Հայաստանը միջպետական գանգատ է ներկայացրել ՄԻԵԴ ընդդեմ Ադրբեջանի
ՀՀ կառավարությունը փետրվարի 1-ին միջպետական գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ընդդեմ Ադրբեջանի` սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրան հաջորդող ժամանակահատվածում թույլ տրված կոնվենցիոն խախտումների համար:
ԻՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: նչպես տեղեկացրին ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից, մասնավորապես ՀՀ կառավարությունը պնդում է, որ Ադրբեջանը խախտել է Արցախի և ՀՀ-ի բնակչության կյանքի, խոշտանգումներից և անմարդկային վերաբերմունքից զերծ մնալու, անձեռնմխելիության, սեփականության, անձնական և ընտանեկան կյանքի, կրթության և մի շարք այլ իրավունքները:
Կառավարության կողմից գանգատին կից ներկայացվել են բազմաթիվ և ծավալուն ապացույցներ: Գանգատում, ի թիվս բազմաթիվ այլի, բարձրացված է նաև ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, Արցախի տեղահանված բնակչության, զոհված և վիրավորված քաղաքացիական անձանց, նրանց հարազատների, սեփականությունը կորցրածների, տեղական և միջազգային ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների իրավունքների պաշտպանության մի շարք հարցեր։
Այս Միջպետական գանգատը պետության անունից ընդդեմ Ադրբեջանի տարվող իրավական գործընթացի կարևորագույն քայլ է: Այս առումով հատկանշական է, որ այս գանգատը Եվրոպական դատարան ՀՀ-ի կողմից ներկայացվող առաջին միջպետական գանգատն է:
Առաջիկայում Եվրոպական դատարան են ուղարկվելու արդեն իսկ ներկայացված պահանջները հիմնավորող լրացուցիչ մեծածավալ ապացույցներ: Ինչպես մինչ օրս, այնպես էլ ապագայում ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը հանրությանը կծանուցի հետագա զարգացումների և ձեռնարկած քայլերի մասին:

Armenia submits Inter-State Application against Azerbaijan to European Court of Human Rights
On 1 February 2021 the Government of the Republic of Armenia submitted an Inter-State Application against Azerbaijan with the European Court of Human Rights claiming Convention violations during and in the aftermath of the war waged by Azerbaijan, the Office of Armenia’s Representative before the ECHR informs.
STEPANAKERT, FEBRUARY 2, ARTSAKHPRESS: In particular, the Armenian Government claims that Azerbaijan has violated the right to life, prohibition of torture and inhuman treatment, the right to liberty, the right to property, the right to personal and family life, the right to education, as well as a number of other Convention rights of the population of Artsakh and Armenia. Among other things, the Government raised the issues pertaining to the protection of the rights of prisoners of war; individual civilian captives; displaced people; deceased and wounded persons and their relatives; persons lost their property; local and international reporters, have been raised in the Application. A large amount of evidence has been submitted along with the Application.
“The Inter-State Application is an essential step of triggering an international legal mechanism by Armenia. It is also noteworthy that this Application is the first Inter-State Application submitted by Armenia at the ECHR.
We inform that the Government will provide the Court with a large number of evidence regarding the claims already submitted in due course. The Office of the Government Agent before the ECHR will provide information about the further developments of the case”, the statement says.