Եվրոպական դատարանը բավարարել է մեր դիմումները և որոշել է կիրառել հրատապ միջոց գերության մեջ հայտնված ևս 23 անձի նկատմամբ. Արտակ Զեյնալյան
Եվրոպական դատարանում հայ գերիների իրավունքների պաշտպանության մասին 27.09.2020թ. վաղ առավոտյան Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ նախաձեռնված լայնամասշտաբ պատերազմի ընթացքում գերության մեջ հայտնված զինվորական ծառայողի և ձերբակալված քաղաքացիական անձանց իրավունքների պաշտպանության գործով Եվրոպական դատարանը 15.12.2020թ, 16.12.2020թ, 21.12.2020թ, 22.12.2020, 30.12.2020 բավարարել է մեր դիմումները և որոշել է կիրառել հրատապ միջոց ևս 23 անձի նկատմամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին Ֆեյսբուքի էջում հայտնել է իրավապաշտպան, Արտակ Զեյնալյանը:
«Նշված անձինք են՝ Արամ Գույումջյանը, Արման Աշպախյանը, Լևոն Մկրտչյանը, Լևոն Հովհաննիսյանը, Գևորգ Գասպարյանը, Էրիկ Գասպարյանը, Գևորգ Մանուկյանը, Գնել Պետրոսյանը, Լևոն Թոսունյանը, Սամվել Շուխյանը, Գրիգոր Սաղաթելյանը, Հայկազ Հովհաննիսյանը, Կարեն Վարդանյանը, Էդիկ Հարությունյանը, Հրայր Հերաբյանը, Հրայր Թադևոսյանը, Անդրանիկ Մանուկյանը, Արգամ Հունանյանը, Դավիթ Ոսկանյանը, Սեյրան Թամրազյանը, Սասուն Պետրոսյանը, Գագիկ Մկրտչյանը և Յուրիկ Պողոսյանը։
Վերը թվարկած անձանց գերեվարվելու կամ ձերբակալվելու մասին մեր պնդումները հենվում են ձեռք բերված մի շարք ապացույցների, այդ թվում՝ տեսանյութերի վրա:
Եվրոպական դատարանը Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել է փաստաթղթավորված տեղեկություն նրանց գերեվարման փաստի, գտնվելու վայրի, պահման պայմանների և բժշկական սպասարկման վերաբերյալ: Դատարանը պահանջվող տեղեկությունը տրամադրելու համար, համապատասխանաբար, սահմանել է ժամկետներ:
Այսպիսով. մեր կողմից Եվրոպական դատարան ներկայացված դիմումներով պաշտպանվում են 80 գերության մեջ հայտնված զինվորական ծառայողի և ձերբակալված քաղաքացիական անձանց իրավունքները: Նրանցից 18-ն արդեն վերադարձվել են հայրենիք:
Որպես Ամանորի և Սուրբ ծննդյան խոսք. մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում իրենց պարտքը պետության և հայրենիքի առջև կատարած անձանց, խոնարհվում ենք նրանց առջև՝ գործած սխրանքների ու հերոսությունների, արիության ու տոկություն համար, ինչպես նաև կրած զրկանքների ու տառապանքների համար:
Ջանք չենք խնայելու գերության մեջ հայտնված բոլոր անձանց բացահայտելու և նրանց հայրենիք վերադարձնելու, նրանց ու նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքները վրականգնելու համար. բոլորիս՝ իմաստնություն և գործելու եռանդ։

Armenian human rights activists Siranush Sahakyan and Artak Zeynalyan have issued a yearend final press release on the protection—at the European Court of Human Rights (ECtHR)—of the rights of Armenians in Azerbaijani captivity, news.am reports.
ECtHR decides to take urgent measures regarding another 23 Armenians
STEPANAKERT, DECEMBER 31, ARTSAKHPPRESS: The press release reads as follows in particular:
“On 15.12.2020, 16.12.2020, 21.12.2020, 22.12.2020, 30.12.2020, the European Court of Human Rights has granted our petitions the case of the protection of the rights of military servicemen and detained civilians during the large-scale war initiated against Artsakh [(Nagorno-Karabakh)] by Azerbaijan early in the morning of 27.09.2020, and decided to apply urgent measures regarding another 23 people. The mentioned persons are: Aram Guyumjyan, Arman Ashpakhyan, Levon Mkrtchyan, Levon Hovhannisyan, Gevorg Gasparyan, Erik Gasparyan, Gevorg Manukyan, Gnel Petrosyan, Levon Tosunyan, Samvel Shukhyan, Grigor Saghatelyan, Haykaz Hovhannisyan, Karen Vardanyan, Edik Harutyunyan, Hrayr Herabyan, Hrayr Tadevosyan, Andranik Manukyan, Argam Hunanyan, Davit Voskanyan, Seyran Tamrazyan, Sasun Petrosyan, Gagik Mkrtchyan and Yurik Poghosyan.
Our claims of the capture or detention of the above-noted individuals are based on a number of pieces of evidence, including videos.
The European Court has requested documented information from the government of Azerbaijan on the fact of their being held captive, whereabouts, detention conditions and medical care. The court has set deadlines accordingly for providing the required information.
Thus, with the petitions we submitted to the European Court, the rights of 80 military servicemen in captivity and detained civilians are being protected; 18 of them have already been returned to their homeland."