Վրաստանում առաջին անգամ կորոնավիրուսի «բրիտանական» շտամով վարակման դեպք է հայտնաբերվել
Վրաստանում բժիշկներն առաջին անգամ հայտնաբերել են կորոնավիրուսի նոր շտամը, որը տարածվել է Մեծ Բրիտանիայից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԱյս մասին հայտնեՎրաստանում բժիշկներն առաջին անգամ հայտնաբերել են կորոնավիրուսի նոր շտամը, որը տարածվել է Մեծ Բրիտանիայից:ենտրոնից, փոխանցում է tert.am-ը:
«Մենք երեք կասկածելի դեպք ենք ուսումնասիրել: Երկու դեպքում նոր շտամի գոյությունը չի հաստատվել, սակայն երրորդի պարագայում, որի փորձանմուշը վերցրել էինք դեկտեմբերին, հաստատվել է S գենի մուտացիան, որը բնորոշ է «բրիտանական» շտամին»,- ասվում է կենտրոնի հայտարարության մեջ:
Գերատեսչության տվյալներով՝ վիրուսի նոր տեսակով վարակված անձը 50-անց տղամարդ է: Նրա վիճակը բավարար է: Նա գտնվում է մեկուսացման մեջ:
Վրաստանում համավարակի ողջ ընթացքում կորոնավիրուսով վարակման 229 763 դեպք է հայտնաբերվել, որից 2628-ը՝ մահվան ելքով:

Georgia has reported on Monday the new strain of coronavirus that originated in the United Kingdom, Agenda.ge reported.
Georgia reports first case of new coronavirus strain
STEPANAKERT, JANUARY 4, ARTSAKHPPRESS: "A genetic analysis of the samples was completed at Lugar Laboratory of the National Center for Disease Control (NCDC) to determine the presence of the new ‘British’ strain of coronavirus in the country. In one sample, taken in December, a mutation characteristic of the new ‘British’ strain S gene was confirmed,” the source quoted the National Center for Disease Control (NCDC) as saying.
It is noted that the patient is a man over 50, whose condition is satisfactory and is in isolation. His contacts have been identified.
The mutation detected in the UK has already been confirmed in more than 30 countries around the world and currently available data may be linked to easier spread of the virus but does not affect the severity of the disease, according to the source.