցների բովանդակությունը հասկանալի պատճառներով չեն հրապարակում՝ հաշվի առնելով ադրբեջանական դաժանությունների ու խոշտանգումների աստիճանը: «Այն ամբողջական բովանդակությամբ ներկայացվում է միջազգային մարմիններին, ինչպես նաև Հայաստանի այն պետական մարմիններին, որոնք ունեն այս հարցերով կարևոր գործառույթներ»,-եզրափակել է ՄԻՊ-ը:

Ombudsmen of Armenia and Artsakh Arman Tatoyan and Artak Beglaryan have finished the 4th closed report on atrocities committed by the Azerbaijani armed forces against captured ethnic Armenians and corpses in the period from November 4 to 18, Ombudsman Tatoyan said on Facebook.
Armenia, Artsakh Ombudsmen complete 4th report on Azerbaijani atrocities against Armenian captives
STEPANAKERT, NOVEMBER 21, ARTSAKHPRESS: “We have finished the 4th closed report on atrocities committed by the Azerbaijani armed forces against captured ethnic Armenians and corpses. It is the 4th report covering only torture and cruelty and refers to the period from November 4-18. We have already started preparation of the 5th report.
This report provides concrete evidence of all atrocities and war crimes committed by the Azerbaijani armed forces. All these were committed only because people were ethnic Armenians. These are the result of the Azerbaijani state supported policy of hate speech in Azerbaijan.
The report contains evidence and analysis confirming the Azerbaijani policy of ethnic cleansing and genocide through terroristic methods in Artsakh.
P.S. We do not publish the content of the report given the severity of atrocities and torture committed by Azerbaijan. It will be submitted to international bodies, as well as to relevant state bodies of Armenia”, the Ombudsman of Armenia said.