«Հրատապ օգնություն ԼՂ-ից տեղահանված ընտանիքներին» ծրագրի շրջանակում 150 ընտանիք աջակցություն կստանա
Եվրոպական միության (ԵՄ) կողմից ֆինանսավորվող և «Հայաստանի մանուկներ» բարեգործական հիմնադրամի (ՔՈԱՖ) կողմից իրականացվող «Հրատապ օգնություն Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված ընտանիքներին» ծրագրի շրջանակում 150 ընտանիք կստանա աջակցություն։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Ծրագրի արդյունքում, որի արժեքը կազմում է 60․000 եվրո, Արագածոտնի, Արմավիրի, Լոռու, Շիրակի և Տավուշի մարզերի՝ ՔՈԱՖ-ի շահառու համայնքներում ապաստանած 150 տեղահանված ընտանիքների կտրամադրվեն առաջին անհրաժեշտության փաթեթներ, որ ներառում են սնունդ, հիգիենայի և բժշկական պարագաներ, ձմեռային հագուստ, իսկ 450 երեխա կստանա գրենական պիտույքներ։
Հայաստանում Լիտվայի Հանրապետության դեսպանատան ֆինանսական ներդրման շնորհիվ ևս 35 երեխայի կտրամադրվեն պլանշետներ, իսկ 70 երեխա էլ կստանա գրենական պիտույքներով լի դպրոցական պայուսակներ։ 150 ընտանիքների կմատուցվեն նաև սոցիալ-հոգեբանական, առողջապահական, իսկ երեխաներին՝ նաև լոգոպեդական ծառայություններ։
Փետրվարի 11-ին ՀՀ-ում Եվրոպական միության դեսպան Անդրեա Վիկտորինը և ՀՀ-ում Լիտվայի Հանրապետության դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեն այցելեցին ՔՈԱՖ-ի երևանյան գրասենյակ, որտեղ և պատրաստվում էին փաթեթները, որոնք կբաշխվեն շահառու ընտանիքներին մինչ 2021թ․ փետրվարի վերջ։ «Մենք շատ արժևորում ենք Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության հետ այս ինքնատիպ համագործակցությունը։ Առաջին անգամը չէ, որ համատեղ ջանքերով ճգնաժամի ենք արձագանքում։ ՔՈՎԻԴ-19-ի համավարակի դեմ պայքարում մեր շահառուներին սատարելու շուրջ արդյունավետ համագործակցությունից հետո այս անգամ էլ կանգնած ենք արցախցի մեր հայրենակիցների կողքին, որոնք ապաստան են գտել ՔՈԱՖ-ի շահառու համայնքներում»,- ընդգծեց ՔՈԱՖ-ի գլխավոր տնօրեն Կորյուն Խաչատուրյանը։
«Արագ արձագանքման մեխանիզմի շրջանակներում սա Եվրոպական միության երկրորդ համագործակցությունն է ՔՈԱՖ-ի հետ։ Հուսով եմ, որ մեզ հաջողվում է թեթևացնել բարդ իրավիճակում հայտնված մարդկանց վիճակը, որոնք կորցրել են իրենց տները կամ որևէ կերպ տուժել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունից։ Ինչպես միշտ, մեզ համար հաճելի է համագործակցել ՔՈԱՖ-ի հետ՝ օգնելու բոլոր նրանց, ովքեր դրա կարիքն ամենաշատն ունեն»,- նշեց ՀՀ-ում Եվրոպական միության դեսպան Անդրեա Վիկտորինը։
Ծրագրի վերջնական նպատակն է արձագանքել տեղահանված ընտանիքների առաջնային ու անհետաձգելի կարիքներին, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության լիազորված մարմինների հետ կիսվել այդօրինակ ընտանիքների հետագա կարիքների բավարարման շուրջ առաջարկություններով։ Ծրագիրն իրականացվում է՝ համագործակցելով ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հետ, և համակարգվում է մարզպետարանների ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ համատեղ՝ նույնականացնելու Արցախից տեղահանված թիրախային ընտանիքներին և բացառելու դեպքերը, երբ միևնույն ընտանիքը կօգտվի աջակցությունից մի քանի անգամ։

150 families will receive assistance within the framework of the program "Emergency Assistance to Displaced Families from Nagorno Karabakh"
150 families will receive assistance within the framework of the "Emergency Assistance to Displaced Families from Nagorno Karabakh" program funded by the European Union (EU) and carried out by ''Children of Armenia'' Charitable Foundation (COAF).
150 families will receive assistance within the framework of the program
STEPANAKERT, FEBRUARY 19, ARTSAKHPRESS:  As a result of the project, which costs 60,000 euros, 150 displaced families sheltered in COAF beneficiary communities of Aragatsotn, Armavir, Lori, Shirak and Tavush marzes will be provided with essential packages including food, hygiene and medical supplies and winter clothes; 450 children will receive stationery.
Thanks to the financial investment of the Embassy of the Republic of Lithuania in Armenia, 35  children will be provided with tablets, and 70 children will receive school bags full of stationery. 150 families will be provided with social-psychological and health services, and children with speech therapy service.
On February 11, the Ambassador of the European Union to the Republic of Armenia Andrea Victorin and the Ambassador of the Republic of Lithuania to the Republic of Armenia Inga Stanytė-Toločkienė  visited the Yerevan office of COAF, where  the packages were being prepared to be distributed to beneficiary families by 2021.
''We highly value this unique cooperation with the EU delegation in Armenia. It is not the first time that we respond to the crisis with joint efforts. After effective cooperation in supporting our beneficiaries in the fight against the COVID-19 epidemic, this time we stand by our compatriots in Artsakh," said Korioun Khatchadourian, General Director of COAF.
"This is the second cooperation of the European Union with COAF as part of the rapid response mechanism. I hope that we manage to alleviate the situation of people in a difficult situation who have lost their homes or somehow suffered from the Nagorno-Karabakh conflict. As always, it is a pleasure for us to cooperate with COAF , ”said Andrea Victorin, EU Ambassador to Armenia.
The ultimate goal of the project is to respond to the primary and urgent needs of displaced families. The program is implemented in cooperation with the Ministry of Labor and Social Affairs of the Republic of Armenia and is coordinated with the regional administrations and local self-government bodies in order to identify target families displaced from Artsakh and to exclude cases when the same family will receive assistance several times.