ԱՄՆ Սենատում կարծում են, որ Վաշինգտոնը պետք է ԼՂ-ին տրամադրի հումանիտար օգնություն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Համատեղ հայտարարությամբ նման կարծիք են հայտնել ԱՄՆ Կոնգրեսի սենատորներ Ռոբերտ Մենենդեսը, Ռոբ Փորթմանը: Նրանք կոչ են արել ԱՄՆ օրենսդիր մարմնի վերին պալատի հատկացումների հանձնաժողովին ֆինանսավորում տրամադրել` 2021 թվականի ֆինանսական տարվա հատկացումների օրինագծի շրջանակում՝ կարգավորելու Հարավային Կովկասում շարունակվող մարդասիրական ճգնաժամը:
Մենենդեսն ու Փորթմանն ընդգծել են ճգնաժամի սրությունը և ամերիկյան օգնության կարևորությունը: «Հարավային Կովկասում հումանիտար իրավիճակն ահավոր է և ձմռան մոտենալուն պես ավելի կվատանա»,-նշել են սենատորները: Որպես օրինակ նրանք ներկայացրել են կորոնավիրուսի տարածումը, ինչպես նաև «Թուրքիայի կողմից աջակցություն ստացած՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կոնֆլիկտը, որը երկարաժամկետ վնաս է հասցրել տարածաշրջանի ենթակառուցվածքին և հանգեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչության կեսից ավելիի տեղահանությանը, այդ թվում 90 տոկոս կանանց և երեխաների»,-ասված է հաղորդագրությունում: Սենատորները նշել են, որ ռազմական գործողությունները միգուցե դադարեցվել են, սակայն հասցված վնասը շարունակում է հանգեցնել մահվան, միջազգային հանրության վճռական գործողությունների բացակայության պայմաններում:
Նշվում է, որ ԱՄՆ-ը պետք է շարունակի իր վաղեմի ավանդույթը՝ տրամադրելով հումանիտար օգնություն նրանց, որոնք ավելի շատ դրա կարիքն ունեն, մասնավորապես, հազարավոր էթնիկ հայերին, որոնք ստիպված լքել են իրենց տները կամ այլ կերպ տուժել են բռնություններից:

US Senators Rob Portman and Bob Menendez on Tuesday sent a bipartisan letter to Senators Lindsey Graham and Patrick Leahy, Chairman and Ranking Member of the Senate's State, Foreign Operations, and Related Programs Subcommittee on Appropriations, urging them to explicitly allocate robust funding in the final FY21 appropriations bill to address the ongoing humanitarian crisis in the South Caucasus.
US Senate believes that Washington should provide humanitarian assistance to Karabakh
STEPANAKERT, DECEMBER 2, ARTSAKHPRESS: “The humanitarian situation in the south Caucasus is dire, and it will only grow worse as winter approaches,” the Senators wrote, describing how, against the backdrop of COVID-19, the recent Turkish-backed conflict between Azerbaijan and Armenia over Nagorno-Karabakh (Artsakh) has wreaked long-term infrastructural damage on the region and has displaced more than half of Nagorno-Karabakh’s ethnic Armenian population, including 90 percent of the region’s women and children. “The fighting may have stopped, but the damage it caused will continue to cost lives without robust action by the international community.”
In addition to requesting robust funding for rehabilitation services in Nagorno-Karabakh, Senators Portman and Menendez requested the Senate appropriate specific funds for clearing mines and unexploded ordnance.
“The United States must continue our longstanding tradition of funding humanitarian aid for those who need it most, like the thousands of ethnic Armenians displaced from their homes or otherwise affected by the violence,” the Senators added. “By including the provisions listed above in the final State, Foreign Operations, and Related Programs appropriations bill, you can help blunt the devastating effects of the recent violence and continue America’s proud tradition of humanitarian assistance.”