ՌԴ ԱԳՆ. Մոսկվան Հայաստանում իրավիճակի շուտափույթ կարգավորման հույս ունի
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ռուսաստանը շահագրգռված է, որպեսզի իրավիճակը որքան հնարավոր է շուտ կարգավորվի: Այս մասին այսօր հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն՝ պատասխանելով ՏԱՍՍ-ի հարցին, փոխանցում է news.am-ը:
«Մենք դա դիտարկում ենք որպես Հայաստանի ներքին գործ: Մենք չենք միջամտում այդ գործընթացներին եւ ոչ ոքի կողմը չենք անցնում: Ցանկանում ենք, որ իրավիճակը հնարավորինս շուտ կարգավորվի, քանի որ դա օգուտ կտա բոլորին»,-ասել է նա:
«Ռուսաստանը հույս ունի, որ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը չի սրվի»,-ասել է Ռուդենկոն:
«Հուսով ենք՝ դրան չի հասնի»,-ասել է դիվանագետը՝ պատասխանելով համապատասխան հարցին:
Հայաստանում քաղաքական ճգնաժամ է սկսվել այն բանից հետո, երբ փետրվարի 25-ին ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանը եւ բարձրագույն հրամանատարակազմը պահանջել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը: Վարչապետը դա գնահատել է որպես ռազմական հեղաշրջման փորձ եւ արդեն երկու անգամ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանին միջնորդություն ուղարկել ԳՇ պետին հեռացնելու մասին:

Russia MFA: Moscow hopes for speedy settlement of situation in Armenia
The situation in Armenia is the internal affair of that country. Russia is interested in resolving the situation as soon as possible. Russian Deputy Foreign Minister Andrey Rudenko stated this Wednesday, answering TASS's question, news.am reports.
STEPANAKERT, MARCH 10 , ARTSAKHPRESS: "We consider it an internal affair of Armenia. We do not interfere in these processes and do not side with anyone. We want the situation to be resolved as soon as possible, as it will benefit everyone," he said.
"Russia hopes that the situation in Nagorno-Karabakh will not escalate," Rudenko added.
"We hope it will not reach that," the diplomat said, answering the respective question.
A political crisis erupted in Armenia after Onik Gasparyan, Chief of the General Staff of the Armed Forces, and the latter’s supreme command staff demanded—on February 25—the resignation of Prime Minister Nikol Pashinyan. But Pashinyan viewed this as an attempt at a military coup and twice sent a petition to President Armen Sarkissian to dismiss the chief of the General Staff.