ԱՄՆ-ն ցանկանում է Հունաստանում ընդլայնել իր ռազմական ներկայությունը․ ԶԼՄ-ներ
ԱՄՆ-ն առաջարկում է Հունաստանի հետ նոր պաշտպանական համաձայնագրում ներառել երկրի մի քանի տասնյակ ռազմական օբյեկտներում ամերիկացի զինվորականների տեղակայման դրույթը, և համաձայնագիրն ամեն տարի թարմացնելու փոխարեն, թարմացնել հինգ տարին մեկ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է Tert.am-ը, որ դա կլինի երեք տարվա ընթացքում փոխադարձ պաշտպանական համագործակցության երկրորդ նորացված համաձայնագիրը։
Համաձայնագիրը նախատեսում է ամերիկյան բազայի ընդլայնում, Միացյալ Նահանգներին Ստեֆանովիկիո, Լարիսա և Ալեքսանդրուպոլիս բազաների ենթակառուցվածքի տրամադրում, ինչպես նաև Հունաստանի հետ համաձայնեցմամբ նրա տարածքում ցանկացած ռազմական օբյեկտ օգտագործելու հնարավորություն:
Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասը, 2020 թվականի հոկտեմբերին ելույթ ունենալով խորհրդարանում, հայտնել էր, որ Հունաստանը մտադիր է ընդլայնել ԱՄՆ-ի հետ պաշտպանական համաձայնագիրը կամ նոր համաձայնագիր ստորագրել:
Օրերս կայացած ճեպազրույցի ժամանակ Հունաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդրոս Պապաիոաննան հաստատել է այդ ուղղությամբ տարվող բանակացությունները: Նրա խոսքով՝ համաձայնագիրը նախատեսվում է ստորագրել աշնանը։
«Ամերիկյան կողմը հիմնականում երկու բան է պահանջում. ա) համաձայնագրի ժամանակավոր երկարաձգում, օրինակ՝ հինգ տարի ժամկետով (որպեսզի այն ամեն տարի չթարմացվի), բ) տեղակայման նոր վայրերի ավելացում, որտեղ կարող են տեղակայվել ամերիկյան ուժերը»,- գրում է թերթը:

US intensifying plans to move military assets from Incirlik to Greece
The US is exploring plans to relocate some of its important assets from the Incirlik air base in Turkey to Greece, Arab News reports.
STEPANAKERT, FEBRUARY 22, ARTSAKHPRESS: Secretary of State Mike Pompeo will discuss such proposals on his visit to Souda Bay, a US naval facility on the northern shores of the Geek island of Crete.
The chairman of the Senate Foreign Relations Subcommittee for Europe, Wisconsin Sen. Ron Jonson, had already mentioned earlier in September that the US is considering Souda Bay as an alternative to Incirlik.
Jonson told the Washington Examiner that Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s “disturbing” foreign policy has spurred American officials to intensify preparations to withdraw from Incirlik.
“It’s very concerning, which is one of the reasons (we) certainly are improving our military cooperation with Greece ... beefing up our presence in Souda Bay, because our presence, quite honestly, in Turkey is certainly threatened,” said Jonson.
Pompeo’s visit to Greece, the second to the region this month, comes as tensions in the eastern Mediterranean are at an all-time high between Greece and Cyprus on the one hand, and Turkey on the other.
Last year, Ankara signed a maritime accord with Libya’s Government of National Accord and sent its vessels, accompanied by the military, to begin gas exploration operations in areas of the Mediterranean that Greece considers part of its economic zone.