ՌԴ֊ն պատրաստ է համավարակի հաղթահարման հարցում աջակցել գործընկերներին. Միշուստին
ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինն անհրաժեշտ է համարում ձեռնարկել հավելյալ քայլեր, որպեսզի կանխվի կորոնավիրուսի տարածումը, ինչպես նաև ստեղծվեն բարենպաստ պայմաններ միության ներսում անվտանգ ուղևորափոխադրումների համար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալմաթի քաղաքից, այս մասին ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը նշեց ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստում։
«Նախորդ տարին դյուրին չէր ԵԱՏՄ անդամ պետությունների համար։ Կորոնավիրուսի դեմ պայքարը շարունակում է մեր համագործակցության կարևոր ուղղություններից մնալ։ Ակնհայտ է, որ վճռորոշ գործոն կլինի պատվաստման համար հնարավորությունների ստեղծումը։
Ինչպես գիտեք Ռուսաստանում արդեն երկու պատվաստանյութ գրանցված է, սպասվում է երրորդի գրանցումը, և ՌԴ նախագահի որոշմամբ սկսվել է մասսայական անվճար պատվաստման գործընթաց։ Մենք պատրաստ ենք մեր գործընկերներին այս հարցում ցուցաբերել ամբողջ անհրաժեշտ աջակցությունը և կիսվել մեր փորձով»,֊ասաց ՌԴ վարչապետը։
Նրա խոսքով, անհրաժեշտ է նաև այլ քայլեր ձեռնարկել ոչ միայն վարակի տարածումը կանխելու, այլև միության ներսում անվտանգ ուղևորափոխադրումների համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու համար։ Որպես պիլոտային ծրագիր գործարկվել է «Ճամփորդում եմ առանց Covid 19- ի» ծրագիրը։ ՌԴ վարչապետի խոսքով, այդ ծրագրով աշխատում են Հայաստանը, Բելառուսն ու Ռուսաստանը, սակայն նա հույս հայտնեց, որ այդ երկրների ցանկը կընդլայնվի։  Դա հնարավորություն կտա մարդկանց ազատ տեղաշարժվել, մեկնել ճանապարհորդության կամ աշխատանքի նպատակով։

Russia ready to assist partners in overcoming COVID-19, PM says at EAEU meeting
Russian Prime Minister Mikhail Mishustin says additional steps should be taken to prevent the spread of coronavirus, as well as create favorable conditions for safe passenger transportations within the Eurasian Economic Union (EAEU).
STEPANAKERT, FEBRUARY 5, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “The previous year was not easy for the EAEU member states. The fight against coronavirus remains one of the key directions of our cooperation. It’s obvious that the creation of opportunities for vaccination would be a decisive factor. As you know, two vaccines are already registered in Russia, the registration of the third is expected, and according to the decision of the Russian President, a massive vaccination process has started. We are ready to provide our partners with the whole necessary support on this matter and share our experience”, the Russian PM said at the session of the Eurasian Intergovernmental Council in Almaty, Kazakhstan.
“I Am Travelling Without COVID-19” pilot project has launched. The Russian PM said Armenia, Belarus and Russia are using this project, but he expressed hope that the list of the countries will expand. He added that this will allow people to move freely and travel.