Զբաղվածության ժամանակավոր ապահովման ծրագրերում ընդգրկվել է 285 արցախցի
Արցախի գործազուրկ քաղաքացիների ժամանակավոր զբաղվածության ապահովման ծրագրով՝ Հայաստանի Հանրապետության համայնքներում իրականացվող վարձատրվող հասարակական աշխատանքներում (մինչև 3 ամիս ժամկետով) ընդգրկվել է 160 շահառու:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի մամուլի խոսնակ Զարա Մանուչարյանը:
«Ծրագրի բյուջեն կազմում է 52 մլն դրամ, որի շրջանակներում յուրաքանչյուր աշխատանքային օրվա համար վճարվում է 8,000 դրամ՝ ներառյալ եկամտային հարկը և պարտադիր վճարները»,-մանրամասնեց Մանուչարյանը:
Նրա խոսքով՝ Արցախի գործազուրկ քաղաքացիների համար նախատեսված մյուս՝ վճարվող աշխատանքային փորձ ձեռք բերելու ծրագրով, աջակցություն է ստացել շուրջ 125 քաղաքացի:
«Պետական բյուջեով այս ծրագրի իրականացման համար նախատեսվել է 28 մլն դրամ,որի շրջանակներում 3 ամիս ժամկետով շահառուներին կվճարվի ամսական 100 հազար դրամ զուտ աշխատավարձ: Բացի այդ՝ գործատուի մոտ աշխատանքային փորձի ձեռքբերման գործընթացը կազմակերպող մասնագետը վարձատրվելու է ամսական 34 հազար դրամի չափով»,-հավելեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի մամուլի խոսնակը:

Бенефициарами программ временного трудоустройства стали 285 арцахцев
По программе обеспечения временной занятости безработных граждан Арцаха, в оплачиваемых общественных работах в общинах Республики Армения (сроком до 3 месяцев) включены 160 бенефициаров.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом «Арменпресс» сообщила пресс-секретарь Министерства труда и социальных вопросов Армении Зара Манучарян.
“Бюджет программы составляет 52 млн драмов, в рамках которых за каждый рабочий день выплачивается 8 000 драмов, включая подоходный налог и обязательные выплаты”, - пояснила Манучарян.
По ее словам, по другой программе, также предусмотренной для безработных граждан Арцаха, по оплачиваемому приобретению трудового опыта, содействие получили около 125 граждан.
“Госбюджетом на реализацию этой программы предусмотрено 28 млн драмов, в рамках которых бенефициарам будет выплачиваться зарплата в размере 100 000 драмов в месяц. Кроме этого, специалист, организовывающий процесс приобретения опыта работы у работодателя, также будет получать зарплату в размере 34 000 драмов в месяц”, - добавила пресс-секретарь Министерства труда и социальных вопросов.