Էրդողանի «ռուսական սիրավեպը» թանկ է նստել Անկարայի վրա
Ռուսական Ս-400 համակարգերը թանկ են նստել Թուրքիայի վրա, եւ այդ քայլը պետք է Անկարային էլ ավելի մղի դեպի մոսկովյան ուղեծիր, գրում է մերձարեւելյան ֆորումի աշխատակից, վերլուծաբան Բուրաք Բեքդիլը BESA-ի համար իր հոդվածում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 հունվարիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին հայտնում է News.am-ը։
ԱՄՆ-ի պատժամիջոցները, որոնք սահմանվել էին Թուրքիայի դեմ անցած ամիս Ս-400-երի պատճառով, միակ գինը չէ, որը երկիրը ստիպված է վճարել նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի «ռուսական սիրավեպի» համար: Այդ համակարգի համար Անկարան 2,5 մլրդ դոլար է վճարել, որից, ամենայն հավանականությամբ, երբեք չի օգտվի:
ԱՄՆ-ի պատժամիջոցներն արգելում են թուրքական պաշտպանական արդյունաբերության (SSB) համար բոլոր արտահանման լիցենզիաների արգելք՝ միեւնույն ժամանակ սահմանափակումներ սահմանելով կազմակերպության նախագահ Իսմայիլ Դեմիրի բաժենտոմսերի եւ վիզաների վրա:
ԱՄՆ-ի պատժամիջոցները նշանակում են, որ Թուրքիան չի կարող սպառազինության որեւէ համակարգ արտահանել երրորդ երկրներ, եթե դրանցում կան դետալներ, որոնք արտադրվել են ԱՄՆ-ում:
Պատժամիջոցները նաեւ փաստացի չեղարկել են 2018 թվականին 1,5 մլրդ դոլարի չափով պայմանագիրը TAI աերոտիեզերական ընկերության հետ, որով Պակիստանին պետք է վաճառվեր T129 հարվածային 30 ուղղաթիռներ:
«Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցներն ու արեւմտյան էմբարգոն, ամենայն հավանականությամբ, կմղեն ՆԱՏՕ-ի գծով դաշնակցին դեպի մոսկովյան ուղեծիր, հատկապես պաշտպանական գնումների ոլորտում»,-կարծիք է հայտնել հոդվածագիրը:

Russia's S-400 missile systems have cost Turkey dearly, and this move should push Ankara even further into Moscow's orbit, writes Middle East Forum analyst Burak Bekdil in an article for BESA, news.am reports.
Erdogan's "Russian romance" costs Ankara dearly
Erdogan's
STEPANAKERT, JANUARY 11, ARTSAKHPRESS: The US sanctions imposed on Turkey over the S-400s last month are not the only price the country has to pay for President Recep Tayyip Erdogan's "Russian romance." Ankara has paid $2.5 billion for this missile system, which it will probably never use.
These US sanctions ban the Turkish Defense Industry (SSB) from exporting all export licenses while imposing restrictions on the shares and visas of its chairman, Ismail Demir.
US sanctions mean that Turkey cannot export any weapons system to third countries if they contain US-made parts.
The sanctions have also effectively canceled a $1.5bn contract with TAI aerospace company in 2018 to sell 30 T129 attack helicopters to Pakistan.
"Sanctions against Turkey and a Western embargo are likely to push the NATO ally into orbit around Moscow, especially in defense procurement," Bekdil added.