Գերիների, Արցախի կարգավիճակի և օտարերկրացիների մուտքի մասին. պաշտոնական Ստեփանակերտի կոշտ արձագանքն Ալիևին
Արցախի Հանրապետությունը չի կարող լինել Ադրբեջանի մաս։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին իր թվիթերյան միկրոբլոգում գրել է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի՝ փետրվարի 26-ին տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքում արած այն հայտարարությանը, թե Արցախի կարգավիճակի հարցը պետք է դուրս գա քաղաքական օրակարգից։
«Արցախի Հանրապետությունը չի կարող լինել Ադրբեջանի մաս, չի կարող լինել որևէ ինտեգրում, և մեր ժողովուրդը չի կարող ապրել մեր սեփական երկրում որպես «Ադրբեջանի քաղաքացի»:
Մեր իրացված ինքնորոշման իրավունքը պետք է ամբողջությամբ և միջազգային մակարդակով ճանաչվի»,- գրել է Արտակ Բեգլարյանը։
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը հակազդել է նաև Ալիևի՝ գերիների մասին այն պնդումներին, թե իբր Ադրբեջանում գտնվում են միայն ահաբեկիչները, և պաշտոնական Բաքուն վերադարձրել է բոլոր գերիներին և զոհվածների մարմինները:
«Ալիևը ստում է, քանի որ Ադրբեջանը պահում է ոչ միայն հետպատերազմյան շրջանում գերեվարվածներին, այլ նաև՝ պատերազմական ժամանակաշրջանում գերեվարված քաղաքացիական անձանց (ներառյալ կանայք և տարեցներ) և բազմաթիվ ռազմագերիների՝ անհերքելի ապացույցներով: Ինչ վերաբերում է հետպատերազմյան ժամանակաշրջանում Խծաբերդում գերեվարված 62 անձանց, ապա նրանք ոչ մի մարտում չեն ներգրավվել»,- գրել է Բեգլարյանը:
Ըստ պաշտոնիայի՝ Ադրբեջանը խոշտանգելով բանտում սպանել է որոշ գերիների՝ հավանաբար նկատի ունենալով Ալիևի կողմից ներկայացված Միշա Մելքումյանի և այլ դեպքերը:
«Հայատյացության մակարդակը Ալիևի խոսքում շարունակական է, ինչը խաղաղ տրամադրությունների նշան չէ:
Հայերի նկատմամբ քսենոֆոբիան Ադրբեջանի հասարակության մեջ ունի խորը, տարածված և ագրեսիվ դրսևորումներ, որոնք հստակ խրախուսվում են իշխանությունների և հենց նախագահի կողմից»,- ընդգծել է Արտակ Բեգլարյանը։
«Եթե Ալիևն ասում է, թե իբր ոչ մի ապացույց չի հայտնաբերվել Ադրբեջանի կողմից վարձկանների ներգրավման վերաբերյալ, ապա ի՞նչ կասեք կալանավորված վարձկանների, նրանց վկայությունների, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի, Իրանի և այլ երկրների կողմից ամենաբարձր մակարդակով հնչեցված հայտարարությունների մասին:
Նա կարծես ասում է աշխարհին. «Մենք արեցինք, բայց դուք չկարողացաք ապացուցել»»,- եզրահանգում է Բեգլարյանը:
Անդրադառնալով Արցախ մուտքի վիզայի վերաբերյալ Ալիևի հոխորտանքին ԱՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը գրել է. «Ադրբեջանը չի կարող որևէ դեր ունենալ Արցախի Հանրապետություն օտարերկրացիների մուտքի ընթացակարգերում:
Դա մեր բացառիկ իրավունքն ու գործառույթն է, որը տեխնիկապես իրականացվում է Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հետ միասին: Որևէ միջամտություն անընդունելի է»։

Artsakh Presidential Chief of Staff comments on Aliyev's statements about the captives, the Artsakh status and the entry of foreigners
Artsakh cannot be a part of Azerbaijan.
STEPANAKERT, FEBRUARY 27, ARTSAKHPRESS:   Chief of Staff of the Artsakh Republic President Artak Beglaryan wrote  the afore-said on his Twitter, referring to the statement made by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev during the press conference held on February 26. Azerbaijani President Ilham Aliyev has stated during the press conference that Baku has returned all Armenian captives and only "terrorists and saboteurs" are still being held.
''Artsakh/#Karabakh Republic cannot be a part of #Azerbaijan, cannot be any integration & our people cannot live in our own land as “Azerbaijani citizens”. Our right to self-determination should be recognized fully & internationally,'' Beglaryan wrote.
As for the captives held in Azerbaijan,  Artak Beglaryan  noted:
Aliyev lies on captives, as:
• They keep not only post-war captives, but also wartime civilians (incl women & elderly) & many PoWs with undeniable evidence;
• Post-war 62 captives weren’t engaged in any battles;
• Azerbaijan killed some captives at prison with tortures.
The level of Armenophobia & hatred in Aliyev’s speech is continuous, which isn’t a sign of peaceful sentiments.
Xenophobia against Armenians has deep, widespread & aggressive manifestation in the Azerbaijani society encouraged by the authorities & President himself,'' noted Beglaryan.
If Aliyev says that no evidence was found on involvement of mercenaries by Azerbaijan, then what about the captured mercenaries, their witnesses, the high-level statements by Russia, France, US, Iran & others? Seems he says to the world: “we did but you couldn’t prove…”
Azerbaijan cannot have any role in the procedures of entry of foreigners to Artsakh/Karabakh Republic. It’s our exclusive right/function technically implemented together with Russian peacekeepers from security aspect. No interference is acceptable.''