ԵԽԽՎ նախկին պատգամավորն Ադրբեջանից կաշառք վերցնելու համար դատապարտվել է 4 տարի ազատազրկման
Եվրոպայի խորհրդում ծավալված կոռուպցիոն սկանդալի կենտրոնում հայտնված իտալացի պատգամավոր Լուկա Վոլոնտեն Ադրբեջանից կաշառք վերցնելու համար դատապարտվել է 4 տարի ազատազրկման:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 հունվարիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Այս մասին հայտնում է La Repubblica-ն՝ նշելով, որ նման վճիռ է կայացրել Միլանի դատարանը:
Միլանի ոստիկանությունն ու դատախազությունը 2016 թ. փետրվարին քրեական գործ էին հարուցել Լուկա Վոլոնտեի դեմ, ով Քրիստոնեա-դեմոկրատական կուսակցության նախկին պատգամավոր և ԵԽԽՎ-ում Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության խմբակցության նախկին նախագահն է:
Վոլոնտեն մեղադրվում էր 2012-2013 թվականների ընթացքում Ադրբեջանից 2,4 մլն եվրո կաշառք վերցնելու մեջ: Փոխարենը, պաշտոնական Բաքուն նրան օգտագործում էր Իտալիայի խորհրդարանում և ԵԽԽՎ-ում: Գումարը նրան էր փոխանցել ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավար Սուլեյմանովը, իսկ կոորդինացիոն աշխատանքներն իրականացրել էր Բրյուսելում տեղակայված ադրբեջանական լոբբիստական կազմակերպությունը:
Վոլոնտեի դեմ հարուցված քրեական գործը պաշտոնապես ուներ երկու գլուխ` կաշառակերություն և փողերի լվացում:

Former PACE member sentenced to 4 years in prison for taking bribes from Azerbaijan
A Milan court has sentenced former member of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Luca Volontè, representing Italy, to 4 years in prison for taking bribes from Azerbaijan, La Repubblica reports.
STEPANAKERT, JANUARY 12, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The Milan Police and Prosecution have launched a criminal case against Luca Volontè in February 2016 for taking 2,4 million Euro bribe from Azerbaijan during 2012-2013. Instead, Baku was using him at the Italian parliament and the PACE for its benefit. The money has been transferred to him by the head of the Azerbaijani delegation to PACE, but the coordination works have been carried out by a Brussels-based Azerbaijani lobbying company.