Բայդենը հետ է կանչել Իրանի նկատմամբ ՄԱԿ-ի պատժամիջոցների վերականգնման Թրամփ առաջարկը
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը չեղյալ է հայտարարել նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Իրանի դեմ ՄԱԿ-ի կողմից պատժամիջոցների վերականգնումը, հայտարարություն, որը կարող է օգնել Վաշինգտոնին շարժվել դեպի 2015-ի միջուկային համաձայնագիր, որից դուրս էր եկել Թրամփը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին գրում է «Voice of America»-ն։
ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնակատար Ռիչարդ Միլսը Նախագահ Ջո Բայդենի անունից նամակ է ուղարկել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին այն մասին, որ ԱՄՆ-ն «այսպիսով հետ է վերցնում» Թրամփի վարչակազմի երեք նամակները, որոնցով ԱՄՆ-ը ցանկանում էր վերականգնել Թեհրանի նկատմամբ ՄԱԿ-ի կողմից պատժամիջոցները:
Նշվում է, որ Թրամփը դուրս բերեց ԱՄՆ-ին համաձայնագրից, որը հայտնի է որպես Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագիր կամ JCPOA, 2018-ին՝ Իրանին մեղադրելով լուրջ խախտումների մեջ:
Բայդենը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը ցանկանում է միանալ համաձայնագրին, իսկ Պետդեպարտամենտը հինգշաբթի օրը ասաց, որ ԱՄՆ-ն ընդունելու է Եվրամիության հրավերը`մասնակցելու համաձայնագրի մասնակիցների հանդիպմանը` Բրիտանիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Ռուսաստան, Չինաստան և Իրանը:

Joe Biden withdraws Trump's restoration of UN sanctions on Iran
The Biden administration on Thursday rescinded former president Donald Trump’s restoration of U.N. sanctions on Iran, an announcement that could help Washington move toward rejoining the 2015 nuclear agreement aimed at reining in the Islamic Republic’s nuclear program, AP reported.
STEPANAKERT, FEBRUARY 19, ARTSAKHPRESS: Acting U.S. Ambassador Richard Mills sent a letter to the U.N. Security Council on behalf of President Joe Biden saying the United States “hereby withdraws” three letters from the Trump administration culminating in its Sept. 19 announcement that the United States had re-imposed U.N. sanctions on Tehran.
Mills said in the letter obtained by The Associated Press that sanctions measures terminated in the 2015 council resolution endorsing the nuclear deal with six major powers, but restored by Trump in September, “remain terminated.”
Trump pulled the United States out of the agreement, known as the Joint Comprehensive Plan of Action, or JCPOA, in 2018, accusing Iran of serious violations.
Biden has said the United States wants to rejoin the pact and the State Department said Thursday the U.S. would accept an invitation from the European Union to attend a meeting of the participants in the original agreement -- Britain, France, Germany, Russia, China and Iran.