ՌԴ-ն համոզված է, որ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կկարգավորեն ԼՂ-ի շուրջ իրավիճակը. Լավրով
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը և Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը հատուկ ուշադրությամբ ուսումնասիրել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սերգեյ Լավրովը այս մասին նշել է հանդիպմանը հաջորդած ասուլիսին:
«Մենք հատուկ ուշադրությամբ ենք դիտարկել Լեռնային Ղարաբաղի իրադրությունը՝ հաշվի առնելով այն ջանքերը, որոնք ձեռնարկվել են Ռուսաստանի կողմից, որոնց շնորհիվ անցյալ տարվա նոյեմբերի 9-ին հնարավոր է եղել հասնել ամբողջությամբ կրակը դադարեցնելուն: Մենք նաեւ պատմեցինք այն պայմանավորվածությունների մասին, որոնք Մոսկվայում հունվարի 11-ին ընդունեցին Ռուսաստանի, Ադրբեջանի նախագահները և Հայաստանի վարչապետը, որտեղ խոսք էր գնում Հարավային Կովկասում բոլոր տնտեսական, տրանսպորտային եւ այլ կապերի ապաշրջափակման ուղղությամբ համագործակցության մասին` տարածաշրջանի երկրների եւ նրանց բոլոր հարեւանների մասնակցությամբ, ներառյալ Իրանի Իսլամական Հանրապետության: Եվ մենք համոզված ենք, որ այդ աշխատանքը թույլ կտա վերջնականապես կարգավորել իրավիճակի մնացած քաղաքական ասպեկտները Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ արդար հիմունքներով՝ ի շահ հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդների և, իհարկե, ի շահ նրանց բոլոր հարևանների»,- ասաց Լավրովը:

Russian Foreign Minister Sergei Lavrov and his Iranian counterpart Mohammad Javad Zarif have discussed in-detail the situation around Nagorno Karabakh during their talks in Moscow on January 26, the Russian FM informed at a press conference following their meeting.
Russia confident agreements reached will solve situation around Nagorno Karabakh, FM Lavrov says
STEPANAKERT, JANUARY 26, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “We have observed very attentively the situation in Nagorno Karabakh, taking into account the efforts which were made by Russia thanks to which it was possible to achieve the complete cessation of hostilities on November 9.
We have also told about the agreements which were reached in Moscow on January 11 by the Presidents of Russia, Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia, which related to the cooperation on unblocking all economic, transportation and other communications in the South Caucasus with the participation of the regional countries and all their neighbors, including the Islamic Republic of Iran.
And we are sure that this work will allow to completely solve the remaining political aspects of the situation around Nagorno Karabakh on fair bases, for the benefit of the Armenian and Azerbaijani peoples, and of course, for the benefit of all their neighbors”, the Russian FM said.