Ադրբեջանը գերիների հարցը ակնհայտ կերպով քաղաքականացնում է. Արման Թաթոյան
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն անթույլատրելի է համարում հետպատերազմական փուլում մարդասաիրական և մարդու իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող հարցերը քաղաքականացնելը, որովհետև դա իրենից ներկայացնում է կոպիտ խախտում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 հունվարիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Թաթոյանն այս մասին ասաց հունվարի 12-ի ասուլիսի ժամանակ:
«Ադրբեջանը գերիների հարցը ակնհայտ կերպով քաղաքականացնում է: Միջազգային պահանջների համաձայն՝ ռազմագերիները կամ քաղաքացիական անձ գերիները պատերազմական կամ ռազմական գործողությունների դադարից հետո պարտադիր պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն և վերադարձվեն իրենց երկրներ։ Նրանց նկատմամբ քրեական վարույթ նախաձեռնելը արգելվում է, նրանց կալանավորելը, ձերբակալելը դիտվում է որպես պատիժ և նույնպես արգելվում է։ Ավելին՝ այս հարցերի արհեստական ձգձգումը նույնպես արգելվում է, և դա ևս, ըստ էության, պատերազմական հանցագործություն է»,- ասաց Թաթոյանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հավելեց, որ այս ամենը ամրագրված է միջազգային կոնվենցիաներով, որոնց պահանջները տարածելի են նաև Ադրբեջանի նկատմամբ:

Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan says politicizing humanitarian and human rights-related issues in the post-war stage is impermissible, which, according to him, is a gross violation.
Azerbaijan openly politicizes issue of POWs, Armenian Ombudsman says
STEPANAKERT, JANUARY 12, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “Azerbaijan is openly politicizing the issue of prisoners of war. According to the international standards, the prisoners of war or civilian captives must be immediately released and returned to their home countries after the end of the military operations. Initiating criminal proceedings against them is banned, their detention, arrest is viewed as a punishment and is also banned. Moreover, the artificial delay of these issues is also banned, and this, in fact, is also a war crime”, the Ombudsman said at a press conference.
He added that all these are enshrined by international conventions, the demands of which are also spread on Azerbaijan.