Գերմանիան ԼՂ խնդրի կարգավորման հարցում աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը. դեսպան Բանցհաֆի հարցազրույցը
Պատերազմի հետևանքով գերեվարված անձանց վերադարձի հարցը պետք է լուծվի՝ հավատարիմ մնալով միջազգային հումանիտար իրավունքին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տված բացառիկ հարցազրույցում ասել է Հայաստանում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Միխայել Յոհաննես Բանցհաֆը՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, որ Ադրբեջանն արհեստականորեն ձգձգում է հայ գերիների վերադարձի գործընթացը:
- Արցախի նկատմամբ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից մինչև նոյեմբերի 10-ն Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմից հետո դեռևս բաց է մնում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը: Ինչպե՞ս և ի՞նչ ձևաչափով է Գերմանիան տեսնում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցի լուծումը: Ինչպե՞ս է Գերմանիան մեկնաբանում պնդումներն այն մասին, թե Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը լուծված է:
- Գերմանիան լիարժեքորեն կիսում է տեսակետն այն մասին, որ պատերազմական գործողությունների դադարեցումը միայն առաջին քայլն է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն ավարտելու ճանապարհին: Պետք է վերաթարմացվեն ջանքերը՝ հանուն հակամարտության բանակցային, խաղաղ, համապարփակ և կայուն կարգավորման, այդ թվում և՝ ԼՂ կարգավիճակի առնչությամբ: Գերմանիան խնդրի երկարատև լուծման որոնման հարցում լիարժեքորեն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին՝ համանախագահների ղեկավարությամբ:
-  Պատերազմի ավարտից հետո Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների միջև ստորագրված հայտարարությունում անդրադարձ է կատարվում նաև ռազմագերիների և գերիների վերադարձի հարցին: Հակամարտության երկու կողմերը նշել են, որ փոխանակումն իրականացվելու է «բոլորը բոլորի դիմաց» ձևաչափով, սակայն Ադրբեջանն արհեստականորեն ձգձգում է գերիների վերադարձի գործընթացը: Միջազգային հանրությունն ի՞նչ քայլեր կարող է ձեռնարկել այս հարցի շուտափույթ լուծման համար:
- Միջազգային հանրությունը պետք է հիշեցնի, որ ռազմագերիների վերադարձը մարդասիրական հարց է, որը պետք է իրականացվի՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի լիակատար հարգմամբ: Ես իսկապես հուսով եմ, որ մոտ ապագայում հետագա առաջընթաց կգրանցվի: Կարեկցում եմ բոլոր ընտանիքներին, որոնք աճող անհամբերությամբ սպասում են, թե երբ են գրկելու իրենց սիրելիներին:
- Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը բախվել է հումանիտար լուրջ խնդիրների, ավերվել են բազմաթիվ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, կիրառվել արգելված զինատեսակներ՝ տարածաշրջանը կանգնեցնելով հումանիտար աղետի եզրին: Ի՞նչ քայլեր պետք է ձեռնարկի միջազգային հանրությունը, այդ թվում և Գերմանիան, Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության հումանիտար խնդիրները թեթևացնելու ուղղությամբ:
- Վերջին ռազմական գործողությունների հետևանքով տուժած անձանց մարդասիրական աջակցություն տրամադրելը դոնորների միջազգային հանրության օրակարգի առաջնահերթություններից է: Գերմանիան իր հերթին աջակցում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին: Միևնույն ժամանակ, Գերմանիան այս հարցում սատարում է Գերմանական կարմիր խաչի և Հայկական կարմիր խաչի համագործակցությանը: Դեռևս շարունակում է չլուծված մնալ Լեռնային Ղարաբաղ մուտք գործելու հարցը, ուստի մարդասիրական օգնության ամբողջ ազդեցությունը դեռևս չի երևում: Խիստ անհրաժեշտ է, որ այս հարցը հրատապ կերպով լուծում ստանա:

Germany supports OSCE MG Co-Chairmanship on settlement of NK conflict: Ambassador’s interview
The return of prisoners of war is a humanitarian issue which has to be settled under full respect of international humanitarian law.
STEPANAKERT, FEBRUARY 16, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Ambassador of Germany to Armenia Michael Johannes Banzhaf said in an exclusive interview to Armenpress, commenting on the observation according to which Azerbaijan is artificially delaying the process of the return of Armenian POWs.
- In the aftermath of the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh, which lasted from September 27 to November 10, the issue of the status of Artsakh is not clarified yet. How does Germany consider the settlement of the issue of the status of Artsakh? What’s Germany’s comment on the statements claiming that Nagorno Karabakh conflict is solved?
Germany fully shares the view that the cessation of hostilities is only a first step to end the Nagorno Karabakh conflict. Efforts must be renewed for a negotiated, peaceful, comprehensive and sustainable settlement of the conflict, including on the status of NK. Germany fully supports the OSCE Minsk Group led by its Co-Chairs to find a long-lasting solution.
- The statement signed by the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia on the cessation of hostilities referred to the issue of the return of prisoners of war and captured civilians as well. Both conflicting sides have stated that the exchange will be carried out on the “all for all” principle, however, Azerbaijan is artificially delaying the return of prisoners of war. What kind of steps can the international community undertake to urgently resolve this issue?
- The international community should recall that the return of prisoners of war is a humanitarian issue which has to be settled under full respect of international humanitarian law. I do hope that further progress will be made in the next future. My sympathy is with all families waiting with growing impatience to embrace their beloved ones.
- As a result of the war unleashed by Azerbaijan, the people of Artsakh encountered serious humanitarian issues, many civilian infrastructures were destroyed, and prohibited weapons were used, putting the region on the brink of a humanitarian catastrophe. What kind of steps should the international community undertake, including Germany, to relieve the humanitarian issues of the civilians of Artsakh?
- Providing humanitarian aid to all those who suffered from the recent military hostilities is high on the agenda of the international donor community. Germany for its part is supporting the International Committee of the Red Cross. Germany is also supporting the cooperation of the German Red Cross with the Armenian Red Cross in this regard. The problem of access to Nagorno Karabakh is still unsolved and so humanitarian aid prevented from unfolding its full effect. A speedy settlement of this issue is urgently needed.