Իտալական Վերոնան իր համերաշխությունն է հայտնել Արցախի բնակչությանը
Իտալական Վերոնայի քաղաքային խորհուրդը միաձայն իր համերաշխությունն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը և ընդունված որոշմամբ՝ կոչ արել քաղաքապետին իտալական կառույցներից պահանջել ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Անցնող ամիսների ընթացքում Արցախի խաղաղ բնակչությունը դարձել էր զոհը սարսափելի զինված հակամարտության, որն իրականացվում էր Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից՝ թուրքական բանակի և ջիհադիստ վարձկանների աջակցությամբ»,- նշել է քաղաքային խորհրդում ներկայացված նախագիծն առաջինը ստորագրած Ալբերտո Զելգերը՝ ընդգծելով, որ եկել է ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը կյանքի կոչելու ժամանակը:
Նախագիծը ստորագրած քաղաքային խորհրդի մեկ այլ անդամ՝ Վիտո Կոմենչինին նկատել է, որ Էրդողանի քաղաքականությունը լուրջ ապակայունացնող գործոն է դարձել տարածաշրջանում: «Այսօր՝ գրեթե մեկ դար անց հայ ժողովրդի դեմ իրականացված հանցանքներից, որոնք չափազանց երկար մնացին անտեսված Արևմտյան պետությունների կողմից, նոր բռնություններ կիրառվեցին, որոնք պետք է ուղղակիորեն դատապարտման արժանանան»,- ասել է նա:
Նախագծով առաջարկվում է նաև Վենետոյի շրջանում առաջ մղել նախագծեր, որոնք թույլ կտան ավելի մանրամասն ու հանգամանալից, այդ թվում և կրթության նախարարության աջակցությամբ ու դպրոցների ներգրավմամբ, ուսումնասիրել հայ ժողովրդի հետ տեղի ունեցած իրադարձությունները:

City of Verona expresses solidarity to people of Artsakh
The city council of the Italian city of Verona (Veneto Region) has unanimously expressed solidarity to the people of Artsakh and called on the Mayor to demand from Italian structures to officially recognize the independence of Artsakh.
STEPANAKERT, FEBRUARY 22, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “During the past months the peaceful population of Nagorno Karabakh became the victim of a horrendous armed conflict carried out by the Azerbaijani armed forces with support of the Turkish army and jihadist mercenaries,” said councilmember Alberto Zelger, one of the first to have signed the bill. Zelger stressed that the time has come to fulfill the right to self-determination of the people.
Another signatory, councilmember Vito Comencini, mentioned that Turkish president Recep Tayyip Erdogan’s policy has become a serious destabilizing factor in the region.  He noted that a century after the Armenian Genocide, “new violence” was committed against the Armenian people. Comencini called for condemning the violence.
The bill also recommends introducing programs in cooperation with the education ministry and schools in Veneto that would enable comprehensive and detailed studies of the events that happened to the Armenian people.