Գորբաչովը հույս ունի, որ Ռուսաստանը կկարողանա օժանդակել ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը
ԽՍՀՄ նախկին նախագահ Միխայիլ Գորբաչովը հույս ունի, որ Ռուսաստանը կկարողանա օժանդակել Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորմանը՝ գտնելու լուծում՝ «առանց հաղթողների և պարտվածների»:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 հունվարիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղին... Շատ բարդ հարց է, հին, արմատներով դեպի անցյալը գնացող: Երբ այն սրվեց, մենք փորձեցինք օգնել երկու հանրապետություններին, երկու ժողովուրդներին` գտնելու լուծումը»,- նշել է Գորբաչովը, որը ղեկավարել է երկիրը 1980-ականների վերջին, երբ սկսվել է Ղարաբաղյան հակամարտությունը:
Խորհրդային նախկին առաջնորդը վստահ է, որ այժմ, երբ ռազմական գործողությունները դադարեցված են, կարևոր է չկանգնել դրա վրա, չթողնել խնդիրը չլուծված ևս մեկ տասնամյակ:
«Հույս ունեմ, որ Ռուսաստանը կկարողանա աջակցել, բայց հիմնական դերակատարումը հակամարտության կողմերինն է: Հայաստանն ու Ադրբեջանը պարտավորություն են ստանձնել իրականացնել բանակցություններ այդ հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ: Լուծումը պետք է համապատասխանի երկու կողմերի հետաքրքրություններին, առանց հաղթողների և պարտվածների»,- ասել է Միխայիլ Գորբաչովը:

‘Without winners and losers’ – Ex-Soviet leader Gorbachev on potential resolution for NK conflict
The former Soviet leader Mikhail Gorbachev has spoken out about the Nagorno Karabakh conflict, expressing hope that Russia will be able to assist in reaching a resolution.
STEPANAKERT, JANUARY 11, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “It’s a very difficult issue,” Gorbachev told RIA Novosti in an interview. “It’s an old issue with roots going into the past. When it started, we tried to help the two republics, the two nations, in finding a solution.”
Gorbachev, who ruled the Soviet Union when the Karabakh conflict began, said that now, when the military actions are halted, the conflict should not be left unresolved for another decade and further efforts should be made towards a resolution.
“I am hopeful that Russia will be able to assist, but the parties to the conflict have the primary role. Armenia and Azerbaijan have assumed obligations to hold talks in the direction of resolving this conflict. A resolution must meet the interests of both sides, without winners and losers,” Gorbachev said.