Լավրովը Ռուսաստանի համար անհրաժեշտ է համարում հեռանալ դոլարի օգտագործումից
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է Ռուսաստանի համար պատժամիջոցների ռիսկերի նվազեցման անհրաժեշտության մասին՝ տեխնոլոգիական անկախության ամրապնդման, դոլարի նկատմամբ այլընտրանքային համաշխարհային արժույթների օգտագործման եւ միջազգային վճարային համակարգերից հրաժարվելու միջոցով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է Tert.am-ը:
«Դուք տեսնում եք, թե ինչպես է Միացյալ Նահանգները հայտարարում ինչպես Ռուսաստանի Դաշնության, այնպես էլ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության տեխնոլոգիական զարգացման հնարավորությունները սահմանափակելու իր խնդրի մասին: Ւստի մենք պետք է պատժամիջոցների ռիսկերը նվազեցնենք մեր տեխնոլոգիական անկախության ամրապնդման, դոլարին այլընտրանք հանդիսացող ազգային արժույթներով եւ համաշխարհային արժույթներով հաշվարկներին անցման միջոցով»,- ասել է Լավրովը:
ՌԴ նախարարը նաեւ կոչ է արել «հեռվանալ Արեւմուտքի կողմից վերահսկվող միջազգային վճարային համակարգերի օգտագործումից»: Նա պարզաբանել է, որ կյանքը Ռուսաստանին եւ Չինաստանին ստիպում է «իրենց գիծը տնտեսական եւ սոցիալական զարգացման մեջ կառուցել այնպես՝ կախված չլինելու համար այն «քմահաճույքներից», որոնք ցույց են տալիս մեր արեւմտյան գործընկերները»:
«Ընդհանրապես ժամանակակից միջազգային ասպարեզում որեւէ մեկին պատժելը սխալ է, իսկ Ռուսաստանին ե Չինաստանին նման չափանիշով մոտենալը պարզապես անխոհեմ է»,- ասել է Լավրովը:
Մարտի 22-ին Ռուսաստանի արտգործնախարարը սկսում է իր արտասահմանյան ուղեւորությունն Ասիա: Մարտի 22-25-ը Լավրովը կայցելի Չինաստան եւ Հարավային Կորեա:
Մարտի 23-ին Գույլին քաղաքում նա բանակցություններ կվարի Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Վան Իի հետ:
Մարտի 24-ին Սեուլում Լավրովը կմասնակցի Փոխադարձ փոխանակումների տարվա բացման արարողությանը, իսկ հաջորդ օրը բանակցություններ կվարի իր հարավկորեացի գործընկեր Չոն Իյ Յոնի հետ:

Лавров считает необходимым для России отходить от использования доллара
Глава МИД РФ Сергей Лавров заявил о необходимости снижения санкционных рисков для России через укрепление технологической самостоятельности, использование альтернативных доллару мировых валют и отказ от международных платежных систем
СТЕПАНАКЕРТ, 22 марта, АРЦАХПРЕСС- Пердает Интерфакс.
«Вы видите, как США объявляют своей задачей ограничить возможности технологического развития и Российской Федерации, и Китайской Народной Республики. Поэтому нам нужно снижать санкционные риски путем укрепления своей технологической самостоятельности, путем перехода к расчетам в национальных валютах и в мировых валютах, альтернативных доллару», - сказал Лавров.
Также российский министр призвал «отходить от использования контролируемых Западом международных платежных систем». Он пояснил, что жизнь заставляет Россию и Китай «выстраивать свою линию в экономическом и социальном развитии таким образом, чтобы не зависеть от тех "причуд", которые демонстрируют наши западные партнеры».
«Наказывать на современной международной арене кого бы то ни было вообще неправильно, а пытаться подходить с таким аршином к России и КНР - это просто неумно», - сказал Лавров.
Глава МИД РФ 22 марта начинает зарубежную поездку в Азию. 22-25 марта Лавров посетит Китай и Южную Корею.
23 марта в городе Гуйлинь пройдут его переговоры с министром иностранных дел КНР Ван И.
24 марта в Сеуле Лавров примет участие в церемонии открытия Года взаимных обменов, а на следующий день проведет переговоры со своим южнокорейским коллегой Чон Ый Еном.