Ադրբեջանի իշխանության մարմինները շարունակում են ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները ոտնահարող արարքները. ՄԻՊ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդգծում է, որ Ադրբեջանի իշխանության մարմինները շարունակում են Հայաստանի սահմանային բնակիչների միջազգայնորեն ճանաչված իրավունքները ոտնահարող արարքները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի տարածած հայտարարությունը.
«Մասնավորապես, Հայաստանի Կապան քաղաքից Ճակատեն ու մի շարք այլ գյուղեր տանող, այսինքն՝ խաղաղ բնակավայրեր իրար կապող միջհամայնքային ճանապարհին ադրբեջանցի զինվորականները տեղադրել են «Բարի գալուստ Ադրբեջան» ադրբեջաներեն ու անգլերեն գրառումով ցուցանակ, ինչպես նաև ադրբեջանական դրոշներ:
Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանը հատկապես վերջին օրերին զայրույթի ու անհանգստության ահազանգեր է ստանում Կապան քաղաքի, ինչպես նաև Ճակատեն, Շիկահող, Սրաշեն, Ծավ, Ներքին Հանդ, Շիշկերտ գյուղերի բնակիչներից՝ կապված այդ ցուցանակի հետ: Նույնը վերաբերում է նաև դրոշների տեղադրմանը ճանապարհի այդ հատվածներում: Պաշտպանին անհրաժեշտ տեղեկություններ է ներկայացնել նաև Կապան համայնքի ղեկավարը:
Այդ բնակավայրերի բնակիչները ներկայացրել են ահազանգեր այն մասին են, որ Ադրբեջանի իշխանությունների այս քայլերը դիտավորություն ունի կոպտորեն ոտնահարելու իրենց ֆիզիկական անվտանգության ու հոգեկան անձեռնմխելիության, սեփականության և կենսական կարևորության մյուս իրավունքները, խախտում են երեխաների շահերը: Դրանք ցուցադրաբար թիրախավորում են խաղաղ բնակիչներին ու գրեթե ամենօրյա կրակոցների հետ միասին դա ավելի է մեծացնում լարվածությունը հայաստանյան այդ գյուղերում:
Այս ահազանգերից հետո Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի Սյունիքի մարզային ու կենտրոնական ստորաբաժանումներում անմիջապես նախաձեռնվել է մանրամասն ուսումնասիրություն: Տեղում կատարվել են դիտարկումներ, ինչպես նաև մի շարք քննարկումներ բնակիչների հետ:
Արդյունքում՝ Կապան համայնքի բնակիչների ու համայնքային մարմինների նշված ահազանգերը հաստատվել են:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանն Ադրբեջանի իշխանության մարմինների այս քայլերն անհրաժեշտ է համարում դիտարկել առնվազն հետևյալ գործոնների տեսանկյունից.
(1) Ադրբեջանում շարունակվում է կազմակերպված հայատյացության ու թշնամանքի քարոզի պետական քաղաքականությունը,
(2) Ադրբեջանի իշխանության բարձրագույն մարմինները հայ ժողովրդի մասին բացահայտորեն խոսում են էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության, ողջ հայ ժողովրդի արժանապատվությունը վիրավորող լեզվով,
(3) Ադրբեջանում հնչում են Հայաստանի դեմ նոր պատերազմի բացահայտ կոչեր, այդ թվում՝ երկրում հանրային ճանաչում ունեցող ու նույնիսկ իրավապաշտպան ներկայացող անձինք,
(4) ուղեկցվում է Հայաստանի Կապան համայնքի նշված գյուղերի անմիջական հարևանությամբ ադրբեջանական զինվորականներն արդեն մեկ ամսից ավելի է գրեթե ամեն օր արձակում են կրակոցներ փոքր ու խոշոր զինատեսակներից, այդ թվում՝ լինելով հարբած վիճակում, ինչպես դիտարկել են գյուղացիները,
(5) Կապան քաղաքից Ճակատեն գյուղ տանող ճանապարհին առկա են ադրբեջանական զինվորականներ՝ զինված մարդիկ,
(6) Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանների որոշման գործընթացը, որի շրջանակներում տեղադրվել են նման ցուցանակներ ու ադրբեջանական դրոշներ, հայտնվել են ադրբեջանական զինվորականներ, ընթանում է մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներով ու վտանգներով, հակասում է մարդու իրավունքների միջազգային համակարգի հիմքերին ու իրավունքերի գերակայությանը, հետևաբար՝ չունի իրավական ուժ,
(7) Ադրբեջանի զինված ուժերը հայկական կողմի զինվորականների ու քաղաքացիական անձանց նկատմամբ հատկապես 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում ու դրանից հետո կատարել են խոշտանգումներ, անմարդկային վերաբերմունք ու պատերազմական այլ հանցանքներ:
Ուստի, ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի զինվորականների նշված քայլերն արվել են ՀՀ սահմանային բնակավայրերի բնակիչների իրավունքները ոտնահարող, նրանց բացահայտ ահաբեկող եղանակով (առաջին հերթին` երեխաներ, կանայք): Այս վիճակը չի կարող որևէ կերպ նպաստել խաղաղությանը տարածաշրջանում, միայն առաջացնում է լարվածություն, ոտնահարում է խաղաղ բնակիչների միջազգայնորեն ճանաչված և ՀՀ Սահմանադրությամբ երաշխավորված իրավունքներն ու շահերը:
Այս փաստերի վերաբերյալ հաղորդումներ ուղարկվելու են միջազգային կառույցներին, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ-ին, ՄԱԿ-ին, ԵԽ-ին (անհրաժեշտ ապացույցներով): Առանձին հաղորդումներ կուղարկվեն նաև միջկառավարական կազմակերպությունների հատուկ մեխանիզմներին»:

Armenia Ombudsman: State policy of Armenophobia continues in Azerbaijan
The state policy of Armenophobia continues in Azerbaijan, Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan said in a statement on Tuesday.
