Արցախի և Հայաստանի ՄԻՊ-երը հրապարակել են Ադրբեջանի կողմից լրագրողների թիրախավորման վերաբերյալ արտահերթ զեկույց
Արցախի և Հայաստանի Հանրապետությունների մարդու իրավունքների պաշտպանները հրապարակել են համատեղ արտահերթ զեկույց՝ Արցախում ռազմական գործողությունները լուսաբանող լրագրողների վրա ադրբեջանական հարձակումների վերաբերյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Ադրբեջանի կողմից Արցախի քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների թիրախավորմանը զուգահեռ՝ դիտավորյալ և չտարբերակված թիրախավորման են ենթարկվել նաև լրագրողները և նրանց սպասարկող տրանսպորտային միջոցները, որի հետևանքով ծանր վիրավորվել է 7 լրագրող (5 օտարազգի և 2 հայ) և զոհվել է լրագրողական խմբի ուղեկցող 1 անձ: Դիտավորյալ թիրախավորման մասին է վկայում այն փաստը, որ լրագրողները կրում էին հատուկ համազգեստ և տարբերակիչ նշաններ, որոնք առկա էին նաև նրանց մեքենաների վրա:
Բացի դրանից, որոշ վկայություններ նշում են, որ հարվածներից առաջ և ընթացքում դեպքերի վայրերում թռիչքներ էին կատարում ադրբեջանական հետախուզական ԱԹՍ-ները, ինչը նշանակում է, որ լրագրողները լիովին տեսանելի ու տարբերակելի են եղել ադրբեջանական զինված ուժերի համար:

Ombudsmen of Artsakh and Armenia publish ad hoc report on targeting of journalists by Azerbaijan
On December 18, the Ombudsmen of the Republic of Artsakh and Armenia published a joint ad hoc report on the attacks of journalists by Azerbaijan covering the hostilities in Artsakh, the Office of the Ombudsman of Armenia said in a statement.
STEPANAKERT, DECEMBER 25, ARTSAKHPRESS: “In parallel with the targeting of the civilian population and infrastructures of Artsakh, journalists and their service vehicles were also targeted deliberately and indiscriminately as a result of which 7 journalists (5 foreigners and 2 Armenians) were injured and one person convoying the journalistic group was killed. Deliberate targeting is testified by the fact that journalists were wearing uniforms and distinctive signs that were also present on their cars.
Besides, some evidence suggests that Azerbaijani reconnaissance UAVs were flying at the scene before and during the strikes which means that the journalists were fully visible and distinct by the Azerbaijani armed forces”, the statement says.