Քրիստոնեական եկեղեցիների ազգային խորհուրդը կոչ է արել ԱՄՆ իշխանություններին զբաղվել հայ գերիների ազատման հարցով
Քրիստոնեական եկեղեցիների ազգային խորհուրդը (NCC) կոչ է արել Միացյալ Նահանգներին անհապաղ օգնություն տրամադրել Արցախի այն բնակիչներին, ովքեր ստիպված են եղել Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից սանձազերծված վերջին պատերազմի հետևանքով լքել իրենց տները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին նշվում է խորհրդի տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Մենք հորդորում ենք Միացյալ Նահանգներին ակտիվորեն բանակցություններ վարել՝ վերադարձնելու հայ զինվորներին ու քաղաքացիական անձանց, ովքեր 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հրադադարի պայմանագրի խախտմամբ շարունակում են անազատության մեջ պահվել: Մենք նաև կոչ ենք անում ԱՄՆ ողջ տարածքում գտնվող քաղաքական ու կրոնական առաջնորդներին լայնորեն ճանաչել 20-րդ դարասկզբին իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Քրիստոնեական եկեղեցիների ազգային խորհուրդը ողջունել է Կոնգրեսի 101 անդամների կողմից ստորագրված և պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենին ու պաշտպանության նախարար Լոյդ Օսթինին ուղարկած նամակը՝ նշելով, որ ԱՄՆ-ն պետք է անմիջապես զբաղվի շուրջ 50 հազար տեղահանված ընտանիքների սննդի, կեցության, պաշտպանության հարցերով:
«Կոչ ենք անում նախագահ Բայդենին և պետքարտուղարին ուղղակիորեն գործել և բանակցել հանուն Ադրբեջանի կողմից գերեվարված զինվորների ու քաղաքացիական անձանց ազատ արձակման: Թեպետ հրադադարի մասին համաձայնագրով նախատեսվում էր, որ Ադրբեջանը պետք է ազատ արձակի բոլոր հայ ռազմագերիներին ու քաղաքացիական անձանց, սակայն այդ երկիրը հրաժարվել է կատարել դա»,- ընդգծել է Քրիստոնեական եկեղեցիների ազգային խորհուրդը՝ նշելով, որ շուրջ 200 հայեր են շարունակում մնալ գերու կարգավիճակում: Ընդ որում, նրանցից շատերը գերեվարվել են ռազմական գործողությունների ավարտից հետո:
Քրիստոնեական եկեղեցիների ազգային խորհուրդը դատապարտել է նաև եկեղեցիների և կրոնական այլ կոթողների ոչնչացման փաստերը՝ նշելով, որ Ադրբեջանը պարտավոր է պաշտպանել մշակութային ժառանգությունը:
«Քանի որ հայերը շարունակում են տեղահանվել և սպանվել, մենք կոչ ենք անում նախագահին պահելու իր խոստումն ու 2021 թվականի ապրիլի 24-ին պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

National Council of Churches of Christ calls on US authorities to negotiate release of Armenian POWs
The National Council of the Churches of Christ in the USA (NCC) calls for the United States to provide urgently needed humanitarian aid for the people of Artsakh who were forced to flee their homes during the unprovoked attack by Azerbaijan and Turkey that displaced more than 50,000 ethnic Armenians in the region.
STEPANAKERT, MARCH 18 , ARTSAKHPRESS: “We plead for the United States to actively negotiate the safe return of Armenian soldiers and citizens who are being held in violation of the ceasefire agreement signed on November 9, 2020. We also urge the broad recognition of the Armenian Genocide of the early 20th century by all political and faith leaders throughout the United States”, NCC said in a statement.
NCC applauded the letter signed by 101 Members of Congress that was sent to U.S. Secretary of State Anthony Blinken and U.S. Secretary of Defense Lloyd Austin to stress the importance of addressing the “ongoing humanitarian crisis in Armenia and Nagorno Karabakh (Artsakh).”
“We call on President Biden and the Secretary of State to take direct action and negotiate the release of all Armenian soldiers and civilians held by Azerbaijan. Even though the ceasefire agreement mandated that Azerbaijan must free all Armenian prisoners of war and apprehended citizens, Azerbaijan has refused to abide by the agreement. An unknown number, believed to be over 200 Armenians, continue to be held captive. Many were captured after the military hostilities ended”, the statement says.
The Council also condemned the destruction of the churches and religious monuments by Azerbaijan during the conflict.
“As Armenians continue to be displaced and killed, we call for the President to keep his pledge and formally recognize the Armenian Genocide on April 24, 2021, Armenian Genocide Remembrance Day, in order to further the US commitment to human rights”, the statement added.