STEPANAKERT, FEBRUARY 2, ARTSAKHPRESS: The full text of his statement is below.
"The Azerbaijani authorities continue to violate the internationally recognized rights of the border residents of Armenia (based on specific findings).
In particular, on the inter-community road leading from the Armenian city of Kapan to Chakaten and a number of other villages which connecting peaceful residential communities, the Azerbaijani military, on January 22, 2021 erected a sign with the words "Welcome to Azerbaijan" which was displayed in Azerbaijani and English, and leading up to it, with Azerbaijani flags.
The Human Rights Defender of Armenia has been receiving alarmed and anxious calls from the residents of Kapan, as well as the villages of Chakaten, Shikahogh, Srashen, Tsav, Nerkin Hand, Shishkert, and especially more so in recent days. These reactions are equally due to the placement of  flags on those sections of the road. The head of the community of Kapan has already provided the relevant information to the Defender.
The residents of these neighborhoods have issued alarms that these steps by the Azerbaijani authorities are deliberate and are aimed at grossly violating their physical security and emotional well-being, property and other vital rights, as well as violative of the health and welfare of the resident children.
By carrying out these demonstrative targeting of civilians, coupled with the practically daily shootings are undeniably exacerbating tensions in those Armenian villages.
Immediately after these alarms, a detailed study was initiated in the Syunik regional and central subdivisions of the Human Rights Defender's Office. Field observations were made, as well as a number of discussions were had with the residents. Consequently, the referenced alarms raised by those who reside in Kapan and by the community bodies there were all confirmed.
The Human Rights Defender of Armenia considers it necessary to consider these steps of the Azerbaijani authorities at least from the point of view of the following factors:
1) The state policy of organized hatred and enmity towards Armenians continues in Azerbaijan;
2) The highest authorities of Azerbaijan openly speak about the Armenian people in a language of ethnic cleansing and genocide, insulting the dignity of the entire Armenian people;
3) There are open calls for a new war against Armenia in Azerbaijan by not only public figures but even by human rights defenders in that country;
4) For more than a month now, the Azerbaijani military has been firing with small and large caliber weapons, at times while under the influence of alcohol or visibly drunk. This, as observed by the villagers in the immediate proximity of the mentioned villages of the Kapan in Armenia;
5) On the way from Kapan to Chakaten village, there are Azerbaijani soldiers, and other armed personnel;
6) As for the process of determining the borders of Armenia with Azerbaijan, within the framework of which such signs and flags were placed, it appears that the Azerbaijani soldiers are proceeding with gross violations and are endangering human life and rights, all of which contradicts the foundations of the international human rights system and the rule of law. Therefore, the outcome is not supported by law;
7) The Armed Forces of Azerbaijan have committed and continue to commit torture, inhumane treatment and other war crimes against the military and civilians of the Armenian side. This was especially so during the September-November 2020 war, but has continued hence.
Therefore, it is clear that the referenced measures of the Azerbaijani military were taken in a manner which violates the rights of the residents of Armenia’s border communities, by openly intimidating them (including children and women). This situation can not contribute to peace in the region in any way, but rather, it causes increased tensions, and violates the internationally recognized rights and interests of civilians as guaranteed by the Constitution of the Republic of Armenia.
Reports on these findings will be sent to international organizations, including the OSCE, the UN, and the Council of Europe (with the necessary supporting evidence). Separate reports will also be sent to special mechanisms of intergovernmental organizations."