Ռուս խաղաղապահները ռազմական տեխնիկայի ներգրավմամբ մարտական պատրաստության վարժանքներ են անցկացնում. ՌԴ ՊՆ
Արցախում ռուս խաղաղապահ զորամիավորման ստորաբաժանումները մարտական պատրաստության ծրագրված վարժանքներ են անցկացրել Ստեփամակերտի և Մարտակերտի զորավարժարաններում, տեղեկանում ենք ՌԴ ՊՆ կայքէջից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Վարժանքների ընթացքում զինծառայողները կրակ են վարել ավտոմատներից ու գնդացիրներից, դիպուկահար հրացաններից, հակատանկային նռնականետերից, «БТР-82А» տեսակի զրահամեքենաներից:
Չնայած իրականացվող շուրջօրյա հերթապահության իրականացմանը, խաղաղապահ ուժերի հրամանատարությունը նախատեսել է մարտական պարտաստության հիմնական տեսակների փորձարկում, այդ թվում՝ տակտիկական, հատուկ-տակտիկական, կրակային տեսակների և ռազմական տեխնիկայի կիրառմամբ:
Վարժանքներին մասնակցում է 200 ռուս խաղաղապահ, գործի է դրվել ավելի քան 20 միավոր ռազմական ու հատուկ տեխնիկա:
Ռուս խաղաղապահները իրավիճակի շուրջօրյա դիտարկում են անցկացնում և վերահսկողություն են իրականացնում հրադադարի ռեժիմի պահպանման նկատմամբ 23 դիտակետերում, ապահովում են քաղաքացիների անվտանգ վերադարձը իրենց բնակության վայրեր, տրամադրում են մարդասիրական օգնություն և վերականգնում են քաղաքացիական ենթակառուցվածքները:

Russian peacekeepers begin classes in main subjects of combat training in Artsakh
Servicemen of the units of the Russian peacekeeping contingent in Artsakh (Nagorno-Karabakh) have begun routine combat training exercises at the equipped training grounds Stepanakert and Martakert.
STEPANAKERT, DECEMBER 29, ARTSAKHPPRESS: During the training session, the servicemen fired at various types of targets from assault rifles and machine guns, sniper rifles, underbarrel and hand-held anti-tank grenade launchers, as well as from the weapons of BTR-82A armored personnel carriers, the Russian Defense Ministry reported on Tuesday.
In addition, Russian peacekeepers performed exercises in throwing combat hand-held fragmentation grenades. The servicemen threw grenades at targets – three height figures at a distance of 25 m, located both on the mountain and under the mountain.
Despite the round-the-clock duty of Russian peacekeepers at observation posts, the command of the Russian peacekeeping contingent has planned classes in the main types of combat training, including tactical, tactical-special, fire, as well as driving combat vehicles and other special automobile equipment.
In total, about 200 Russian servicemen, more than 20 units of military and special equipment are involved in the combat training.