Դեսպան Արտաշես Թումանյանը հանդիպել է ԻԻՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Սեյեդ Աբաս Արաղչիին
Իրան ում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանը նոյեմբերի 22-ին հանդիպել է ԻԻՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Սեյեդ Աբաս Արաղչիին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Իրանում ՀՀ դեսպանությունը տեղեկացնում է, որ հանդիպման ընթացքում դեսպան Թումանյանն իր զրուցակցին տեղեկություններ է հաղորդել Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարության՝ եռակողմ հայտարարության ընդունումից հետո Հայաստանում և Արցախում ստեղծված վիճակի ու ընթացիկ զարգացումների մասին:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ու հետպատերազմյան գործընթացների, տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային ուժերի մասնակցության և հետագա հնարավոր դերակատարության մասին:
Քննարկվել են ստեղծված բարդագույն պայմաններում Հայաստան-Իրան փոխշահավետ և փոխհամաձայնեցված համագործակցության ուղղություններն ու հնարավորությունները: Երկուստեք վստահություն է հայտնվել, որ անհրաժեշտություն կա պետական մարմինների և հասարակական շրջանակների միջև մշտական կապերի պահպանման ու ամրապնդման, խորհրդատվությունների անցկացման, ինչպես նաև ընթացիկ համագործակցության ոլորտներում համատեղ աշխատանքների ակտիվացման ուղղությամբ:

Armenia Ambassador, Iran deputy FM exchange views on settlement of Karabakh conflict
On November 22, Armenia’s Ambassador to Iran Artashes Toumanian met with Seyyed Abbas Araqchi, the Iranian Deputy Foreign Minister for Political Affairs, the Armenian Embassy in Iran reports.
STEPANAKERT, NOVEMBER 23, ARTSAKHPRESS: During the meeting Mr.Toumanian briefed Mr. Araqchi regarding the situation and recent developments in Armenia and Artsakh after the adoption of the trilateral peace deal statement signed by the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia.
The officials exchanged views on the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, the issues of post-war procedures, the regional and trans-regional actors’ participation and their future possible roles.
The direction and aspects of cooperation based on mutual interest and accordance between Armenia and Iran, particularly under the existing complicated circumstances were discussed. Both sides stressed on maintaining and fostering the permanent mutual relations and consultative contacts between the circles and authorities in both levels of State and society, meanwhile to put in a more active grounds the current undergoing joint activities and projects.