Ֆրանսիան, Չեխիան եւ Լեհաստանը կողմ են Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների ընդլայնմանը
Ֆրանսիայի ԱԳՆ Ժան Իվ Լը Դրիանն անվանել է վատ ազդանշան ռուս ընդդիմադիր Ալեքսեյ Նավալնիի ձերբակալումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նա տպավորված է «բողոքի ցույցերի հաջողությամբ» Ռուսաստանում: ԱԳ նախարարը համարում է, որ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները պետք է «իսկապես կյանքի կոչել», հաղորդում է News.am-ը:
«Ես համարում եմ, որ այդ ավտորիտար մոտեցումը շատ տագնապային է: Համարում եմ, որ անթույլատրելի է կասկածի ենթարկել օրենքի գերակայությունն այդ կոլեկտիվ եւ կանխարգելիչ ձերբակալություններով: Ես նաեւ կարծում եմ, որ տպավորիչ են Ռուսաստանի ամբողջ տարածքում բողոքի ցույցերի հաջողությունները»,-հայտարարել է նա France Inter.-ին տված հարցազրույցում: Լը Դրիանը կրկին կոչ է արել «լույս սփռել» Ալեքսեյ Նավալնիին թունավորելու հանգամանքների վրա:
Իր հերթին Չեխիան ԵՄ ԱԳՆ ղեկավարների խորհրդակցության ժամանակ երկուշաբթի կսատարի Ռուսաստանում այն անձանց դեմ պատժամիջոցների ցանկն ընդլայնելու առաջարկը, որոնք կապ ունեն Նավալնիին ձերբակալելու հետ, հայտարարել է հանրապետության ԱԳՆ Թոմաշ Պետրշիչեկը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
«Երկուշաբթի ԵՄ ԱԳ նախարարների խորհրդակցության ժամանակ Չեխիան կսատարի Ռուսաստանում անձանց դեմ պատժամիջոցների ցանկն ընդլայնելու առաջարկը, որոնք կապ ունեն Նավալնիին ձերբակալելու հետ: Նաեւ դա կդիտարկենք ԵՄ ներկայացուցիչների հետ երկկողմանի հարաբերություններում»,-ասել է չեխ նախարարը:
Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդը նույնպես կոչ է արել մեծացնել Ռուսաստանի պատժամիջոցներով ճնշումը եւ սահմանափակել ԵՄ-ում «Գազպրոմի» հնարավորությունները ԵՄ ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպման նախօրեին:
«Դա անելու միակ միջոցը (Ռուսաստանին ստիպել փոխել իր քաղաքականությունը – խմբ.) առանց ինքնաձիգների եւ ռումբերի՝ պատժամիջոցների օգնությամբ է: Ուստի մենք պատրաստ ենք մշակել կոնսենսուս այդ հարցի շուրջ»,-համարում է Լեհաստանի նախագահը:
Այդ առնչությամբ Լեհաստանի նախագահն առաջարկել է գործել «Գազպրոմին» ճնշելու միջոցով, առաջարկն արվել է «Հյուսիսային հոսք-2» գազատարի կառուցումը դադարեցնելու գաղափարը քննարկելու ֆոնին Նավալնիի իրավիճակի կապակցությամբ, ինչի մասին պնդում է նաեւ ԱՄՆ-ը:

French Foreign Minister Jean-Yves Le Drian has called the arrest of Russian opposition figure Alexei Navalny a bad signal. He is impressed by the "success of the protests" in Russia. The French FM believes that the sanctions against Russia should be "really implemented", news.am reports, citing Kommersant.
France, Czech Rep., Poland favor extending sanctions on Russia
STEPANAKERT, JANUARY 25, ARTSAKHPRESS: In an interview with France Inter, Le Drian again called for "shedding light" on the circumstances of Navalny's poisoning.
For its part, the Czech Republic also will support, during a meeting of EU foreign ministers on Monday, the proposal to expand the list of sanctions against people in Russia who are connection with the arrest of Navalny, stated the Czech FM Tomas Petricek, RIA Novosti reported.
"We will also consider it in bilateral relations with EU representatives," the Czech minister added.
Polish President Andrzej Duda also has called—on the eve of the EU foreign ministers' meeting—for pressuring Russia with sanctions and to limit the Russian Gazprom company’s opportunities in the EU.
"The only way to do that [to force Russia to change its policy] is to use sanctions without guns and bombs. Therefore, we are ready to work out a consensus on this issue," said the Polish president.
In this regard, Duda offered to act by putting pressure on Gazprom. The proposal was made in connection with the situation on Navalny amid discussing the idea of stopping the construction of the Nord Stream 2 natural gas pipeline, which is also claimed by the United States.