ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն եւ գլխավոր ասամբլեան սկսել են հաջորդ գլխավոր քարտուղարի թեկնածուների ընտրության գործընթացը
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը եւ գլխավոր ասամբլեան սկսել են հաջորդ գլխավոր քարտուղարի թեկնածուների ընտրության գործընթացը. այդ պաշտոնն այժմ զբաղեցնում է Անտոնիո Գուտերեշը, ով հայտարարել է, որ առաջադրվելու է երկրորդ ժամկետի համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացնում է News.am-ը:
Պորտուգալիայի 71-ամյա նախկին վարչապետը լայն աջակցություն է վայելում Գլխավոր ասամբլեայում եւ Անվտանգության խորհրդում, այդ թվում առաջին հերթին` դրա հինգ մշտական ​​անդամների`  ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Չինաստանի, Ֆրանսիայի եւ Միացյալ Թագավորության կողմից:
Սակայն Գուտերեշը քննադատության է ենթարկվել մի քանի հասարակական կազմակերպությունների կողմից, որոնք պնդում են, որ նա բավարար ջանք չի գործադրում մարդու իրավունքների պաշտպանության համար ամբողջ աշխարհում:
«Թեկնածուները պետք է առաջնորդի եւ կառավարման ապացուցված ունակություններ, միջազգային հարաբերությունների մեծ փորձ եւ դիվանագիտական ​​ու հաղորդակցման ուժեղ հմտություններ ունենան»:
Առնվազն մեկ երկիր ցանկանում է, որպեսզի ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը կին ստանձնի. ՄԱԿ-ի անդամ 193 երկրներին ուղարկված եւ AFP-ի ստացված նամակում Հոնդուրասը խնդրել է կին թեկնածուներ առաջադրել: 1945 թվականին հիմնադրման պահից բոլոր գլխավոր քարտուղարները տղամարդ են եղել:
ՄԱԿ-ն ընտրության գործընթացը կսկսի մինչեւ մայիս կամ հունիս ամիսները` ոչ պաշտոնական կերպով խոսելով թեկնածուների հետ:

Security Council and UN General Assembly begin selection process for next Secretary-General
The Security Council and the UN General Assembly have begun the process of selecting the next Secretary-General, currently headed by Antonio Guterres. The latter has announced he will run for a second term, news.am reports.
STEPANAKERT, FEBRUARY 5, ARTSAKHPRESS: The 71-year-old former Portuguese prime minister enjoys widespread support in the General Assembly and the Security Council, including primarily from its five permanent members - the United States, Russia, China, France, and the United Kingdom.
However, Guterres has been slammed by several non-governmental groups claiming that he is not doing enough to protect human rights around the world.
Applicants must have proven leadership and management skills, extensive experience in international relations, and strong diplomatic and communication skills.
At least one country wants a woman to take the post of UN Secretary-General. In a letter sent to 193 UN member states and received by AFP, Honduras requested the nomination of women candidates. Since its founding in 1945, every secretary-general has been a male.