Ներկայումս ընթացող միջոցառումների իրականացումը չի կարող մեկնաբանվել որպես սահմանազատման շուրջ վերջնական համաձայնություն. պետսահմանների սահմանագծման մասին ՀՀ ԱԳՆ դիրքորոշումը, որը տրամադրվել է ՄԻՊ-ին
Հայաստանի Սյունիքի մարզ կատարած այցի արդյունքներով պաշտոնական հարցում էի ուղարկել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն` կապված սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացների հետ` հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակում մարդու իրավունքների վրա այդ գործընթացների ուղիղ ազդեցությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին գրում է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը՝ շարունակելով, որ  ՀՀ ԱԳՆ-ն տրամարդել է կարևոր նշանակության պաշտոնական դիրքորոշում, որը նա հրապարակել է ամբողջությամբ:
Գրառումը՝ ստորև.
«Պետական սահմանների սահմանագծումը (դելիմիտացիան) և սահմանազատումը (դեմարկացիան) հաջորդաբար իրականացվող երկկողմ միջազգային գործընթացներ են, որոնք պահանջում են համատեղ հանձնաժողովի առկայություն և դրա շրջանակներում մասնագիտական քննարկումների և բանակցությունների անցկացում։ Վերոնշյալ գործընթացների առաջնային պայման է սահմանակից պետությունների միջև երկկողմ բնականոն, այդ թվում` դիվանագիտական հարաբերությունների առկայությունը:
Միջազգային պրակտիկայում՝ սահմանակից երկրների միջև սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացներն իրականացնելու նպատակով ձևավորվում է համապատասխան երկկողմ միջկառավարական հանձնաժողով (երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ներկայացուցիչների գլխավորությամբ)՝ բաղկացած պետական շահագրգիռ մարմինների (արտաքին քաղաքական, պաշտպանության և անվտանգության ոլորտներից) ներկայացուցիչներից և փորձագետներից (մասնավորապես՝ գեոդեզիայի և քարտեզագրության ոլորտից)։
Նման հանձնաժողովների աշխատանքների առաջին փուլը, որպես կանոն, ավարտվում է առանձին երկկողմ համաձայնությամբ՝ սահմանագծման իրավական հիմքերի շուրջ, հետագայում՝ սահմանագծման ավարտից հետո, նաև սահմանազատման գործընթացի համատեղ իրականացման շուրջ։
Հանձնաժողովի կողմից երկկողմ գործընթացի բարեհաջող ավարտից հետո կնքվում է երկու պետությունների միջև սահմանի մասին համաձայնագիր, որով արձանագրվում է սահմանային հարցերում բոլոր խնդիրների լուծված լինելու հանգամանքը։
Նախքան վերոնշյալ գործընթացների մեկնարկը և դրանց բարեհաջող ավարտը՝ պետական սահմանի երկայնքով մարտական հերթապահություն իրականացնելու նպատակով զինված ուժերի կամ սահմանապահ զորքերի տեղակայումը բացառապես պաշտպանական և անվտանգային բնույթի միջոցառում է՝ կողմերի փաստացի վերահսկողության տակ գտնվող բնագծերում, որը անմիջականորեն կամ միջնորդավորված բանակցվում է զինված ուժերի ներկայացուցիչների միջև:
Ուստի, ներկայումս ընթացող միջոցառումների իրականացումը չի առնչվում կարգավիճակային հարցերին, չի կարող մեկնաբանվել որպես սահմանագծման և սահմանազատման շուրջ վերջնական համաձայնություն կամ գոյություն ունեցած վարչական սահմանների մեխանիկական հաստատում:»:
Ինչպես նշված, այնպես էլ տաբեր այլ հարցերով ՀՀ ԱԳՆ հետ, հատկապես միջազգային կառույցներում մեր երկրի մշտական ներկայացուցիչների, մի շարք պետություններում մեր դեսպանների հետ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատությունն ունի հաստատված արդյունավետ համագործակցություն ու վստահելի գործընկերային աշխատանք»,- գրել է Թաթոյանը:

Activities along Armenia's south-eastern border 'cannot be interpreted as a final agreement on demarcation' - Foreign Ministry responds to Ombudsman
Ombudsman Arman Tatoyan says he recently submitted an inquiry to the Ministry of Foreign Affairs, requesting clarifications over border demarcation and delimitations processes along Armenia's south-eastern border with Azerbaijan.
STEPANAKERT, DECEMBER 30, ARTSAKHPPRESS: The document, summing up his visit to the Syunik region, raised concerns also over the direct impact of the ongoing processes on human rights.
The Ministry provided its official position which Tatoyan published on Facebook:
“Demarcations are successive bilateral international processes that require the existence of a joint commission and within the framework of which professional discussions and negotiations are held. A prerequisite for the above-mentioned processes is the existence of normal bilateral relations, including diplomatic relations, between the neighboring states.
"In international practice, a bilateral intergovernmental commission (chaired by representatives of the foreign ministries of the countries) is formed to carry out demarcation and demarcation processes between neighboring countries, consisting of representatives of state stakeholders (foreign policy, defense, security), experts (particularly in the field of geodesy cartography).
The first stage of the work of such commissions, as a rule, ends with a separate bilateral agreement on the legal basis of the demarcation, and later, after the demarcation, on the joint implementation of the demarcation process.
"Upon successful completion of the bilateral process, the Commission concludes an agreement on the border between the two countries, which stipulates that all border issues have been resolved.
"Prior to the commencement of the above-mentioned processes, "their successful completion, the deployment of armed forces or border troops to conduct combat duty along the state border is a purely defensive" security measure, in areas actually under the control of the parties, negotiated directly or indirectly between representatives of the armed forces."
"Therefore, the implementation of the current measures is not related to status issues, cannot be interpreted as a final agreement on demarcation, or mechanical approval of existing administrative boundaries”.
The ombudsman says he has also established an effective and reliable cooperation with the Ministry on the specified issues, as well as on a range of various other issues, especially with Armenia's permanent representatives in international organizations and ambassadors to foreign countries.