ԿԽՄԿ-ն Արցախում աջակցել է ժամանակավոր ապաստանած 221 ընտանիքի
Լեռնային Ղարաբաղում ԿԽՄԿ առաքելությունը վերջերս աջակցել է հակամարտության սրացման հետևանքով անօթևան մնացած և Ստեփանակերտի 12 հյուրանոցներում, համալսարանական հանրակացարանում և տարեցների տուն-ինտերնատում ժամանակավոր ապաստանած 221 ընտանիքի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ըստ հայտնաբերած կարիքների՝ նշված ընտանիքների յուրաքանչյուր անդամ (741 անձ) ԿԽՄԿ-ից ստացել է սննդի ծանրոց և հիգիենայի պարագաներ: Բացի այդ, տրամադրվել է 104 խոհանոցային պարագա և 48 տաքացուցիչ: ԿԽՄԿ առաքելությունը շարունակում է տեղական իշխանություններից բոլոր ներքին տեղահանված անձանց վերաբերյալ հավաքագրել տեղեկատվություն՝ հետագա քայլերը պլանավորելու նպատակով։

According to the Artsakh Information Center, the ICRC mission in Artsakh recently assisted 221 families who were left homeless as a result of the recent escalation of the conflict, and have been temporary sheltered at hotels, university dormitories, and nursing homes in the capital Stepanakert, news.am reports.
Red Cross assists 221 temporarily sheltered families in Artsakh
STEPANAKERT, DECEMBER 25, ARTSAKHPRESS: According to the identified needs, each member of these families—741 persons—received food parcels and hygiene items from the ICRC. In addition, 104 kitchen utensils and 48 heaters were provided to them.
The ICRC mission continues to gather information—from local authorities—on all internally displaced persons in order to plan its further courses of action to assist them.