Արցախի տարածքների մի մասի զավթումը չի կարող համարվել հակամարտության կարգավորում. ՀՀ ԱԳ նախարար
Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ ուժի կիրառման հետևանքները և Արցախի տարածքների մի մասի զավթումը չեն կարող համարվել հակամարտության կարգավորում. միայն քաղաքական բանակցված կարգավորումը, որը կհարգի բոլորի իրավունքները և կորոշի Արցախի վերջնական կարգավիճակը, կարող է համարվել հակամարտության վերջակետը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը՝ ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում՝  Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման ներկա մարտահրավերները հետպատերազմյան Հայաստանում խորագրով քննարկմանը:
Նախարարը նախ նշեց, որ 44-օրյա պատերազմից հետո Հարավային Կովկասում տեղի է ունենում թե տարածաշրջանային, թե խոշոր դերակատարների ուժերի, ազդեցությունների վերադասավորում: Սակայն դեռևս վաղ է ամբողջական գնահատական տալ հաստատվող իրողություններին և մարտահրավերներին: «Այդուհանդերձ կարելի է արձանագրել, որ տարածաշրջանում հրադադարի պահպանման, անվտանգության ապահովման և հումանիտար արդի հարցերի լուծման տեսանկյունից առանցքային դերակատարում է ստանձնել Ռուսաստանի Դաշնությունը: Ակնհայտորեն ավելացել են նաև Թուրքիայի հավակնությունները տարածաշրջանային գործընթացներում»,-ասաց նախարարը:
Նա շեշտեց, որ տարածաշրջանում հայ ժողովրդի համապարփակ անվտանգության ապահովումը եղել է և մնում է ՀՀ արտաքին քաղաքականության առանցքային ուղղությունը: «Ղարաբաղյան հակամարտության չլուծվածությունը շարունակում է մնալ տարածաշրջանային առանցքային մարտահրավերներից մեկը: Թուրքիայի աջակցությամբ և անմիջական մասնակցությամբ՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ ուժի կիրառման հետևանքները և Արցախի տարածքների մի մասի զավթումը չեն կարող համարվել հակամարտության կարգավորում: Միայն քաղաքական բանակցված կարգավորումը, որը կհարգի բոլորի իրավունքները և կորոշի Արցախի վերջնական կարգավիճակը, կարող է համարվել հակամարտության վերջակետը»,-ասաց Այվազյանը:
Նախարարը շեշտեց, որ հայկական կողմը հանձնառու է կարգավորման գործընթացի վերսկսմանը, սակայն նախևառաջ պետք է ձևավորվի խաղաղությանը նպաստող միջավայր, իսկ դրա նախադրյալներն ադրբեջանական կողմից դեռևս նկատելի չեն: Դա է վկայում ադրբեջանական կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հումանիտար հատվածի չկատարումը, որը մասնավորապես արտահայտվում է գերիների հայրենադարձման ուղղությամբ խոչընդոտների հարուցմամբ: «Միևնույն ժամանակ մեր դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ՝ Մինսկի խմբի համանախագահությունը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման՝ միակ միջազգայնորեն ճանաչված ձևաչափն է, և մենք շարունակելու ենք սատարել այդ ձևաչափը: Տարածաշրջանում մենք ակնկալում ենք տեսնել ուժեղ համանախագահություն, որը առաջին հերթին կկարողանա ապահովել իր մանդատի բովանդակությունը, մասնավորապես խաղաղ գործընթացի առաջմղումը»,-ասաց Այվազյանը:

Occupation of some of territories of Artsakh cannot be considered settlement of conflict– Armenia FM
The consequences of Azerbaijan’s use of force against Artsakh and occupation of some of the territories of Artsakh cannot be considered a settlement to the conflict: only the political negotiated settlement, which will respect all rights and will determine the final status of Artsakh, can be considered as the final point of the conflict, Foreign Minister of Armenia Ara Aivazian said at the session of the parliamentary standing committee on regional and Eurasian integration affairs.
STEPANAKERT, FEBRUARY 23, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The minister stated that after the 44-day war rearrangements of both regional and major role-players are taking place in the South Caucasus, however, he added, that it’s still early to assess the ongoing developments and challenges. “Nevertheless, we can record that Russia played a key role in observing ceasefire, ensuring security in the region and solving the current humanitarian problems. Turkey’s ambitions in the regional process have also increased openly”, he said.
The FM noted that ensuring the comprehensive security of the Armenian people in the region has been and remains the key direction of Armenia’s foreign policy. “The fact that the Karabakh conflict has not been solved remains one of the major regional challenges. The consequences of the use of force by Azerbaijan with the support and direct participation of Turkey against Artsakh, the occupation of some of the territories of Artsakh cannot be considered a settlement of the conflict. Only the political negotiated settlement, which will respect all rights and will determine the final status of Artsakh, can be considered the final point of the conflict”, the minister said.
FM Aivazian reiterated that the Armenian side is committed to the resumption of the settlement process, however, he stated that first of all an environment contributing to peace is needed, but its preconditions are still not seen by the Azerbaijani side. The evidence of this is the non-fulfillment of the humanitarian point of the November 9 trilateral statement by Azerbaijan. “At the same time our position remains unchanged – the Minsk Group Co-Chairmanship is the only internationally recognized format for the Karabakh conflict settlement, and we will continue supporting this format. We are expecting to see strong chairmanship in the region which first of all will be able to ensure the content of its mandate, in particular the promotion of the peace process”, the Armenian FM said