Ադրբեջանական զինվորականների ցանկացած կրակոց պետք է դիտվի որպես գյուղի ուղղությամբ արձակված ու կանոնավոր կրակոց․ ՀՀ ՄԻՊ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտարարություն է տարածել, որով անդրադարձել է վերջին օրերին հրապարակումներին, թե Սյունիքի մարզի սահմանամերձ գյուղերի հարևանությամբ ադրբեջանական զինվորականների կրակոցներն անկանոն են կամ նրանք պարզապես օոդ են կրակում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ներկայացնում ենք Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի տարածած հայտարարությունը․
«Վերջին օրերին արվում են հրապարակումներ, թե Սյունիքի մարզի սահմանային գյուղերի հարևանությամբ ադրբեջանական զինվորականների կրակոցներն անկանոն են կամ նրանք պարզապես օդ են կրակում: Տպավորություն կարող է ստեղծվել, թե այս կերպ մեղմվում է կրակոցների վտանգը:
1) Իսկ ինչպե՞ս պետք է որոշվի՝ որոնք են ադրբեջանական անկանոն կրակոցները և ինչո՞վ են դրանք տարբերվում կանոնավոր կրակոցներից: Ասենք, 10 րոպեում 5 կրակոցն է կանոնավոր, թե 10 կրակոցը 5 րոպեում:
2) Կամ ո՞նց է գյուղացին որոշելու, թե ադրբեջանական զինված ծառայողը որ կրակոցն է օդ արձակում և որը գյուղի ուղղությամբ. եթե գյուղացին ենթադրի, որ կրակոցն օդ էր արված, ուրեմն ինչ է՝ ինքն արդեն կարող է հանգի՞ստ լինել: Իսկ ի՞նչ կապ ունի՝ կրակոցն օդ էր արված, թե գյուղի ուղղությամբ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի նշաձողը հստակ է՝ անգամ մեկ կրակոցն է խաթարում գյուղացու անդորրն ու խաղաղ կյանքը, վտանգում գյուղացու ու նրա երեխայի կյանքն ու առողջությունը, զրկում գյուղացուն իրեն պատկանող հողամասը մշակելու ու այլ սեփականությունից օգտվելու հնարավորությունից: Կանխավարկածն էլ այն է, որ ադրբեջանական զինվորականների ցանկացած կրակոց պետք է դիտվի՝ որպես գյուղի ուղղությամբ արձակված ու կանոնավոր (պարբերական լինելու իմաստով) կրակոց:
Արդեն հաստատված փաստ է, որ փոքր ու խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից ադրբեջանական կրակոցները հայաստանյան գյուղերի անմիջական հարևանությամբ պարբերական են, արվում են նույնիսկ 1 կմ-ից էլ քիչ հեռավորությունից՝ թե՛ դեպի օդ, թե՛ հենց գյուղերի ուղղությամբ: Ադրբեջանական զինծառայողներն էլ են հստակ գիտակցում, որ իրենց կրակոցները պարզ լսվում են գյուղերում, անհանգստություն են պատճառում խաղաղ բնակիչներին ու առաջին հերթին՝ երեխաներին, խաթարում են նրանց անդորրն ու խաղաղ կյանքը:
Հետևաբար, ադրբեջանական զինված ծառայողների առկայությունն առհասարակ Սյունիքի մարզի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ կամ մարզի համայնքներն իրար միավորող ճանապարհներին, նրանց ցանկացած տեղաշարժ այդ ճանապարհներով ոտնահարում է Սյունիքի խաղաղ բնակիչների Սահմանադրությամբ և միջազգայնորեն երաշխավորված իրավունքները, սպառնալիք է նրանց անդորրի ու խաղաղության համար»:

Any shooting by Azerbaijani military should be seen as a regular shooting – Armenia Ombudsman
Ombudsman of Armenia Arman Tatoyan has made a statement, commenting on the recent reports according to which the shots fired by the Azerbaijani military near the border villages of Syunik province are irregular or that they are simply firing in the air.
STEPANAKERT, FEBRUARY 19, ARTSAKHPRESS:  “In recent days, there have been reports that the shots fired by the Azerbaijani military near the border villages of Syunik province are irregular or that they are simply firing in the air. An impression may be borne that by so doing the dangers and risks to life associated with such shootings are therefore minimized.
1) Such a supposition raises a query of how do we determine what constitutes irregular shootings by Azerbaijanis, and how do they differ from regular shootings? For example, are 5 shots in 10 minutes are to be considered irregular shootings, but 10 shots in 5 minutes ought to be considered regular shootings?
2) Or, how will the villager decide which shot the Azerbaijani armed serviceman fires is in the direction of the village? If the villager assumes that the shot was fired in the air, then what? Can he then be expected to remain calm? What does it matter if the shot was fired in the air or in the direction of the village?
The goal of the Republic of Armenia Human Rights Defender is clear: even a single shot fired disturbs the peace and quiet life of the villager, endangers the life and health of the villager and his or her child, deprives the villager of the opportunity to cultivate his/her land and the use of his/her property. The presumption is that any shooting by the Azerbaijani military should be seen as a regular shooting and thus, in the sense of being a regular shooting, such shootings must therefore officially be recorded as shootings in the direction of the village.
It is already a well-established fact that Azerbaijanis are regularly firing from small and large-caliber weapons in the immediate vicinity of Armenian villages, even from less than 1 km away, both in the air and in the direction of the villages. The Azerbaijani servicemen are well aware that their shots are clearly heard in the villages, are disturbing to the civilians and, foremost among them, the shots fired are disturbing to the children and violative of the overall peaceful life of the villagers.
Consequently, the presence of Azerbaijani armed servicemen in general, and particularly in the immediate vicinity of the villages of the Syunik province or on the roads connecting the communities of the province, and any movement by them by such ways and means violates Armenia’s Constitution, internationally guaranteed rights of the peaceful inhabitants of Syunik, and is a threat to their peace and tranquility”, the statement says.